Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ardo CO 24/12 wywala bezpieczniki

04 Maj 2007 22:22 1559 1
  • Poziom 1  
    mam lodówe ardo co 24/12 już (i teraz najlepsze) 10 lat, służy nie przerwanie bez usterkowo do tej pory !!, ale nagle coś się stało i bezpieczniki różnicowe powywalało. Zauważyłem że bezpieczniki wysiadały w momencie uruchomienia zamrażarki, zaglądałem do agregatów i panelu sterującego,nic podejżanego nie znalazłem, zmierzyłem napięcie między masą lodówy a przewodem zerowym gniazdka napięcie zmienialo sie miedzy 0,2V a 0,8V (w trakcie pracy). W desperacji odpiąłem przewód zerowy od lodówki aby jakoś zaczęła pracowac i narazie jest dobrze ale wiem że tak nie powinno być, mocno to mnie niepokoi bo sytuacja może się pogorszyć, mam wrażenie że przyczyną tego jest agregat od zamrażarki.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 10  
    przyczyna wywalania zabezpieczenia różnicowo prądowego tkwi w wieku zamrażarki (a dokładniej w tym że z wiekiem pogorszyła jej się rezystancja izolacji) i w zasadzie działania różnicówki która właśnie po to jest żeby wywalała jak się urządzeniu, które zabezpiecza ta izolacja pogorszy.
    różnicówka jak sama nazwa wskazuje działa w momencie kiedy pomiędzy przewodem neutralnym a ochronnym zaczyna płynąć prąd.to jest prąd upływu,który pojawia się w momencie właśnie zestarzenia się izolacji urządzenia.może nie ma tej izolacji np. agregat a może termostat.
    najgorszą rzecz jaką mogłeś zrobić właśnie zrobiłeś.nie wolno odpinać przewodu ochronnego od urządzenia.
    jeśli chcesz pozbyć się problemu spróbuj:
    1.wyczyścić np. benzyną wszystkie połączenia elektryczne(kostki łączeniowe itp.) i dobrze je dokręcić.pomoże jeśli na styki dostała się wilgoć i są zaśniedziałe.
    2.jeśli nie pomoże pkt.1 to możesz pozbyć się wyłącznika różnicowo-prądowego i wstawić w to miejsce wyłącznik instalacyjny o takim samym prądzie znamionowym, bo lepsze jest jakieś zabezpieczenie jak żadne.
    jeśli masz odpięty przewód ochronny to nie masz żadnego zabezpieczenia.
    pozdrowienia.jeśli jakies pytania to pisz na meila.chętnie odpowiem. :yes: