Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12v na 230v do elektroniki

03 Maj 2007 22:53 3578 8
  • Poziom 28  
    Witam
    Ostatni zainteresowałem sie tematem przetwornic 12-230v niewielkiej mocy do zasilania niewielkich urządzeń typu radio ładowarka do telefonu albo świetlówka kompaktowa. Na razie mam transformator 230-12v 3A i pomysł :P
    aby zrobić napięcie przemienne ze stałego przy pomocy zmodyfikowanego mostka H z Mosfetów typu N (IRF 640 bo mam 4 szt) sterowany z generatora 50hz lub więcej :P (większa częstotliwość -> większa moc :D [chyba]) mam jedynie dwa pytania jaka będzie moc tej przetwornicy przy tym transformatorze i jaki najlepiej generator zastosować (albo czy koncepcja do kitu :P )
  • Poziom 22  
    przy dzisiejszych cenach tych urzadzen mysle ze nie oplaca sie tego robic. ja zrobilem 200W bo akurat mialem trafo zbedne. schemat z elektrody. koszt okolo 30zl ale po miesiacu sie spalila. zasilala laptopa w samochodzie. a 3A to malutko poszukaj mocniejsze trafo tak 10A to wtedy mozna cos zrobic
  • Poziom 12  
    Przede wszystkim to do tego celu ten transformator sie nie nadaje gdyż przy zasilaniu 12 nie uzyskasz 230 na wyjściu. biorąc pod uwagę straty na złączach kluczy i sprawność trafa to powinno ono być 230/10.
    Tak więc albo szukaj innego albo odwiń parę zwojów z wtórnego.
    Teraz jeśli potrzebne Ci jest na wyjściu zmienne 50Hz to rób generator sterujący 50Hz z wyjściem przeciwsobnym.
    Następnu temat to co ta przetwornica ma zasilać jeśli jakieś żarówki i świetlówki jak piszesz i nic więcej to mozna to zasililać prostokątem z generatora na CMosie. Jeśli jednak kiedyś będziesz chciał zasilić elektronikę to już potrzebna będzie sinus aproksymowany.
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Właśnie nie chodzi mi o przetwornice dużej mocy wielkości połowy pudełka po butach Mogę zasilić to z 15V lub trochę więcej
    -> user nie wiem czy do ładowarki z transformatorem i prostownikiem z filtrem potrzebny jest sinus ?? Jeśli tak to jaki układ mógłby go zapewnić ??
  • Poziom 12  
    Do zasilania ładowarki ( np od telefonu ) nie potrzeba sinusa i spokojnie da się zrobic przetwornicę z 12 V nie potrzeba 15V. Na Elektrodzie jest tego baaaardzo dużo.
  • Poziom 22  
    Witam,
    taki temat byl w jednym z ostatnich numerow NowyE, poszukaj w internecie.
    PZDR
  • Poziom 28  
    przetwornice mam na ne555 na 3.5khz na wyjściu oczywiście prostokąt :/ świetlówki itp chodzą jak marzenie chodziło mi tylko o to czy ładowarka do tel będzie na tym chodzić z radiem będzie pewnie gorzej :(
  • Poziom 12  
    Chodziło to bedzie ale po co tyle strat jeśli ładowarke mozna zasilić bezpośrednio z 12czy15 V i masz sprawe z głowy.
    W fabrycznych ładowarkach sieciowych są dwa podstawowe układy, jeden obniżający napięcie i prostownik a drugi układ to właściwa ładowarka zasilana z niskiego napięcia. Dalej sprawa prosta.
  • Poziom 12  
    Twój pomysł nie ma raczej zbytniego sensu, ponieważ w internecie można znaleźć ładowarki do telefonów komórkowych z wtyczką do zapalniczki samochodowej, a kosztują klika zł za sztukę, więc nie ma chyba sensu budować takiej przetwornicy. Jeśli chodzi o zasilanie świetlówki to jest jak to kolega wyżej powiedział mianowicie ostatnio w którymś czasopiśmie pojawił się artykuł o przetwornicy do świetlówki. a jakie radio chciałby kolega zasilać z przetwornicy ? takie zwykłe stylu Radmor itp ?