Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Remont głośnika STX GDN-30-300-4-AP

03 May 2007 20:16 1569 11
  • Level 10  
    Witam!
    Posiadam dwa głośniki firmy STX GDN-30-300-4-AP. Pracowały one jakiś czas w systemie domowym na wzmacniaczu Fischer 2x150. Wzmacniacz nie był przeciążany, głośniki spokojnie pracowały. Niestety po dłuższym graniu, przestał drgać pierwszy, za jakiś czas drugi. Po odkręceniu głośników, okazało się, że membrany odkleiły się od cewek, a te uderzając kilkakrotnie o nadbiegunnik pokrzywiły się i nie nadają się już do użytku. Zamierzam teraz wyremontować je w trochę nietypowy sposób. Chcę zrobić z nich GDN-30-300-4-AE. Wszelkie części zostały już zamówione i teraz mam problem. Czy taka przróbka jest sensowna? Nie wiem ile i jakie zastosować zawieszenie dolne, aby głośnik był twardy i nie psuł się z powodu większej siły wywołanej dwoma magnesami? Wiem, po zdemontowaniu GDN AP, że tam zastosowano aż potrójne zawieszenie. Niestety ta konstukcja zawiodła. Zresztą nie pierwszy raz głośniki STX okazały się słabą konstukcją.
    Bardzo proszę o pomoc! Z góry Dziękuję!
    Pozdrawiam!
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 10  
    Wielokrotnie naprawiałem głośniki, nawet jakiś czas temu zregenerowałem głośniki STX GDN-38-300-4-AP. Połamały im się cewki w tej przerwie zostawionej między membraną i zawieszeniem dolnym. Zastosowałem tam trochę sztywniejszy dolny resor, a dodatkowo obsmarowałem widoczną cewkę klejem do paneli :wink: co nadało jej grubości i zmniejszyło ryzyko ponownego peknięcia. Dodatkowo zabezpieczyłem linki przed zwarciem z koszem oraz je usztywniłem, żeby się nie rozłączyły. Głośniki po ponad dwóch latach pracują bez zarzutu! Wracając do tematu, zamówiłem wiekszą ilość resorów o wysokości 3 mm i zastanawiam się ile ich wrzucić, aby głośnik był dość sztywny i żeby twardsza membrana się nie odkleiła. Oczywiście cewka będzie od modelu, w którym zastosowano podwójny magnes.
    Z góry Dziękuję za pomoc!
    Pozdrawiam!
  • Helpful post
    Level 27  
    Jej 300-AP przyjmował 0,5KW i spokojnie bas testy wytrzymywał ty na niego nie zapodawałeś jakiegoś przesteru ?? Bo tylko wtedy mógł by sie grzać ten głośnik bo neki był by chłodzony ruchem... Ale nic...

Myślę ze założenie AE membrany to przesada ale SC czy SS była by ok.. jak założysz AE to będzie za sztywno tak mis ie wydaje... Poza tym jakie cewki zastosowałeś ??
  • Level 10  
    Sprzęt chodził na normalnej mocy, nigdy nie był przesterowany. Muszę powiedzieć, że wcześniej jeden z nich pracował w bagażniku samochodu, na jakimś wzmacniaczu 200 RMS i po dłuższym graniu na normalnej mocy także miałem tego typu problem. Może trafiłem na jakąś felerną serię??

Same głośniki 30-300-AP myślę właśnie przerobić poprostu na dwa głośniki estradowe 30-300-AE. Cewki będę chciał założyć takie same jak w AP, aby wykorzystać podwójny magnes. Chciałbym zastosować potrójny, sztywny dolny resor, aby nie zniszczyć głośnika jeszcze raz. Teraz właśnie nie wiem czy dobrze myslę na ten temat. W sumie już jest trochę za późno, gdyż dziś przychodzi do mnie cały zestaw naprawczy z STX'a. Czytałem jednak wcześniej na forum, że STX robił na specjalne zamówienie głosniki 30-300-AE. Ciekawe co to z tego wyjdzie :wink:
  • Level 27  
    teraz kupowac cos od stx-a to juz bym nikomu nie polecil , chyba ze bedziesz sam robil ten glosnik i sam dobrze skleisz , ap z pierwszych seri to do licha przyjmowaly 500W tak jak mowi mlody elektronik , sam nawet mialem takiego jednego i katowalem go ta moca , ale zeba az cewka od membrany odpadla ? to oni faktycznie chyba kleja te glosniki wikolem...

mowiles cos o potrojnym resorze ? szczerze mowiac to gdzie on jest ? bo licza po kolei to 1 zawieszenie gorne, resor dolny to drugie , a gdzie niby jest 3 zawieszenie ?
    Chyba ze masz na mysli polaczyc klejem 3 sztuki resorow dolnych , ale w ap ktoty testowalem byl tylko 1 resor dolny nielaczony z kilku sztuk.

