Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przycisk elektroniczny szukam rozwiazania

Prezes903 03 Maj 2007 22:11 2219 5
  • #1 03 Maj 2007 22:11
    Prezes903
    Poziom 12  

Witam. Szukam elektronicznego przycisku którym będę włączał i wyłączał wzmacniacz.(Przycisk impulsowy) Do tego jak wzmacniacz będzie wyłączony to żeby sygnalizowała to dioda i jak wzmacniacz będzie wyłączony to żeby inna dioda też sygnalizowała ten stan. Potrzebuje coś takiego bo buduje wzmacniacz i mam jakąś starą obudowę gdzie właśnie mam taki przycisk!
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

0 5
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 03 Maj 2007 22:36
    Prezes903
    Poziom 12  

Dziękuje a czy mógłbyś mi jeszcze opisać jak podłączyć przekaźnik ( i dać jakiś przykładowy z allegro) ?? i czy da sie do tego układu wpiąć te diody ??

0
  • Pomocny post
    #4 03 Maj 2007 22:51
    oloolo
    Poziom 24  

Zamiast bc 547 zastosuj bd135, a przekaźik to 12V / 250V minimum 3A, popros taki w sklepie , najlepiej powiedz do czego potrzebujesz , sprzedawca da dobry
    Poprawiłem schemat zastosuj takie elementy jak dałem

0
  • #5 03 Maj 2007 22:59
    Prezes903
    Poziom 12  

Bardzo dziękuje. Jutro zamówię to co trzeba i jak tylko dostanę elementy to złoże je !! i jeśli będę miła jeszcze jakieś pytania, problemy odezwę sie !!

0
  • #6 05 Maj 2007 00:45
    Marian B
    Poziom 34  

Bardzo proste, funkcjonalne i skuteczne rozwiązanie na przekażnikach:

Gdy przekażniki są w stanie wyjściowym, naciśnięcie i trzymanie przycisku P powoduje przez styki a1 i a2 włączenie przekażnika B i zwarcie styków b1 i wykonawczego b2.
    Przycisk P jest jeszcze trzymany, więc uzwojenie przekażnika A jest zwarte, i przekażnik A nie przełącza swoich styków a1 i a2. Puszczenie przycisku P powoduje rozwarcie uzwojenia przekażnika A i jego zadziałanie, styki a1 i a2 przejdą do pozycji pokazanej na rys 1b.Przekażnik B jest jednocześnie podtrzymywany prądem płynącym przez uzwojenie przekażnika A. Stan załączenia może utrzymywać się dowolnie długo. Ponowne naciśnięcie i trzymanie przycisku P powoduje zwarcie uzwojenia przekażnika B i jego zwolnienie, przekażnik A jest w stanie włączonym. Puszczenie przycisku P powoduje również zwolnienie przekażnika A icały układ znajdzie się w stanie wyjściowym.
    Działanie tego układu jest bardzo pewne i sprawdzone od czasów kiedy został wynaleziony przekażnik, a więc dużo dłużej niż 100 lat. Układ ma same zalety: jest pewny w działaniu, bardzo prosty, zachowuje "przerwę powietrzną", idealnie nadaje się do zastosowań w sprzęcie powszechnego użytku, oraz w motoryzacji do włączania wszelkiego typu odbiorników, daje się łatwo zautomatyzować, np. automatyczne odłączenie odbiornika po zaniku zasilania, zdalne włączanie, itd.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=204121

Jest to napewno rozwiązanie lepsze niż z przerzutnikami, gdyż zachowuje "przerwę powietrzną".

0