Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB i wzmacniacz audio - zakłócenia.

czero 02 May 2007 22:38 5758 11
 • #1
  czero
  Level 11  
  Kilkakrotnie był poruszany tutaj temat zakłóceń sprzętu audio w radiu CB. Niestety nie widzę żadnej odpowiedzi. Od chwili montażu wzmacniacza w aucie, w chili załączenia go słyszę szumy w CB radiu. Chciałem zakupić filtr na Allegro, jednakże chyba nie będzie to dobrym rozwiązaniem.
  Posiadam:
  radio Pioneer
  wzmacniacz Magnat spięty zasilaniem do akumulatora i masą do lewej, tylnej lampy
  CB m-ki Alan 199A spięte do gniazda zapalniczki
  Antenę magnesową Midlanda 18-244 (najtańszą)

  Nie wiem, czy ciągnąć bezpośrednio zasilanie do CB z akumulatora, uziemić obudowę CB do akumulatora czy pociągnąć kabel masowy do spodu anteny.

  Kolejne pytanie: czy jest sens wymiany anteny magnesowej na coś mocniejszego? Czy antena mocowana na stałe nie będzie pracowała lepiej od magnesówki? Słyszałem, ze długie anteny dość mocno wyginają się podczas poruszania się autem i odbiór jest identyczny jak w moim najtańśzym Midlandzie.
 • #2
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Temat był już poruszany, sam odpisywałem komuś z identycznym problemem.
  Otóż....
  musisz wyłączyć wzmacniacz. :D
  Sieje przetwornica impulsowa zasilająca końcówki mocy we wzmacniaczu. Jako, że wykonanie ma szajsowate i nastawione na sprzedaż i zysk a nie na zminimalizowanie poziomu emitowanych zakłóceń to producent nie przewidział miejsca na filtry, dławiki itp. Odkłócenie takiej przetwornicy (tak, filtry nic ci nie pomogą) to nie lada wyzwanie dla elektronika.
  Masz trzy opcje. Wyłaczasz wzmacniacz, przestajesz używać radia CB przebierasz we wzmacniaczach aż znajdzisz taki, który siał nie będzie. Wybór należy do ciebie.
  Michał
 • #3
  sq6ade
  Level 40  
  Co fakt to fakt - zlikwidować należy źródło zakłóceń albo je odkłócić w miejscu występowania. Większość wzmacniaczy CAR AUDIO wykonywana jest bardzo podobnie ich przetwornica symetrycznego napięcia wyjściowego pracuje na kilkudziesięciu kHz i harmoniczne tego taktowania mosfetów przetwornicy są słyszalne w eterze.
 • #4
  SITO79
  Level 27  
  minus wzmacniacza podłącza się do akumulatora ,a nie pod tylną lampę.
  radio CB również by wypadało podpiąć bezpośrednio pod akumulator.

  antena. dla zminimalizowania zakłóceń też lepiej by wypadało pokusić się o montaż takiej mocowanej w karoserii.

  miałem okazję mieć piecyk "no name" ,pioneer GM1000A oraz obecnie carpower HPB602 i nic nie zakłóca poczciwej onewki którą czasem włączam.
  antena oczywiście montowana po ludzku, czyli dziura w dachu.
 • #5
  szumlak
  Level 13  
  mialem doczynienia z podobnym przypadkiem
  w samochodzie Audi A6 byl zamontowany wzmacniacz ok 300 Watt i radio cb
  z takim motywem ze podczas nadawania bylo slychac glos w glosnikach w samochodzie a przy tym radio cichlo na czas nadawania
  lekarstwem byla wymiana anteny na President Ohio :D
 • #6
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  szumlak wrote:
  mialem ..... Audi A6 byl zamontowany wzmacniacz ok 300 Watt i radio cb ..... ze podczas nadawania bylo slychac glos w glosnikach w samochodzie a przy tym radio cichlo na czas nadawania
  lekarstwem byla wymiana anteny na President Ohio :D

  Witam.

  A nie prościej i taniej było "odkłócić" ten wzmacniacz i radio od silnego pola w.cz. ?.
  Koszt elementów to jakieś 3 zł. i trochę wiedzy.
  A i telefonu komórkowego też nie byłoby słychać w radiu i we wzmacniaczu.

  Pozdrawiam.
 • #7
  janusz27
  Level 30  
  Porób pożądne i krótkie masy do radia, CB, wzmacniacza, anten i bezpośrednio je łącz do karoserii.
 • #8
  -TstR-
  Level 10  
  W żadnym razie nie wolno łączyć obudowy wzmacniacza z masą pojazdu!!!!!!!!!
  Chyba, że ktoś chce robić z auta instalację zakłócającą CB wszystkim dookoła. ;)
 • #9
  Olek II
  Moderator
  Witam, czytam te wywody doktorskie i wszyscy ładowali by kable do akumulatora, nie zastanawiając się przez chwilę, skąd idą zakłócenia. Co nam da kładzenie grubych kabli od radia, wzmacniacza do akumulatora, jeśli sygnał zakłócający idzie po w.cz, a nie po kablach? Wystarczy włączyć wzmacniacz i odkręcić antenę od CB, jeśli zakłócenia znikną, to panowie nic nie pomoże, to tak jakbyśmy chcieli przy wyśmienitej propagacji zlikwidować stacje włoskie czy ukraińskie. Nie da się. Przemyślcie to. Trzeba wyeliminować źródło zakłóceń, czyli przetwornicę wzmacniacza i nad nią trzeba się skupić.
 • #10
  -TstR-
  Level 10  
  Wywody doktorskie czy nie - kwestia drugorzędna.
  Fakt jest taki że mój wzmacniacz siał strasznie - aby go odciąć squelshem w zasadzie odcinałem wszystkie transmisje powyżej powiedzmy 1km (albo i jeszcze bliższe).
  Po odizolowaniu obudowy wzmacniacza od masy pojazdu i przeniesieniu jego minusa z masy pojazdu z odległości około 30 cm od umiejscowienia anteny o dodatkowy metr sianie się nie zmniejszyło ale całkiem ustało - nie ma go!!!!
  Zwracam na to uwagę ponieważ wszelkiej maści spece (nawet na elektrodzie) zalecają wręcz umasowienie obudowy wzmacniacza. A obudowa to przecież wcale nie koniecznie masa (w 95% wzmacniaczy "ekonomicznych" - tanich - tak nie jest).
  Obudowa to radiator układów mocy a nie masa!!!!
  Jak ktoś ma wątpliwości to omomierz w rękę, wzmacniacz na biurko, i niech sobie sprawdzi czy z minusa zasilania ma przejście na obudowę. I co nie ma przejścia? Hmmm... pomyślmy ;)

  Mi to pomogło i mam nadzieję że chociaż kilka osób uświadomię, że tak "polecane" umasowienie wzmacniacza to gigantyczny błąd.
 • #12
  -TstR-
  Level 10  
  Olek II wrote:
  Ale wyłącznie w tym jednym przypadku, gdzie przewód minusowy wzmacniacza, nie ma połączenia z obudową.


  Wiele jestem w stanie postawić na to, że znakomita większość wzmacniaczy nie ma takiego przejścia. Szczególnie te klasy "budget" - po mojemu: "nie takie drogie ale dają radę" :)