Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ardo CO 24/12 wywala bezpieczniki

awek.a 04 May 2007 22:22 1973 1
    awek.a
    Level 1  
    mam lodówe ardo co 24/12 już (i teraz najlepsze) 10 lat, służy nie przerwanie bez usterkowo do tej pory !!, ale nagle coś się stało i bezpieczniki różnicowe powywalało. Zauważyłem że bezpieczniki wysiadały w momencie uruchomienia zamrażarki, zaglądałem do agregatów i panelu sterującego,nic podejżanego nie znalazłem, zmierzyłem napięcie między masą lodówy a przewodem zerowym gniazdka napięcie zmienialo sie miedzy 0,2V a 0,8V (w trakcie pracy). W desperacji odpiąłem przewód zerowy od lodówki aby jakoś zaczęła pracowac i narazie jest dobrze ale wiem że tak nie powinno być, mocno to mnie niepokoi bo sytuacja może się pogorszyć, mam wrażenie że przyczyną tego jest agregat od zamrażarki.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    elli3
    Level 11  
    przyczyna wywalania zabezpieczenia różnicowo prądowego tkwi w wieku zamrażarki (a dokładniej w tym że z wiekiem pogorszyła jej się rezystancja izolacji) i w zasadzie działania różnicówki która właśnie po to jest żeby wywalała jak się urządzeniu, które zabezpiecza ta izolacja pogorszy.
    różnicówka jak sama nazwa wskazuje działa w momencie kiedy pomiędzy przewodem neutralnym a ochronnym zaczyna płynąć prąd.to jest prąd upływu,który pojawia się w momencie właśnie zestarzenia się izolacji urządzenia.może nie ma tej izolacji np. agregat a może termostat.
    najgorszą rzecz jaką mogłeś zrobić właśnie zrobiłeś.nie wolno odpinać przewodu ochronnego od urządzenia.
    jeśli chcesz pozbyć się problemu spróbuj:
    1.wyczyścić np. benzyną wszystkie połączenia elektryczne(kostki łączeniowe itp.) i dobrze je dokręcić.pomoże jeśli na styki dostała się wilgoć i są zaśniedziałe.
    2.jeśli nie pomoże pkt.1 to możesz pozbyć się wyłącznika różnicowo-prądowego i wstawić w to miejsce wyłącznik instalacyjny o takim samym prądzie znamionowym, bo lepsze jest jakieś zabezpieczenie jak żadne.
    jeśli masz odpięty przewód ochronny to nie masz żadnego zabezpieczenia.
    pozdrowienia.jeśli jakies pytania to pisz na meila.chętnie odpowiem. :yes: