Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dynamo ==> usb (6V/3A=>>5V/500mA)

03 Maj 2007 20:27 3284 5
  • Poziom 10  
    Nie mogę się doszukać czy taki temat już był jesli tak to przepraszam...

Potrzebuje pomocy w zbudwaniu czegoś takiego, najlepiej gdzyby po drodze znalazly się jeszcze akumulatorki, ktore utrzymywalyby napiecie wyjsciowe nawet pewien czas po zatrzymaniu roweru...

Z tego co znalazlem stabilizator MC34063 wydaje mi sie odpowiedni jesli chodzi o parametry, ale z nowu nie wiem czy da sie go zastosowac z akumulatorami po drodze, i jak skonstruowac caly uklad...

Jesli ktos zechcialby mi nieco pomoc bede wdzieczny :)
    Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 25  
    Poszukaj "stabilizator LDO" , na wyjście dużo kondensatorów na niskie napięcie i dużej pojemności.
  • Poziom 26  
    Co to za dynamo, co daje 3A? :)
    Typowe to 6V/3W co daje 500mA, co jest oczywiście prawie w sam raz, jeśli tylko jedziesz odpowiednio szybko. :)

Tak na szybko przyszło mi rozwiązanie, by urządzenie (co to za urządzenie?) zasilać jak w załączniku. Aku 5V to jakiś pakiet akumulatorków Ni-MH, czy coś... :)
    Niestety, aby bardziej zautomatyzować proces ich ładowania i kontroli, trzebaby rozbudować układ. Może jakiś mikrokontroler do tego zastosować...?
  • Poziom 10  
    tak przepraszam, zdecydowanie sie pomylilem mialo byc 6V/3W a nie A :P
    natomiast o cos w tym stylu mi wlasnie chodzilio... z tym ze nie bardzo wiem jak mialo by to wygladac z tym kontrolerem... a aku to mysle ze 4xAAA okolo 200mAh wystarczy bez problemu... :)
  • Poziom 26  
    Przy czterech AAA napięcie będzie się zmieniać 4..5,6V, zależnie od stopnia naładowania. Trudno będzie z tego uzyskać stałe 5V. Może lepiej będzie dołożyć jeszcze dwa aku i tylko obniżać napięcie (6..8,4V). Będzie problem z ładowaniem tego (wysokie napięcie) i jeszcze zasilanie urządzenia (zbyt mała wydajność dynama). Co to za urządzenie? Może lepiej będzie zainwestować kilkanaście PLN w jakiś akumulator żelowy 6V?

Co do kontrolera - chodzi o układ, który by zabezpieczał aku przed ich impulsowym ładowaniem. Ale to tylko takie wolne rozmyślanie... Poczekajmy, co inni napiszą. Napisz co to za urządzenie.

Co do poprzedniego schematu - układ jest błędny. :) Rezystor uniemożliwi zasilanie urządzenia USB (zwiększa rezystancję wewnętrzną dynama), a także ładowanie aku. Prawdopodobnie potrzebny jest klucz, który przełączałby źródło zasilania. Ale teraz idę spać... :)
    Kiedyś chyba w EdW był układ instalacji elektrycznej roweru z wykorzystaniem dynama i akumulatora, poszukaj, może coś tam znajdziesz ciekawego...
  • Poziom 10  
    więc dynamo jest w piaście roweru, ale nie mam do niego zadnej instrukcji wiem tylko jaki daje prąd... wazne dla mnie jest, zeby uklad ladowal mi palma przez usb, podczas wycieczek (50-100km) ale isostne jest rowniez zeby mozna z niego skorzystac w czasie postoju, np lampka... juz szukalem i jakos mi nic nie wpadlo w oko :)