Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc przy obliczaniu obudowy do subwoofera

12 Paź 2003 20:38 1990 6
  • Poziom 12  
    Proszę o pomo przy obliczeniu obudowy do subwoofera (bass - reflex) na głośniku Tonsil GDN 30/100/11 jego parametry to:
    Imedancja - 4ohmy
    Efektywność - 90dB
    Moc - 100W
    fs - 24Hz
    Qts - 0,38
    Re - 3,4ohma
    VAS - 340
    Bl - 11,6

Chodzi mi głównie o wymiary obudowy przy dwóch otworach.
    Ja obliczałem w programie WinISD i chciałem sobie porównać moje wyniki z waszymi.
    Dzięki.
  • Poziom 26  
    hmm ja troszke niewierze tym wynikom z winISD, wprowadi.łem tam dane dla swoich Alphardów, i zaproponował mi jedną obudowe 6 litrow a drugą 4 podczas gdy głośniki zalecany litraż mają 49l, a charakterystyka skutecznosci byla o 3db mniejsza niz skutecznosc 1 głośnika, a powinna być więkasza o 3db ze względu na umieszczenie 2 głośników w jednej obudowie. Skolei jak wybrałem inny wariant, to zaproponował mi juz normalne komory ale skutecznosć miała średnio 89dB, przy 100Hz gwałtownie wzrastała do 104dB a potem znowu stopniowo opadała, więc sam już nie wiem. AAA no jest jeszcze możliwość że coś poknociłem tylko nie zabardzo wiem co
  • Poziom 19  
    tak naprawdę obudowa bass-reflex ma pasmo od 70Hz w górę i każdy program który pokazuje charakterystyki np. od 20Hz - zdrowo przekłamuje.obudowa zamknięta wykorzystuje zjawisko REZONANSU HELMHOLTZ'a i daje dużo lepszą dynamikę. napisz jakiej max. wielkości miałby być ten sub. Sub zabudowany dwukomorowy z dwoma tunelami przy wymiarach 40x40x80cm przegroda w 1/3 długości daje nieżle czadu przy fd=23Hz dla 2/3 komory (tył) i fg=67Hz dla 1/3 komory (przód) bardzo miękki bas i przy zastosowaniu PA=20W moc w rezonansie wynosiła CA 80-90W ( najlepszy filtr dla suba 15 - 160 Hz

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Chciałbym aby głośnik i otwory skierowane były do przódu. Miał by to byś subwoofer podłogowy.
  • Poziom 19  
    czyli inaczej mówiąc typowy B-Reflex ,przykro mi ale tego typu budową się nie zajmuję, jedynie zabudowane tzn. głośnik niewidoczny 2 tunele
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    a moze faktycznie by sie zastanowic nad obudową bandpassową to jest pomysl to co wspomnial delta hihi ale zna moze ktos stronke o takich obudowach chcialbym doczytac wiecej niz tylko wiem z teorii bo takiego cuda to jeszcze nie splodzilem
  • Poziom 14  
    Posiadam przewiniety (nowa mębrana, cewka i resory) głosnik Tonsil GND30/60 i GND30/60/3 z zewnącz wygladają identycznie.
    Nie mogłem znaleść ich parametrów wiec przyjołem z GND30/60/18 bo wszystkie 60-tki maja podobne.Czytałem artykuły w EdW 5-11/1999 z których złapałem troche podstaw.
    Z własnych obliczeń wychodziło mi 420 l i bardzo krótki otwór.Z WinISD wyszło 700 l ponieważ mam Qts=0.5 (postanowiłem jednak zrobić bass-reflex) i objętość ekwiwalentną Vas=378 l.
    Wiem,że wytłuminie równoważy duże Qts lub za małą obudowe nie wiem jednak w jakim stopniu.Moje obliczenia nie uwzględniają wytłumienia podobnie jak te z WinISD.Teraz bawię sie programem Winsub, ale jeszcze niczego nie wymodziłem.
    Parametry: GND30/60/18: Z<8>, F<70-4000>, P max<80> ,P nom<60>, E<90dB>, Re(Ohm)<6.4>,h(cewki)<15mm>,Dc(cewki)<35>, Korpus cewki nomex,Fs <25> ,Vas <378>, Qms< 4.83> ,Qes<0.56> ,Qts<0.5>,
    Mms <37> ,Cms< 9.75>, BI<8.23>, Sd<490.00>
    Skopjowałem wymiary z Altusa 140 (70 l dwa otwory d=6cm dł 2cm kilka litrów gąbki) nie była to idealnie dokładna kopia.Chodziła nawet fajnie ale pobudzała do drgania wszystko w domu.Zrobiłem z qmplem na pałe obudowe prawie całkowicie wytłumioną 36 l otwór d=8cm długość=5cm pełno wytłymienia.
    Ma fajne rozmiary i daje mocno wyczywalny na ciele bass oraz załacza sie przy uderzeniu niższego basu, ale przy wyszycz obrotach znikształca dzwięk.Nie jest to wina głośnika tylko obudowy.Nie wiem czy ma to cos wspólnego z charakterystykami impulsowymi, bo wogóle nie wiem co to jest? :?:
    Czy jest jakieś optymalne rozwiązanie, aby uzyskać suba do domu z dobrym brzmieniem i silnym basem? :?
    Pozdrawiam!!!