Co do wersji ae 30/300W to byly za doplata , ok 20zl - 30zl w zaleznosci od humoru stx-a :)

Pozdrawiam!
  • Level 27  
    NO właśnie cewki w AP są jakie bo nawet nie wiem ??

Wiem ze w AE są te długie 24mm i są w 10mm nabiegunniku. Dlatego głośnik ma 7mm wychyłu. A w AP nie mam pojęcia jaki nabiegunnik i jaka cewka ze to ma 3mm wychyłu tylko...

Gdyby te głośniki kleili distalem albo poxipolem to były by niezłe głośniki ale ze jako kleju używają silikonu to porażka bo przy większych temp sie rozpuszcza...
  • Helpful post
    Level 35  
    Mlody_elektronik - przecież STX na swojej stronie podaje m.in. wysokość uzwojenia. W AP jest to 16,2mm. Nie mam możliwości teraz zmierzyć swojego AP ale nabiegunnik też powinien mieć 10mm., gdyż STX podaje X-max liczony wzorem (wys. cewki - wys. nabiegunnika / 2).
  • Level 27  
    Nie doczytałem :)

dzięki za pomoc w mojej nie uwadze :)

I ta cewka ma 300W ?? Bo 25mm cewka w 38-300 tez ma 300W. To albo w jednym moc jest zawyżona albo w drugim zaniżona.

Chociaż te głośniki wytrzymywały z carpowera 500W i z rożnych estradowych po 400W wiec nie będę sie wypowiadał :)
  • Level 10  
    gregor10 wrote:
    Chyba ze masz na mysli polaczyc klejem 3 sztuki resorow dolnych , ale w ap ktoty testowalem byl tylko 1 resor dolny nielaczony z kilku sztuk.

Dokładnie o to mi chodzi :)
    Sądzę, że naprawdę miałem jakąś dziwną serię tych AP. U mnie rozbierając głośniki na części pierwsze ukazało mi się potrójne dolne zawieszenie, a nie pojedyncze. Poprostu trzy sklejone w jeden, tylko że są one o wysokości 5 mm.

Właśnie dzisiaj wziąłem się za zmontowanie wszystkiego co mi przysłali. Wszystko pokliłem porządnie zwykłym Butaprenem. Nawaliłem kleju, że aż sie wylewał. Złączyłem 3 dolne zawieszenia 3mm w 1. Okleiłem wszystko co może być narażone na zerwanie. Od spodu dolnego zawieszenia i od góry, w miejscu gdzie łączy się z cewką. Okleiłem membranę. No poprostu wszędzie. Boję się, że może to wszystko nie wytrzymać, gdyż zastosowałem tą dłuższą cewkę od AE, a nie taką jak w AP. Mój błąd przy zamawianiu :).

Zdąrzyłem jeszcze na wieczór sprawdzić czy przypadkiem cewki gdzieś nie ocierają i podłączyłem głośniki pod wzmacniacz na bardzo niewielkiej mocy. Głośniki zagrały naprawdę fajnym dźwiękiem. Na wolnym powietrzu, przy zbliżeniu ucha do membrany, mozna było usłyszeć zupełnie inny basik niż ten, który wydobywał się z AP. Powiem szczerze, że na dziś dzień jestem zadowolony z mojego eksperymentu :wink:
  • Helpful post
    Level 27  
    bardzo sie ciesze , szkoda tylko ze uzyles butaprenu do klejenia cewki z membrana , distal bylby lepszy , tylko trzeba uwazac zeby nie splynal powoli do szczeliny ( raz mi sie tak zdazylo , naszczescie uratowalem to - 25/40/3) ale za to distal po dwoch dniach jest jak kamien...
  • Level 10  
    Mówiąc szczerze to pierwszy raz słyszę tą nazwę kleju :) Dzięki za podpowiedź! Muszę powiedzieć, że mimo tego że głośniki są klejone Butaprenem, trzymają się całkiem nieźle. Dziś przeprowadziłem mocniejszą próbę głośników i jestem pod wrażeniem tego co usłyszałem! Pozostaje mi zbadać parametry T-S i zmodernizować kolumny :)
    Dzięki za pomoc!
    Pozdrawiam!