Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki sterownik do silnika krokowego

dakin11 05 May 2007 22:49 6566 15
Computer Controls
    dakin11
    Level 21  
    Witam wiem że ten temat był już wałkowany ze sto razy ale może byście mi pomogli zrobić do niego sterownik. Jest to silnik krokowy od drukarki i chciałbym do niego zrobić sterownik a oto jego dane( STP-42D166 1.8 DEG/STEP 2.3V 0.7A) Jestem w posiadanu scalaka ULN2003. Prosiłbym o schemacik sterownika do tego silnika. Najlepiej żeby można było sterować obrotami silnika i kierunkami. Jeśli chozi o wiadomości z dziedziny silników krokowych to jestem daleko za murzynami :cry: , więc proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

zpomniałem dodać że ma na wyjściu 4 kabelki
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    bogdan_p
    Level 39  
    ULN2003 nie nadaje sie do tego silnika , masz silnik bipolarny a więc dawa mostki H do sterownia , dla Twoich potrzeb wystarczy L298
    masz przyklejony temat o silnikach krokowych , znajdziesz tam wszystkie informacje o sposobie ich sterowania , najprościej zbudować sterownik step / dir , regulację prędkości na dowolnym generatorze np 555
    dakin11
    Level 21  
    czyli jeśli dobrze zrozumiałem to musze wykonać sterownik tego typu

Jaki sterownik do silnika krokowego

Czy mógłbyś mi wytłumaczyć pod jakie wejścia co podłączyć ??. Posiadam generator impulsów na scalaku CD74HCT4060. Generuje impulsy o częstotliwości od 14-323 hz
    dakin11
    Level 21  
    dzięki już wszystko jasne. Tylko mam jeszce jedną prośbę czy posiadasz może wzór płytki drukowanej z jakiegos programu albo w formie PDF. Dzięki bardzo pozdrawiam
    dakin11
    Level 21  
    a czy posiadasz rozmieszczenie elementów oraz ich wartości do płytki PCB z drugiego linku od góry . pozdrawiam
    dakin11
    Level 21  
    A masz może wzór płytki drukowanej. Pozdrawiam
    bogdan_p
    Level 39  
    dakin11 sterownik pokazany przez Mariuszek15 jest dla silnika unipolarnego Ty potrzebujesz dla silnika bipolarnego
    Quote:
    zpomniałem dodać że ma na wyjściu 4 kabelki

co do projektów przecież w układzie z PE jest wszystko wystarczy że zrobisz lustrzane odbicie płytki i masz gotowe do termotransferu
    co do elementów i ich rozmieszczenia to przecież układ jest tak prosty że biorąc podstawowy schemat z noty katalogowej , PE bez problemu dasz radę dojść co gdzie ma być umieszczone i jaką ma wartość
    dakin11
    Level 21  
    właśnie się kapnąłem po wyjściach że to ma być do unipolara

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

nieweim jak ty widzisz te wszystkie elementy. Brałem z trzech schematów i z żadnego nie pasuje w każdym jest coś innego i inaczej połączone. Ręce mi opadają siedze przy tym układzie już godzine i 40 min. i do niczego nie doszłem :(
    dakin11
    Level 21  
    witam a jakby zastosował układ UDN2916B słyszałem że go można zastosować do silnika krokowego bipolarnego
    bogdan_p
    Level 39  
    oczywiście że można zastosować UDN2916B jak również wiele innych , tylko pamiętaj o jednym że większość tych układów to tylko stopień mocy w postaci 2 mostków H oraz układ kontroli prądu , PWM itp , tak więc wysterowanie takiego układu scalonego wymaga jeszcze dodatkowego układu lub bezpośrednio z mikrokontrolera
    http://www.allegromicro.com/en/Products/Part_Numbers/2916/2916.pdf
    dakin11
    Level 21  
    dobra dzięki narazie zrobie zwykły sterownik pozdro