Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie charakteystyki diody lawinowej

03 Maj 2007 14:14 3771 6
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam Takie zadanko i nie wiem w jaki sposób je zrealizować. Muszę narysować układ dzięki któremu możnaby wyznaczyć charakterystykę czystej diody lawinowej w kierunku zaporowym.
    Badanie tylko amperomierzem i woltomierzem odpada ponieważ charakterystyka ta zmienia sie gwałtownie przy minimalnie wyższym napięciu w kier.zaporowym i byśmy nie byli w stanie zbadać tej charakterystyki.
    Ma ktoś jakiś pomysł?
    Z góry dziękuję
  • Poziom 43  
    Witam,
    odpowiedź jest tak oczywista, jak i ta charakterysytyka prądowo - napięciowa, którą chcesz z tej diody zmierzyć.
    Problem w tym, iż nie możesz robić tego długo, ponieważ ze względu na ilość wydzielanej energii ta dioda "długo nie pociągnie".
    Potrzebne są więc szybkie rejestratory napięcia i prądu (np. karty przetworników A/C), oraz odpowiednie źródło zadające wymuszenie.
    Nic nie napisałeś o parametrach tej diody (napięcie przebicia, osiągany prąd), więc nie mogę napisać nic konkretnego.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Nie mam zadanej żadnej konkretnej diody. Ma być to układ w miarę uniwerslny (taki ja sie składa na laboratoriach -do charakterystyki w kierunki przewodzenia i zaporowym do wartości napięcia przebicia wystrczy mA i V) dzięki któremu możnaby badać różne diody (Lawinowe)

Chodzi głównie o ta część charakterystyki
  • Poziom 43  
    Witam,
    qrak napisał:
    Nie mam zadanej żadnej konkretnej diody. Ma być to układ w miarę uniwerslny (taki ja sie składa na laboratoriach -do charakterystyki w kierunki przewodzenia i zaporowym do wartości napięcia przebicia wystrczy mA i V) dzięki któremu możnaby badać różne diody (Lawinowe)

układ uniwersalny, znaczy do wszystkiego, ale patrząc na to z drugiej strony - to znaczy do niczego...

qrak napisał:
    Chodzi głównie o ta część charakterystyki

O jaką cześć charakterystyki tu chodzi, to ja doskonale wiem...
    Napisałem też wcześniej, iż nie możesz w tamtym punkcie pracy (na części lawinowego przebicia) pracować długo, ponieważ półprzewodnik zwyczajnie "odparuje" z powodu nadmiaru dostarczonej i zamienionej na ciepło energii.
    Jeśli natomiast będzie to dioda Zenera dla której (przy odpowiednim chłodzeniu) można pracować w sposób ciągły, na tej części charakterystyki, to ja nie widzę gdzie tu problem.
    Wszak wystarczy woltomierz i miliamperomierz, oraz regulowane źródło napięcia, ewentualne połączony szeregowo rezystor ograniczający wartość (wrażliwość na zmianę napięcia zasilania) prądu.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Musimy uchwycić przebicie lawinowe w czystej diodzie lawinowej. Woltomierzem i amperomierzem ciężko będzie uchwycić tą charakterystykę.
    Masz może jakiś inny pomysł niż podłączenie tylko tych 2 mierników?
  • Poziom 43  
    Witam,
    qrak napisał:
    Musimy uchwycić przebicie lawinowe w czystej diodzie lawinowej. Woltomierzem i amperomierzem ciężko będzie uchwycić tą charakterystykę.

przecież ja już wcześniej byłem napisałem o rejestratorach (o odpowiednich możliwościach szybkiego zapisu) napięcia i prądu.

qrak napisał:
    Masz może jakiś inny pomysł niż podłączenie tylko tych 2 mierników?

Wydaje mi się, iż ja już wszystko w tym temacie napisałem... :cry:

Pozdrawiam