Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena - synfazowa co totakiego?

marcin19 12 Oct 2003 18:51 3679 5
    marcin19
    Level 11  
    Słyszałem coś o antenie synfazowej, że podobno zbiera z ok. 80 km.
    Czy to prawda i czy opłaca się ją budować?
    george022
    Level 11  
    Antena synfazowa jest to połączenie dwóch anten pojedyńczych umieszczonych w polu w. cz. ażeby napięcia na zaciskach były w fazie. dzięki temu anteny można połączyć równolegle przy zachowaniu dopasowania impedancji. Wykonanie takiej anteny wymaga dużej staranności i dobrych obliczeń w torze sprzęgającym.
    krzysiek
    Level 27  
    a w praktyce taki uklad nie na wiele sie zdaje raz tylko wykonywalem go w praktyce bylo to dosc dawno wyniki byly dosc marne w porownaniu ze zwykla teoria o zysku energetycznym takiego ukladu nie sprawdzila sie
    green33

Level 31  
    Teoria się sprawdza... bo zobacz np. anteny stosowane przez stacje radiowe na UKF, dość często to zespół dipoli półfalowych ustawionych w synfazie... poza tym na w paśmie 400 Mhz widziałem takie dobrze działające systemy... Polecam: Poradnik UKF - Bieńkowskiego.

Pozdr
    krzysiek
    Level 27  
    green33 masz racje tyle ze stosunek ceny do efektow dla omawianego tu przypadku wynika na niekorzysc co do zwyklego zestawu pomijajac oczywiscie klopoty zwiazane z takim zestawem
    green33

Level 31  
    Tak, ale czasem się inaczej nie da, bo np. masz wysoki komin:

Możesz dac kolinearną antene np 4 X 5/8 lambda.... ale zwykle anteny są umieszczane nie na czubku komina, ale ponizej jego wierzchołka i tak np. masz zestaw pięciu dipoli 1/2 lambda w synfazie... taki zestaw umieszcza się dokoła komina co 120 stopni... każdy z zestawów ma swój sektor na który promieniuje. W warunkach amatorskich to gra nie warta świeczki to się stosuje głównie przy profesjonalnych rozwiązaniach... widziałem zestaw Kathreina na 88 -108 Mhz składał zię ze 109 ( stu dziewięciu :)) elementów... kosztuje około 10.000 $ :))

Ale też są zapaleńcy robiący łączności poprzez odbicie od zorzy, czy księżyca... a tam każde 0.1 dB ma znaczenie, tym bardziej, że pierwszy mieszacz jest często umieszczany przy antenie z wiadomych powodów...

A zresztą to długi temat.... zainteresowanych odsyłam do literatury, bo mozna by na temat anten stworzyć osobne forum :))

Pozdrawiam póżną noca.

green33