Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa szafki sterowniczej do maszyny

05 Maj 2007 09:34 3404 14
 • Poziom 10  
  Witam,

  Buduję szafkę sterowniczą do maszyny i potrzebuję informacji odnośnie jakichś wytycznych do jej konstrukcji. Tj. czy na drzwiczkach mogą znajdować się przełączniki podłączone do napięcia z sieci, czy mogą być tylko i wyłącznie na napięcie stałe (podłączone do przekaźników/styczników/sterowników...)?

  Byłbym niezmiernie wdzięczny za wszelkie informacje.

  Filip
 • Poziom 18  
  Witam!
  Podaj więcej informacji do czego ma być ta maszyna i w jakim
  pomieszczeniu będzie rozdzielnia.
  Poz. Miecio
 • Poziom 16  
  Wiatam podaj tak jak kolega mówi wiencej szczegółów ale piszerz tak jakbyś wogule niemiał pojencia na ten temat. Czy napewno chcesz zbudować tą rozdzielnie sterowniczą?
 • Poziom 10  
  Ta maszyna to budowlana betoniarka, tylko że troche mocno skomplikowana. Zamiast mieszać materiał w objętości to mieszanie odbywa się przepływowo. Są 3 sprzężone ze sobą falowniki (plus kilka czujników, styczników / przekaźników i innych bajerów) do sterowania całą maszyną i to mam już rozgryzione.

  Nie wiem jedynie jakie są przepisy odnośnie konstrukcji szafki sterującej. Nie wiem czy mogę dać na drzwiczkach od szafki jakikolwiek przełącznik, który jest podłączony pod fazę ( w sposób zgodny z przepisami ). Nie chciałbym zwyczajnie się natknąć na jakieś problemy natury prawnej w momencie, gdy zlecę zalegalizowanie tej szafki (schematy, rysunki, dopuszczenia...).


  Filip
 • Poziom 33  
  Budujesz szafe sterowniczą a nie znasz podstawowych przepisów bhp? Nie uważasz że to trochę dziwne?
 • Poziom 10  
  Doskonale zdaję sobie sprawę ze swojej niewiedzy, dlatego pytam :)

  Co do niewiedzy, to jakim cudem ludzie niepotrafiący wykonać zabezpieczenia przez zanikiem fazy, potrafiący źle podłączyć stycznik już nie mowie o obsłudze takich cudów techniki jak falownik posiadają jakiekolwiek uprawnienia? To jest dopiero dziwne.


  Filip
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Podstawową sprawą jest nie mieszać napięć sterowniczych.
  Jeżeli 24V to nie ma problemu, jeśli 230V to należy wykonać
  połączenia przewodem żółto-zielonym płyty montażowej, drzwiczek rozdzielni, falownika itd. wszystko co ma styk uziemiający.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Norma PN-EN-6034 zaleca by napięcie sterownicze było napięciem bezpiecznym. Co prawda wartość tego napięcia jest, a przynajmniej była do niedawna, dostępna w normie IEC jednak dla normalnych "Budowlanych" warunków przyjmuje się, że jest to napięcie 24V ,50Hz. I takie napięcie powinno być stosowane do wszystkich elementów znajdujących się na uchylnych drzwiczkach ( ze względu na możliwość dotknięcia elementów, które mogą być pod napięciem - w przypadku otwarcia szafki przez osoby niepowołane). Napięcie 220V, 50 Hz było do lat 90. - pod pewnymi warunkami - dopuszczalne, jako napięcie sterownicze. W nowych konstrukcjach napięcie sterownicze musi być napięciem bezpiecznym ( w skrajnych warunkach " mozliwość wielkopowierzchniowego dotknięcia elemantów będących pod napięciem" jest to 6 V)

 • Specjalista Automatyk
  Pracuje od kilku lat przy bierzacych naprawach urządzen przemysłowych.Mamy kilka nowych maszyn kupionych już po 2000roku i mają one włączniki głowne na drzwiczkach,aczkolwiek są one zabudowane,a same drzwiczka maja podłączony przewód ochronny.Osobiście niejestem zwolennikiem tego rozwiązania.A czy nieda sie umieścić wyłącznika na bocznej ścianie szafki?

  Pozdrawiam
 • Specjalista elektryk
  Do *Pawła*
  Sprawdź, czy przytoczone przez Ciebie rozwiązania z wyłacznikem na drzwiczkach nie polegają na tym, że:
  1. Na drzwiczkach jest napęd, zaś właściwy wyłacznik znajduje się na płycie montażowej
  2. Załaczony wyłacznik uniemożliwia otwarcie szafki.
  To co pisałem na temat normy dotyczy głównie sytuacji, w której elementy obwodu będą po napięciem po otwarciu drzwiczek. Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa stosuję napięcie bezpieczne do sterowania

 • Specjalista Automatyk
  Zgodze się odnośnie napięć bezpiecznych,bo to bezwarunkowo sterowanie powinno być na tym robione,a same przyciski czesto sie znajdują na takowych drzwiczkach,jednakze dla samego bezpieczenstwa proponuje wykonać wyłącznik główny na ściance bocznej,lub tak jak kolega HeSz napisał zamontować sam napęd na drzwiczkach.

  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Witam.
  Wtrącając swoje trzy grosze, odnośnie napięcia sterowniczego.
  Jak wcześniej wspomniał jeden z kolegów, NORMY" zalecają"stosowanie bezpiecznych napięć, ale nie zabraniają wyższych. Szczególnie jeśli całe sterowanie mieści się w szafce(bez wyjść w teren) ,stosuje się 230V . Jako ochrone dodatkową zastosować różnicówkę. Oczywiście drzwiczki, płyte montażową itp. łączymy przewodem PE.
  Pozdrawiam.
 • Specjalista elektryk
  Według cytowanej przeze mnie normy - nie istnieje pojęcie "ochrona dodatkowa"
 • Poziom 28  
  Nie ma nakazu stosowania niskich napięć sterujących. :-) Jest "dobry zwyczaj". Jak jest możliwość, to sterowanie daje się SELV i po zawodach. Jak nie da rady, to chcąc czy nie - 230V, ale w obu przypadkach obowiązuje przewód ochronny na elewację szafy i płytę montażową.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  szfka powina mieć odpowiednie IP , przekroje przewodów , jak maja byc falowniki to szfka metalowa /temperatura/ , przed falownikiem zastosuj bezpiecznik i różnicówke selektywna np300 mA załatwi sprawe napiecia dotykowego <25v, zastosuj not-aus w miejcach dla obsługi , połączenia wyrównawcze na elementach metalowych , sterowanie 24v , jak możesz to zrób skrzynke sterowanie dla obsługi osobno na przykład z1