Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy uda się zrobić z tego migomat ?.

robokop 03 May 2007 12:04 2779 9
    robokop
    Moderator of Cars
    Witam. Mam transformator trójfazowy P=4kW, 3x380V, nap wtórne 3x40V, nawijane płaskownikiem miedzianym. Miałbym zamiar zrobić z niego migomat, ciekawi mnie czy uda się bez przewijania ?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    zuliar
    Level 10  
    Napięcie po wyprostowaniu jak dobrze pamiętam jest rzędu 70-90V,za dużo.Ale drążyłem temat podłączenia takiego trafo na 2-fazach.Kolega BODZINA pisze,że w takim układzie napięcie wtórne ma wartość ok 45V,a to już lepiej.
    tronics
    Level 38  
    Przy trójfazowym można by się pokusić nawet o regulację tyrystorową na wtórnym. Wtedy można by wykorzystywać jako migomat/spawarkę elektrodową.
    BTW nie wiem czy dobrze:
    3 diody/tyrystory (3 pulsowy) chyba 48V
    6 diod (6 pulsowy prostownik) 54V
    O ile wzor nie myli:
    [Em*q*sin(pi/q)]/pi <-gdzie q to ilosc pulsow, Em-amplituda napiecia wyjsciowego, tutaj E*1.41, czyli 40*1.41=~56V.
    Można stosować raczej bez wiekszych zmian, chociaz dalej optuje za tyrystorami do reg. pradu...z dlawikiem przy 3 fazach powinno byc calkiem ladnie.
    robokop
    Moderator of Cars
    Napięcie po wyprostowaniu jest jeśli dobrze pamiętam 42V (prostownik połówkowy, na 3 diodach. Problem tkwi w tym czy nie jest to napięcie za wysokie do spawania. Mam zamiar dorobić regulator prądu na tyrystorach, z zastosowaniem dławika. Jako ciekawostkę powiem że próbowałem spawać elektrodą otuloną 4mm , bez regulacji, wyparowała wręcz , pozostawiając wypalony dół w materiale grubości ok 15mm. Transformator jest z gatunku "sztywnych", niestety bez odczepów na uzw. pierwotnych.
    tronics
    Level 38  
    Czyli mam rozumieć, że uzwojenia pierwotne są połączone w trójkąt, ew. gwiazdę bez N, zaś wtórne w gwiazdę z N. Stosowany jest prostownik 3 pulsowy na diodach.
    42V nie jest zbyt dużą wartością dla urządzeń MIG/MAG, tyle będzie w sam raz, gdyż gdy się zastosuje prostowanik sterowany+dławik napięcie wyjściowe jeszcze spadnie.
    Zazdroszcze transformatora :)
    zuliar
    Level 10  
    Jeśli jest to trafo od bestera(a tak wygląda)połączenie w gwiazde czy trójkąt niewiele da.Trójkącik wyprostowany palił blachę 6 elektrodą 5.Także prądzik był niewąski.Owocnych poszukiwań.
    robokop
    Moderator of Cars
    tronics wrote:
    Czyli mam rozumieć, że uzwojenia pierwotne są połączone w trójkąt, ew. gwiazdę bez N, zaś wtórne w gwiazdę z N. Stosowany jest prostownik 3 pulsowy na diodach.
    42V nie jest zbyt dużą wartością dla urządzeń MIG/MAG, tyle będzie w sam raz, gdyż gdy się zastosuje prostowanik sterowany+dławik napięcie wyjściowe jeszcze spadnie.
    Zazdroszcze transformatora :)
    Kolega ma rację, trafo ma właśnie taki układ połączeń. Obawiam się jednak czy to napięcie nie bedzie zbyt duże (z tego co czytałem to migomaty mają18 - 36V), chociaz muszę zrobić sobie prostownik sterowany i zobaczymy co wyjdzie w praniu. A ja zazdroszczę temu co "buchnął" mi trafo od SPB315 z przed nosa.;) - to tak offtopic.
  • Helpful post
    tronics
    Level 38  
    Owszem, ale migomaty też nie wymagają aż takich dużych prądów jakie z pewnością dostarczyć może Twoje trafo. Stosując prostownik tyrystorowy z opóźnieniem np. 30-90 stopni można "doregulować" prąd i napięcie do odpowiednich zastosowań MIG-MAG, natomiast przy kącie 0-60st. spawanie MMA.
    O ile się nie mylę indukcyjność dławika byłaby na tyle duża, że stosowanie kątów wysterowania powyżej 90st. byłoby nieco kłopotliwe.
    robokop
    Moderator of Cars
    Czy któryś z kolegów dysponuje może jakimś sprawdzonym schematem do sterowania prostownika 3-fazowego ?. Udało się komuś może z dobrym skutkiem zastosować układ spawarek Psp250?