Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB i wzmacniacz audio - zakłócenia.

czero 02 Maj 2007 22:38 5440 11
  • #1 02 Maj 2007 22:38
    czero
    Poziom 10  

Kilkakrotnie był poruszany tutaj temat zakłóceń sprzętu audio w radiu CB. Niestety nie widzę żadnej odpowiedzi. Od chwili montażu wzmacniacza w aucie, w chili załączenia go słyszę szumy w CB radiu. Chciałem zakupić filtr na Allegro, jednakże chyba nie będzie to dobrym rozwiązaniem.
    Posiadam:
    radio Pioneer
    wzmacniacz Magnat spięty zasilaniem do akumulatora i masą do lewej, tylnej lampy
    CB m-ki Alan 199A spięte do gniazda zapalniczki
    Antenę magnesową Midlanda 18-244 (najtańszą)

Nie wiem, czy ciągnąć bezpośrednio zasilanie do CB z akumulatora, uziemić obudowę CB do akumulatora czy pociągnąć kabel masowy do spodu anteny.

Kolejne pytanie: czy jest sens wymiany anteny magnesowej na coś mocniejszego? Czy antena mocowana na stałe nie będzie pracowała lepiej od magnesówki? Słyszałem, ze długie anteny dość mocno wyginają się podczas poruszania się autem i odbiór jest identyczny jak w moim najtańśzym Midlandzie.

0 11
  • #2 02 Maj 2007 22:53
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Temat był już poruszany, sam odpisywałem komuś z identycznym problemem.
    Otóż....
    musisz wyłączyć wzmacniacz. :D
    Sieje przetwornica impulsowa zasilająca końcówki mocy we wzmacniaczu. Jako, że wykonanie ma szajsowate i nastawione na sprzedaż i zysk a nie na zminimalizowanie poziomu emitowanych zakłóceń to producent nie przewidział miejsca na filtry, dławiki itp. Odkłócenie takiej przetwornicy (tak, filtry nic ci nie pomogą) to nie lada wyzwanie dla elektronika.
    Masz trzy opcje. Wyłaczasz wzmacniacz, przestajesz używać radia CB przebierasz we wzmacniaczach aż znajdzisz taki, który siał nie będzie. Wybór należy do ciebie.
    Michał

0
  • #3 02 Maj 2007 23:37
    sq6ade
    Poziom 40  

Co fakt to fakt - zlikwidować należy źródło zakłóceń albo je odkłócić w miejscu występowania. Większość wzmacniaczy CAR AUDIO wykonywana jest bardzo podobnie ich przetwornica symetrycznego napięcia wyjściowego pracuje na kilkudziesięciu kHz i harmoniczne tego taktowania mosfetów przetwornicy są słyszalne w eterze.

0
  • #4 03 Maj 2007 01:01
    SITO79
    Poziom 27  

minus wzmacniacza podłącza się do akumulatora ,a nie pod tylną lampę.
    radio CB również by wypadało podpiąć bezpośrednio pod akumulator.

antena. dla zminimalizowania zakłóceń też lepiej by wypadało pokusić się o montaż takiej mocowanej w karoserii.

miałem okazję mieć piecyk "no name" ,pioneer GM1000A oraz obecnie carpower HPB602 i nic nie zakłóca poczciwej onewki którą czasem włączam.
    antena oczywiście montowana po ludzku, czyli dziura w dachu.

0
  • #5 03 Maj 2007 13:54
    szumlak
    Poziom 13  

mialem doczynienia z podobnym przypadkiem
    w samochodzie Audi A6 byl zamontowany wzmacniacz ok 300 Watt i radio cb
    z takim motywem ze podczas nadawania bylo slychac glos w glosnikach w samochodzie a przy tym radio cichlo na czas nadawania
    lekarstwem byla wymiana anteny na President Ohio :D

0
  • #6 03 Maj 2007 14:55
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

szumlak napisał:
    mialem ..... Audi A6 byl zamontowany wzmacniacz ok 300 Watt i radio cb ..... ze podczas nadawania bylo slychac glos w glosnikach w samochodzie a przy tym radio cichlo na czas nadawania
    lekarstwem byla wymiana anteny na President Ohio :D

Witam.

