Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy uda się zrobić z tego migomat ?.

03 Maj 2007 12:04 2659 9
  • Poziom 9  
    Napięcie po wyprostowaniu jak dobrze pamiętam jest rzędu 70-90V,za dużo.Ale drążyłem temat podłączenia takiego trafo na 2-fazach.Kolega BODZINA pisze,że w takim układzie napięcie wtórne ma wartość ok 45V,a to już lepiej.
  • Poziom 37  
    Przy trójfazowym można by się pokusić nawet o regulację tyrystorową na wtórnym. Wtedy można by wykorzystywać jako migomat/spawarkę elektrodową.
    BTW nie wiem czy dobrze:
    3 diody/tyrystory (3 pulsowy) chyba 48V
    6 diod (6 pulsowy prostownik) 54V
    O ile wzor nie myli:
    [Em*q*sin(pi/q)]/pi <-gdzie q to ilosc pulsow, Em-amplituda napiecia wyjsciowego, tutaj E*1.41, czyli 40*1.41=~56V.
    Można stosować raczej bez wiekszych zmian, chociaz dalej optuje za tyrystorami do reg. pradu...z dlawikiem przy 3 fazach powinno byc calkiem ladnie.
  • Moderator Samochody
    Napięcie po wyprostowaniu jest jeśli dobrze pamiętam 42V (prostownik połówkowy, na 3 diodach. Problem tkwi w tym czy nie jest to napięcie za wysokie do spawania. Mam zamiar dorobić regulator prądu na tyrystorach, z zastosowaniem dławika. Jako ciekawostkę powiem że próbowałem spawać elektrodą otuloną 4mm , bez regulacji, wyparowała wręcz , pozostawiając wypalony dół w materiale grubości ok 15mm. Transformator jest z gatunku "sztywnych", niestety bez odczepów na uzw. pierwotnych.
  • Poziom 37  
    Czyli mam rozumieć, że uzwojenia pierwotne są połączone w trójkąt, ew. gwiazdę bez N, zaś wtórne w gwiazdę z N. Stosowany jest prostownik 3 pulsowy na diodach.
    42V nie jest zbyt dużą wartością dla urządzeń MIG/MAG, tyle będzie w sam raz, gdyż gdy się zastosuje prostowanik sterowany+dławik napięcie wyjściowe jeszcze spadnie.
    Zazdroszcze transformatora :)
  • Poziom 9  
    Jeśli jest to trafo od bestera(a tak wygląda)połączenie w gwiazde czy trójkąt niewiele da.Trójkącik wyprostowany palił blachę 6 elektrodą 5.Także prądzik był niewąski.Owocnych poszukiwań.
  • Moderator Samochody
    tronics napisał:
    Czyli mam rozumieć, że uzwojenia pierwotne są połączone w trójkąt, ew. gwiazdę bez N, zaś wtórne w gwiazdę z N. Stosowany jest prostownik 3 pulsowy na diodach.
    42V nie jest zbyt dużą wartością dla urządzeń MIG/MAG, tyle będzie w sam raz, gdyż gdy się zastosuje prostowanik sterowany+dławik napięcie wyjściowe jeszcze spadnie.
    Zazdroszcze transformatora :)
    Kolega ma rację, trafo ma właśnie taki układ połączeń. Obawiam się jednak czy to napięcie nie bedzie zbyt duże (z tego co czytałem to migomaty mają18 - 36V), chociaz muszę zrobić sobie prostownik sterowany i zobaczymy co wyjdzie w praniu. A ja zazdroszczę temu co "buchnął" mi trafo od SPB315 z przed nosa.;) - to tak offtopic.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Owszem, ale migomaty też nie wymagają aż takich dużych prądów jakie z pewnością dostarczyć może Twoje trafo. Stosując prostownik tyrystorowy z opóźnieniem np. 30-90 stopni można "doregulować" prąd i napięcie do odpowiednich zastosowań MIG-MAG, natomiast przy kącie 0-60st. spawanie MMA.
    O ile się nie mylę indukcyjność dławika byłaby na tyle duża, że stosowanie kątów wysterowania powyżej 90st. byłoby nieco kłopotliwe.
  • Moderator Samochody
    Czy któryś z kolegów dysponuje może jakimś sprawdzonym schematem do sterowania prostownika 3-fazowego ?. Udało się komuś może z dobrym skutkiem zastosować układ spawarek Psp250?