Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Curtis 2102 VT (PC 04A)

pyczs 12 Oct 2003 15:01 3344 17
 • #1
  pyczs
  Level 13  
  Po uruchomieniu ekran przyciemnia się i rozjaśnia, przez dobre pół godziny. Rozjaśnienie do końca skali daje możliwość oglądania. Jaki kondensator może siadać :?:
 • #2
  pawcio
  Level 26  
  A zimne luty na trafie WN sprawdźiłeś?
 • #3
  pyczs
  Level 13  
  pawcio wrote:
  A zimne luty na trafie WN sprawdźiłeś?


  Niestety nie trafiłeś :(
 • #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  Skoro pawcio nie trafił to podaj co pomierzyłeś w tym telewizorze bo z samych kondensatorów to on się nie składa.... .
 • #5
  pyczs
  Level 13  
  peter falk wrote:
  Skoro pawcio nie trafił to podaj co pomierzyłeś w tym telewizorze bo z samych kondensatorów to on się nie składa.... .


  Niby siedzi tam coś jeszcze ale wszystkie awarie jakie miałem na tym sprzęcie sprowadzały się do wymiany kondensatorów:
  1.Po około roku użytkowania - niemożliwość załączenia z pilota - pomogła wymiana C806 - po następnym roku to samo.
  2.Po pojawieniu się białych pasków u góry kineskopu - wymiana C431 - jest ok.
  były też inne drobne awarie i to samo - kondensator.

  Więc nie widzę powodu aby szukać innych niesprawnych elementów. A pytam osoby które miały coś takiego - bez zgadywania lub sprawdzania wszystkich napięć itp.
 • #7
  telejanusz
  Level 15  
  Jeżeli chcesz wymienić kondensator to proponuję wymianę kondensatora w zasilaniu końcówek RGB, będzie tam 4,7 lub 10u/250V, chyba żeby tam był 22u/250V
  Powodzenia.
 • #8
  stan
  Level 23  
  Jeśli się nie mylę pomagała wymiana TDA 3562 lub czasem kombinacje z rezystorami w pomiarze prądu kineskopu na płytce wzm. RGB
 • #9
  marcin50
  Level 11  
  Propouję przyłączenie woltomierza do siatki 2 kineskopu i przez chwilę obserwuj czy nie "pływa". Jeśli nie, to przełącz odbiornik na tryb AV i sprawdź w taki sam sposób napięcie na katodach kineskopu.
  Zobaczysz w ten sposób w którym układzie występuje usterka.
 • #10
  azalg
  Level 16  
  marcin50 wrote:
  Propouję przyłączenie woltomierza do siatki 2 kineskopu i przez chwilę obserwuj czy nie "pływa". Jeśli nie, to przełącz odbiornik na tryb AV i sprawdź w taki sam sposób napięcie na katodach kineskopu.
  Zobaczysz w ten sposób w którym układzie występuje usterka.
  jak radzi marcin50 zmierz UG2 ,ja mialem kiedys uszkodzony trafopowielacz

  pozdrawiam
 • #11
  WS
  Level 16  
  Bez pomiarów trudno cokolwiek doradzać, ale miałem kiedyś na podobną usterkę uszkodzony kondensator w UG2.
 • #12
  telejanusz
  Level 15  
  Podobnę usterkę miałem w Gold Star ArtB uszkodzone były albo i nie ale ich wymieniłem kondensatory w pośredniej oraz sporo zimnych lutów oczywiście też w pośredniej.
 • #13
  pyczs
  Level 13  
  Dopiero teraz zabrałem się do tego (bo było coraz gorzej).
  Po dokładnym sprawdzeniu trafa, zauważyłem drobne pęknięcia przy pokrętełkach od FOCUS i SCREEN na w/w (przy poruszaniu wkrętaczkiem widać że jest winowajca), wylutowałem trafo i czym prędzej do sklepu (sobota). Wskakuję do samochodu, włączyłem zapłon i kręci (rozrusznik)... kręci, kręci -puszczam kluczyk - powinno przestać - a on sam dalej kręci, więc czym prędzej adłączać akumulator - pomogło. Zdesperowany wracam do domu :sm17: co by tu zrobić. Pomyślałem może posklejać :?: . Tak też zrobiłem - rozebrałem tą kostkę do końca, przeczyściłem suwaczki i pozostałe elementy spirytuskiem, i skleiłem klejem "Speed glue"- cyjanoakrylowy. Wlutowałem trafo do płytki - podłączyłem - telewizor jak nowy.
  Myślę że dobrze by było jeszcze jakoś zwiększyć ilość stacjii do zaprogramowania. Pisało kilku kolegów z forum że wystarczy przelutować nóżki pamięci - ale myślę to jest tak łatwe, że aż nieprawdopodobne.
  Jest sobota - wieczór - jak padnie pamięć to tylko w niedzielę do supermarketu po telewizor bo rodzina nie daruje. Ale pokusa zwyciężyła.
  Więc do roboty.
  Procesor PCA84C640P/030
  obok
  pamięć X24C02P (na schemacie podana PCD8572)
  krok pierwszy:
  nożykiem ścieżkę MASA ------X-----nóżka 1 (X24C02P) - ciach
  krok drugi:
  nożykiem ścieżkę +5V ------X------nóżka 2 (X24C02P) - ciach
  krok trzeci:
  kawałek drucika ok. 4mm noga 1 (X24C02P) do przeciętej ścieżki +5V - lutuję (lub trochę dłuższym bezpośrednio do 8 nogi X24C02P)
  krok czwarty:
  kawałek drucika ok. 3mm noga 2 (X24C02P) do 3 nóżki (X24C02P)- czyli do MASY - lutuję
  krok piąty:
  skręcam wszystko do kupy - włączam TV i "eureka" mam 89+0 czyli 90 kanałów.