A nie prościej i taniej było "odkłócić" ten wzmacniacz i radio od silnego pola w.cz. ?.
    Koszt elementów to jakieś 3 zł. i trochę wiedzy.
    A i telefonu komórkowego też nie byłoby słychać w radiu i we wzmacniaczu.

Pozdrawiam.

0
  • #7 04 Maj 2007 15:35
    janusz27
    Poziom 30  

Porób pożądne i krótkie masy do radia, CB, wzmacniacza, anten i bezpośrednio je łącz do karoserii.

0
  • #8 20 Cze 2010 00:47
    -TstR-
    Poziom 9  

W żadnym razie nie wolno łączyć obudowy wzmacniacza z masą pojazdu!!!!!!!!!
    Chyba, że ktoś chce robić z auta instalację zakłócającą CB wszystkim dookoła. ;)

0
  • #9 20 Cze 2010 11:36
    Olek II
    Moderator

Witam, czytam te wywody doktorskie i wszyscy ładowali by kable do akumulatora, nie zastanawiając się przez chwilę, skąd idą zakłócenia. Co nam da kładzenie grubych kabli od radia, wzmacniacza do akumulatora, jeśli sygnał zakłócający idzie po w.cz, a nie po kablach? Wystarczy włączyć wzmacniacz i odkręcić antenę od CB, jeśli zakłócenia znikną, to panowie nic nie pomoże, to tak jakbyśmy chcieli przy wyśmienitej propagacji zlikwidować stacje włoskie czy ukraińskie. Nie da się. Przemyślcie to. Trzeba wyeliminować źródło zakłóceń, czyli przetwornicę wzmacniacza i nad nią trzeba się skupić.

0
  • #10 20 Cze 2010 13:26
    -TstR-
    Poziom 9  

Wywody doktorskie czy nie - kwestia drugorzędna.
    Fakt jest taki że mój wzmacniacz siał strasznie - aby go odciąć squelshem w zasadzie odcinałem wszystkie transmisje powyżej powiedzmy 1km (albo i jeszcze bliższe).
    Po odizolowaniu obudowy wzmacniacza od masy pojazdu i przeniesieniu jego minusa z masy pojazdu z odległości około 30 cm od umiejscowienia anteny o dodatkowy metr sianie się nie zmniejszyło ale całkiem ustało - nie ma go!!!!
    Zwracam na to uwagę ponieważ wszelkiej maści spece (nawet na elektrodzie) zalecają wręcz umasowienie obudowy wzmacniacza. A obudowa to przecież wcale nie koniecznie masa (w 95% wzmacniaczy "ekonomicznych" - tanich - tak nie jest).
    Obudowa to radiator układów mocy a nie masa!!!!
    Jak ktoś ma wątpliwości to omomierz w rękę, wzmacniacz na biurko, i niech sobie sprawdzi czy z minusa zasilania ma przejście na obudowę. I co nie ma przejścia? Hmmm... pomyślmy ;)

Mi to pomogło i mam nadzieję że chociaż kilka osób uświadomię, że tak "polecane" umasowienie wzmacniacza to gigantyczny błąd.

0
  • #11 20 Cze 2010 14:09
    Olek II
    Moderator

-TstR- napisał:

umasowienie wzmacniacza to gigantyczny błąd[/b].

Z tym zgodzić się trzeba. Ale wyłącznie w tym jednym przypadku, gdzie przewód minusowy wzmacniacza, nie ma połączenia z obudową.

0
  • #12 20 Cze 2010 14:50
    -TstR-
    Poziom 9  

Olek II napisał:
    Ale wyłącznie w tym jednym przypadku, gdzie przewód minusowy wzmacniacza, nie ma połączenia z obudową.

Wiele jestem w stanie postawić na to, że znakomita większość wzmacniaczy nie ma takiego przejścia. Szczególnie te klasy "budget" - po mojemu: "nie takie drogie ale dają radę" :)

0