Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar małych napięć stałych

prokopcio 03 Maj 2007 23:32 1750 14
  • #1 03 Maj 2007 23:32
    prokopcio
    Poziom 29  

Witam.

Jak można najprościej wzmocnić napięcie stałe 0-10mV do napięcia w granicach 0-5V?

układ musi mieć pojedyńcze napięcie zasilania - układ pomiarowy na dowolnym procesorze zasilanym z baterii 9V. temat to mikroprocesorowy pomiar małych napięć. Założenia : rezystancja wejściowa >100kΩ, wyjściowa <10kΩ, czas reakcji (pomiaru) < 5s.

Proszę o jakiś schemat przykładowego wzmacniacza.

0 14
  • Pomocny post
    #2 03 Maj 2007 23:49
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    Twoje warunki nie są możliwe do spełnienia przy pojedyńczym zasilaniu bez dodatkowej przetworniczki dającej ujemne napięcie zasilające dla wzmacniacza operacyjnego.
    Przy czym wartość wzmocnienia napięciowego;
    Ku =5000mV/10mV=500V/V stanowi wyzwanie samo w sobie, jeśli ma to być wzmacniacz o rozsądnej niepewności wartości wzmocnienia.

Pozdrawiam

0
  • #3 04 Maj 2007 00:05
    prokopcio
    Poziom 29  

napięcie wejściowe nie trzeba łączyć z biegunem baterii (minusem) - podobnie wyjście nie musi być od zera (masa/Us procesora-przetwornika nie musi być masą wzmacniacza itp.) można przecież utworzyć "sztuczną" masę dla analogówki.

Dodano po 3 [minuty]:

ps. 9V = +/- 4,5V a to powinno wystarczyć

0
  • #4 04 Maj 2007 00:14
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

prokopcio napisał:
    napięcie wejściowe nie trzeba łączyć z biegunem baterii (minusem) - podobnie wyjście nie musi być od zera (masa/Us procesora-przetwornika nie musi być masą wzmacniacza itp.) można przecież utworzyć "sztuczną" masę dla analogówki.

to po co to pytanie, skoro wiesz...? Ale jest to rowiązanie na tzw. "wariackich papierach", skoro poziom zerowy układu analogowego różni się od poziomu zerowego układu cyfrowego.

prokopcio napisał:
    Dodano po 3 [minuty]:

Patrz wyżej. Nie widzę schematu, to nie wiem czy wystarczy.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 04 Maj 2007 00:37
    tos18
    Poziom 37  

prokopcio napisał:

Cytat:
    napięcie stałe 0-10mV do napięcia w granicach 0-5V?

a następnie:
    Cytat:

od kiedy wzmacniacz zasilany napięciem 4.5V daje na wyjściu 5V ???

można by ewentualnie prubować z podziałem 6/3

0
  • #6 04 Maj 2007 01:05
    prokopcio
    Poziom 29  

Quarz --> schematu niema bo o niego właśnie pytam... czy ktoś ma jakiś pomysł jak to wykonać. Ja nie wiem dlatego pytam a tylko piszę jakbym próbował się do tego zabierać.

tos18 --> właśnie miałem pomysł na zrobienie podobnie jak piszesz, nie musi być symetrycznie. poprzednio napisałem +/-4,5 bo myślałem podpiąć masę procesora powiedzmy na 2V i wtedy miało by też prawo działać ale raczej niezbyt dobrze (za dużo punktów "pływających"). podoba mi się Twój pomysł na +6/-3 może lepiej +7/-2... ale głównie mi chodzi o zastosowanie wzm.operacyjnego i o schemat. Nie wiem czy uda się w miarę dobrze wzmocnić napięcie 500 razy, żeby wynik nie pływał - nie musi być dokładny - wystarczy 5%.

0
  • #7 04 Maj 2007 01:25
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

prokopcio napisał:
    Quarz --> schematu nie ma bo o niego właśnie pytam... czy ktoś ma jakiś pomysł jak to wykonać. Ja nie wiem dlatego pytam a tylko piszę jakbym próbował się do tego zabierać.

skoro Ty nie wiesz jak ma wyglądać strona akwizycyjna części analogowej µPC, który chcesz zastosować:
    prokopcio napisał:
    ... układ pomiarowy na dowolnym procesorze zasilanym z baterii 9V.

to skąd ja to mam wiedzieć i sądzisz, iż nie jest to ważne?

Pozdrawiam

0
  • #8 04 Maj 2007 07:10
    prokopcio
    Poziom 29  

Chodzi mi o to, że jak już będę wiedział jak wzmocnić sygnał wejściowy (jak powinien wyglądać układ wejściowy) to jego parametry dopasuję (wzmocnienie i "przesunięcie") aby można było to pomierzyć przetwornikiem ADC z procesora może to być 0-5V, 0-2,56V lub jeszcze inne ale chodzi o schemat obwodu wejściowego (wzmacniacza) - wydaje mi się, że nie jest ważne czy podepnę procesor z ADC, multimetr czy woltomierz analogowy.

dlatego napisałem "Proszę o jakiś schemat przykładowego wzmacniacza" a wydaje mi się mniej ważnym czym będę mierzył jego napięce wyjściowe.

mimo wszystko dzięki za chęć pomocy, coś będę kombinował ;-).
    ______
    pozdrawiam
    prokopcio

0
  • #9 04 Maj 2007 21:38
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

prokopcio napisał:
    Chodzi mi o to, że jak już będę wiedział jak wzmocnić sygnał wejściowy (jak powinien wyglądać układ wejściowy) to jego parametry dopasuję (wzmocnienie i "przesunięcie") aby można było to pomierzyć przetwornikiem ADC z procesora może to być 0-5V, 0-2,56V lub jeszcze inne ale chodzi o schemat obwodu wejściowego (wzmacniacza) - wydaje mi się, że nie jest ważne czy podepnę procesor z ADC, multimetr czy woltomierz analogowy.

na takie dictum mogę napisać tylko tak: nic nie umiesz, nie wiesz co i jak chcesz mierzyć i zwyczajnie wypisujesz "mądrości", a przecież na początku postawiłeś założenie (zasilanie z jednego źródła 9V), które zanegowałem.
    Zapomniałeś już?

prokopcio napisał:
    dlatego napisałem "Proszę o jakiś schemat przykładowego wzmacniacza" a wydaje mi się mniej ważnym czym będę mierzył jego napięce wyjściowe.

