Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik od pralki wiatki-pytanie.

30 Kwi 2007 17:50 3502 9
  • Poziom 9  
    Witam otóz mam takie pytanie po pierwsze posiadam silnik od pralki wiatki automatycznej i potrzebuje jego parametry i wogule dowiedzialem sie ze jest ot silnik produkcji czeskiej i tylko tyle :/ po drugie musze zreobic do niego regulacje predkosci moze ktos podrzuci jakispomysl jak to zrobic??myslalem o sciemniaczu oswietlenia tylko one maja 300wat i nie wiem czy wytrzymaja pod tym silnikiem zalezy mi zeby to bylo proste w wykonaniu i w miare tanie.Czekam na wszystkie sugestie a i moze ktos wie jak podlaczyc taki silnik znaczy mi tylko zeby podlaczyc te uzwojenia ktore odpowiadaja za wirowanie najszybsze jego obroty dodam ze wtyczka ma 6 wejsc.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Porządnego Polaka uprasza się o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane.

• Poziom 15  
    Witam!
    Jedynie na 2 prędkości ( chyba 3000 i 425 obr/min , w
    tym silniku nie jestem pewien).Płynną regulację obrotów możesz uzyskać tylko przez falownik.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Witam, musisz jeszcze mieć kondensator by silnik pracował.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam!
    Jakie parametry ma silnik od pralki wiatki produkcji czeskiej, a konkretnie chodzi mi o prąd rozruchu ile amper może pociągnąć??Wie ktoś może czy zwykły ściemniacz od światła mocy 600W wystarczy do regulowania prędkości w tym silniku??
  • Poziom 28  
    Witam,silnik od wiatki produkcji czeskiej posiada dwie prędkości.
    2750obr/min prąd znamionowy 3,85A,moc 180W
    320obr/min prąd znamionowy 1,45A,moc60W
    Pozdrawiam
    P.S. Regulacja prędkości w silnikach indukcyjnych odbywa się poprzez zmianę jednego ze składników wzoru n=60f/p

n-obroty silnika
    f-częstotliwość sieci
    p-liczba par biegunów w silniku
  • Poziom 39  
    Edek45 napisał:
    P.S. Regulacja prędkości w silnikach indukcyjnych odbywa się poprzez zmianę jednego ze składników wzoru n=60f/p

n-obroty silnika
    f-częstotliwość sieci
    p-liczba par biegunów w silniku

Dodam tylko: ściemniaczem tego nie zrobisz.

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 39  
    majsterw1 napisał:
    Ściemniaczem tego nie zrobisz !
    Potrzebny jest kondensator 16UF

A możesz rozwinąc swoją odpowiedź. Jak chcesz wykonac regulację obrotów za pomocą kondensatora?

Pozdrawiam
    Adam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    szypek72 napisał:
    Nie regulację tylko rozruch.Czytaj uważnie.

Czytać umiem i to uważnie. Kol majsterw1 usunął swój post w którym zaproponował regulacją obrotów silnika za pomocą kondensatora (cytat w poprzednim moim poście).

Pozdrawiam
    Adam

EDIT
    A jednak moderator: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic748376.html
  • Poziom 14  
    Witam!
    Kondensator 16UF jest potrzebny do rozruchu silnika a nie do regulacji obrotów. Zaciski na kostce silnika M1 podłącz zero czyli N pod zacisk ML4 podłącz fazę czyli L. Pod Zacisk ML4 podłącz przewód z kondensatora i drugi przewód z kondensatora podłącz pod ML5 wtedy będziesz miał wolne obroty silnika 320/min. Pod zacisk M1 podłącz N do zacisku MC3 podłącz L. I przewód z kondensatora do zacisku MC2 podłącz drugi przewód z kondensatora wtedy będziesz miał szybkie obroty silnika 2750/min.
    Pozdrawiam i życze powodzenia Majsterw1 ! :D :-)