Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak dobrze polakierować fornir?

bakss 03 Maj 2007 14:13 6581 9
  • #1 03 Maj 2007 14:13
    bakss
    Poziom 13  

Witam mam pytanko, wiem że już dwa razy lakierowałem i spieprzyłem

- porobiłem przebarwienia,
    - przy krawędziach zbierały mi sięwiększe ilości lakieru- koloru [lakiero bejcy]

słyszałem że to wina tego że maluje wałeczkiem- ale pędzlem tez zknociłem.

Prosze o jakieś dobre wskazówki.

0 9
  • #2 03 Maj 2007 15:25
    arkadygsm
    Poziom 11  

a nie będzie najlepiej zrobić to pistoletem podłączonym do sprężarki ?

0
  • #3 03 Maj 2007 15:30
    bakss
    Poziom 13  

-niemam warunków do tego.

0
  • #4 30 Cze 2007 21:14
    buksal
    Poziom 12  

może sprobuj pędzlem jeszcze raz ale jak będziesz malować to przejedź to samo miejsce kilka razy pędzlem żeby usunąć nadmiar farby z miejsc gdzie dałeś jej zbyt dużo. Wiem że chaotycznie napisane ale nie jestem dobry z polskiego.

0
  • #5 30 Cze 2007 21:25
    piku16
    Poziom 14  

Nom nie stety, pędzlem nie da sie az tak dobrze połozyc lakieru... zawsze jakies zacieki, ale jak bedziesz wmiare równo, i dobrze rozprowadzał lakier, tak aby nie ciekł, to nie bedzie az tak zle, najlepiej idz do jakiego sklepu, gdzie sprzedają pędzle faby, lakiery itp, i powiedz, chcesz pędzel, którym bedziesz kład lakier na fornir, i oni ci cos za radzą, ja tak zrobiłem w castoramie, tylko ze nie pamietam jaki to był ten pędzel.

0
  • #6 01 Lip 2007 18:21
    luke666
    Poziom 33  

Ja swoje kolumny lakierowałem Caponem nakładanym jakimś pędzelkiem za 2zł. Nie porobiły mi się żadne zacieki ani prebarwienia. Lakier musi być rozprowadzany równomiernie i rozcierany bardzo szybko, aby w miejscu gdzie dotykamy dopiero co maczanym w lakierze pędzlem nie było żadnych przebarwień. Kolumny radzę malować kładąc je tak, by lakierowana strona leżała płasko- nie będzie żadnych zacieków. Lakier będzie się nagromadzał na krawędziach, jak będziesz pędzelkiem malował poza krawędźą kolumny, czyli cała jego szerokość musi się znajdować na lakierowanym fornirze, nic nie może wystawać.
    Przebarwienia mogłu też powstać od nierównomiernego szlifowania. Przed lakierowaniem powinno się fornir przeszlifować papierem ziarnistości 160, a nawet 120. Ważne, aby szlifować równomiernie, najlepiej szlifierką oscylacyjną.

0
  • #7 03 Lip 2007 14:16
    elktro
    Poziom 18  

Witam

1. Często jakość powłoki lakierniczej nakładanej pędzlem, lub wałkiem zależy od gęstości(lepkości) lakieru. Pamiętaj że jeśli jest to lakier(lakierobejca) nitrowa to rozpuszczalnik paruje a gęstość się zwiększa
    2.Masz kilka opcji do wyboru :)
    - najlepiej zrobić to pistoletem, jeśli nie masz warunków, znajdź kogoś kto ma taką możliwość, jakiś zakład stolarski, samochodowy, -popytaj znajomych
    - kupić czysty lakier w areozolu, a do barwienia użyj samej bejcy na podkładzie zamiast lakierobejcy - nie będzie wtedy śladów pociągnięć, pędzlem
    - po 1 lakierowaniu przetrzeć powierzchnię drobnym papierem ściernym lub gąbką ścierną najlepiej 500 ÷ 1000 (tylko zmatowić, tak aby nie zetrzeć całego lakieru) pokryć następną warstwą, lekko zmatowić i pokryć czystym rozpuszczalnikiem

pozdr

0
  • #8 03 Lip 2007 14:52
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przy klejeniu forniry klejami typu vikol, odradzam stosowanie lakierów wodorozcieńczalnych. Woda może powodować puchnięcie forniru.
    Fajną alternatywą dla lakieru jest woski. Nakłada się go jak pastę do butów. Po prostu nie można tego s...... :D

1
  • #9 06 Lip 2007 02:55
    elktro
    Poziom 18  

ja odradzam wogle używanie lakieru wodnego, jest o wiele mniej trwalszy niż pozostałe lakiery, powłoka jest bardziej podatna na zarysowania (co przy ciemnym wybarwieniu, "zaowocuje" nam białymi ryskami o grubości włosa.

Po za tym jeśli ktoś wykonuje obudowę z drewna litego lub okleinowanego okleiną naturalną, wilgotność lakieru wodnego może spowodować pęknięcia i rozejścia

Najlepszym lakierem (najtrwalszym) jest jednak chemoutwardzalny, choć nie wiem czy jest jeszcze w sprzedaży

0
  • #10 09 Gru 2009 11:52
    andrew1969
    Poziom 11  

Ja to robie w ten sposób . Na poczatek bejca jesli w gre wchodzi zmiana koloru potem Capon razy dwa szlifowanie i lakierowanie każdorazowo szlifujac

0