To niech się Tobie nadal tak wydaje, a schemat przykładowego wzmacniacza, jeśli nie znasz go jeszcze na pamięć, to poszukaj sobie, np. za pomocą Google'i.

prokopcio napisał:

mimo wszystko dzięki za chęć pomocy, coś będę kombinował ;-).
    ______
    pozdrawiam
    prokopcio

Chyba już tylko to Tobie pozostało, skoro dyskusja w tym temacie, od jakiegoś czasu, przypomina przysłowiową "rozmowę chłopa z obrazem".

Pozdrawiam

0
  • #10 04 Maj 2007 22:12
    prokopcio
    Poziom 29  

przykro, że nie potrafisz mnie zrozumieć a tym samym pomóc. :-( . Twoją ostatnią wypowiedź pozostawię bez komentarza, zresztą prościej nie potrafię wytłumaczyć - wydaje mi się, że wytłumaczyłem bardzo dokładnie o jaki układ mi chodzi.

0
  • #11 04 Maj 2007 22:39
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

prokopcio napisał:
    przykro, że nie potrafisz mnie zrozumieć a tym samym pomóc. :-( . Twoją ostatnią wypowiedź pozostawię bez komentarza, zresztą prościej nie potrafię wytłumaczyć - wydaje mi się, że wytłumaczyłem bardzo dokładnie o jaki układ mi chodzi.

niestety, ale nic nie "wytłumaczyłeś", czytat:
    "..., że wytłumaczyłem bardzo dokładnie o jaki układ mi chodzi"
    Wytłumaczyłeś? Były tylko ogólniki.
    Prosiłem o schemat przetwornika, czy µCPU, który chcesz zastosować i co... podałeś jakiś konkretny typ?
    Takie "tłumaczenie", to jak dla mnie, to niesący żadnej informacji szum...

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #12 05 Maj 2007 01:31
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Temat trudny, nie napiszę Ci nic konkretnego, jedynie idee jaką ja bym wykorzystał do budowy takiego układu.

Otóż:
    - Zakres napięć wejściowych 0-10mV sugeruje użycie wzmacniacza różnicowego - jeśli napięcie nie musi być mierzone względem masy układu pomiarowego.
    -Wzmocnienie 500V/V jest możliwe do osiągnięcia tylko we wzmacniaczu wielostopniowym, problemem będzie tutaj napięcie niezrównoważenia, które będzie wzmacniane przez każdy następny stopień wzmacniacza.

No i pozostaje do rozwiązania problem zasilania, większość tego typu precyzyjnych wzmacniaczy operacyjnych wymaga zasilania symetrycznego. Zbudowanie obwodu sztucznej masy nie rozwiąże problemu. Ja bym zbudował prostą przetwornicę napięcia na układzie ICL7660
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Maxim/1017.pdf

Jako wzmacniacz operacyjny można spróbować np. OP07
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Maxim/1588.pdf

Życzę powodzenia

Pozdrawiam

0
  • #13 06 Maj 2007 10:01
    prokopcio
    Poziom 29  

dlaczego sztuczna masa nie rozwiąże problemu? przecież pływać jak już coś, to będzie tak jakby +/- napięcie zasilania a nie zero(masa).

a wie ktoś może, jak jest rozwiązany pomiar napięcia w multometrach na zakresie mV ?

0
  • Pomocny post
    #14 06 Maj 2007 16:18
    Artur k.
    Admin grupy audio

prokopcio napisał:
    dlaczego sztuczna masa nie rozwiąże problemu? przecież pływać jak już coś, to będzie tak jakby +/- napięcie zasilania a nie zero(masa).

Dlatego, że maksymalne napięcie wyjściowe będzie w granicach 4V, a Ty masz uzyskać 5V. Niesymetryczny podział napięć może wpłynąć na tzw. Offset napięcia wyjściowego wzmacniacza operacyjnego.
    prokopcio napisał:

a wie ktoś może, jak jest rozwiązany pomiar napięcia w multometrach na zakresie mV ?

Znakomita większość popularnych multimetrów cyfrowych jest oparta o układ ICL7106 lub układ oparty o jego strukturę. Takie mierniki mają najniższy zakres pomiarowy 200mV, a wszystkie wyższe zakresy są realizowane za pomocą posobników (zresztą jak w każdym innym mierniku).
    Poszukaj sobie w sieci schematów mirników V540, V541, tam wszystko jest zrobione "na piechotę", najmniejszy zakres 100mV.

Pozdrawiam

0
  • #15 06 Maj 2007 16:41
    prokopcio
    Poziom 29  

Dziękuję za odpowiedzi. Poszukałem, poszperałem i zacznę teraz robić wzmacniacz - jednak wystarczy wzmocnić do 2,5V a to już będzie łatwo osiągnąć, nie wiem tylko czy uda mi się dokładnie podzielić napięcie zasilania żeby był uwzględniony spadek napięcia bateryjnego (zasilanie 8-9,5V) i niesymetryczne obciążenie (część cyfrowa tylko na plusie zasilania).

0