  Polecam wszystkim zainteresowanym.

  Działa na 200%.

  Zastanawia mnie jeszcze jedna żecz - skoro z tego można wycisnąć dwa razy więcej kanałów, to dlaczego producenci robią takie numery i ani słowa w instrukcji, że można to zmienić posiadając minimalne doświadczenie w posługiwaniu się lutownicą, lub nie ustawiają na "full".

  Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc.

  Pozdrawiam Sławek P.
 • #14
  kryspin
  Level 17  
  z tym superglu cjanopan kropelka i tym podognymi trochę OSTROŻNIE ! te kleje się poprostu palą na wysokim napięcu. Sprawdzony klej do tymczasowej (awaryjnej) naprawy to POXILINA.
 • #15
  pyczs
  Level 13  
  Ten klej to tylko tymczasowo.
  A co do POXILINY to chyba raczej jest to klej o masie plasteliny, więc czy to jest dobra rada na takie awarie :?:
  Ja raczej bym proponował dwuskładnikowy POXIPOL, ale tylko cyjanoakrylowy miałem pod ręką.
  Po niedzieli i tak poszukam w sklepach nowego TRAFA.
  :lol:
 • #16
  zdzich42
  Level 40  
  Koledzy! proponuję dbając o wysoki poziom porad na forum nie pisać rzeczy, które zakrawaja na zupełną amatorszczyznę i to tych najniższych lotów. Super glue jest dobry do sklejania plastyku, ale nigdy tam gdzie występuje obecność napięcia, a zatem możliwość przebicia a co dalej samozapalenia. Co do poxiliny........no Panowie szkoda słów na uzasadnianie. Nienaprawiajmy tego co nienaprawialne, części jest pod dostatkiem, więc "nie ma że nie ma" tylko kwestia ceny. Pamiętajmy że oprócz pomysłów "Dobromira" z bajeczki obowiązuja nas przepisy BHP no i na koniec taka dygresja........nie dostarczajmy pomysłów programowi "Usterka"
 • #17
  Limi
  Level 18  
  :arrow: pyczs tu masz odpowiedź na swoje pytanie:"Zastanawia mnie jeszcze jedna żecz - skoro z tego można wycisnąć dwa razy więcej kanałów, to dlaczego producenci robią takie numery i ani słowa w instrukcji, że można to zmienić posiadając minimalne doświadczenie w posługiwaniu się lutownicą, lub nie ustawiają na "full".

  System strojenia CTV320S wymaga 128 bajtów pamięci trwałej(np.EPROM PCF8581A)i z taką pamięcią system jest zdolny przechowywać 40 wstępnie wybranych programów.
  Liczba programów moze być zwiększona do 90 przez wykorzystanie 256 bajtowej pamięci(np.PCF8582A).
  Jeśli system jest wyposażony w TXT,wymaganych może być dodatkowych 128 lub 256 bajtów pamięci do przechowywania numerów 4 stron odpowiednio 16 lub 32 programów.
  W przypadku 16 programów z 4 numerami stron dla każdego z nich, wymagane 128 bajtów może zostać połączone w kombinacji ze 128 bajtami stosowanymi do przechowywania 40 programów tworząc pamięć o 256 bajtach.
  Kombinacja 90 programów i przechowywanie preferowanych stron TXT wymaga użycia dwóch układów pamięci.Jednego(256bajtów) dla 90 programów i drugiego(256bajtów) do przechowywania 32x4 numerów stron.
 • #18
  kryspin
  Level 17  
  Co do użycia Poxiliny jest tylko jedno uzazdninie chwilowa próba do sprawdzenia; jest niepalna.Poxipol nadaje sie do czegos napewno innego