Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie pompki od C.O

13 Paź 2003 12:29 3996 17
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Witam, moze bedziecie mi mogli coś doradzić. Mianowicie sprawa wyglada tak ze: mamy w firmie dosyć mocny piec, który musi współpracowac z pompką do wymuszonego obiegu wody. Kilka razy zdarzyło sie że brakło prądu podczas gdy piecyk grzał...

i mam takie pytanie, czy te silniki w pompkach to są mniej wiecej "takie same" czy różne- nie znam sie na rodzajach silników, ale chodzi mi o to czy można by go było zasilać z prostej przetwornicy, której przebieg nie przypomina za barzdo sinusosidy. czy mozna taki siliczek w ten sposób spalić?,
  • Poziom 32  
    A ile kondygnacji ogrzewa piec i jakiego typu on jest (weglowy, gazowy, inny)
  • Poziom 11  
    Jeżeli zaniki prądu nie są długo trwałe to nie ma co się bawić w rezerowe zasilanie pompki, na wyjsciu z pieca powinien być zamontowany zawór kulowy zwrotny. Jak pompka przestanie działać on się otwiera i masz ogrzewanie grawitacyjne ( naturalna cyrkulacja ). Jest to dobre tylko w przypadku dla krótkotrwałych zaników prądu bo przy nowych instalacjach CO nie ogrzejesz wszystkich pomieszczeń. A po drugie zanik prądu powinien przygasić kocioł do stamu podtrzymania.
  • Poziom 32  
    Putam wlasnie dlatego o typ pieca - nowe piece przeciez bez zasilania stoja.
    owszem, piec jest nowy. o ile dobrze pamiętam to na tabliczce pisało 60kW, ma elektrroniczny regulator, który załacza tylko dmuchawe, ale i bez duchawy i najwiekszego problemu udało mi sie go rozchulać do 60st. piec stoi na tej samej wysokosci co kaloryfery, a budynek jest jednopiętrowy... być moze sie myle, ale cyrkulacja grawitacyjna sie tu chyba nie sprawdzi...
  • Poziom 32  
    Grawitacyjnie słabo bo nic nad nim nie ma.
    Ale spoko bez pradu to on sie juz bardziej nie "rozgrzeje" niz to co ma.
    Jak przypuszczam jest to jakis nowy sprzet "niskotemperaturowy.
    To stare piece bujało sie do 85-90 nawet (temp wody).
  • Poziom 12  
    moja rada jest taka:
    1) po dmuchawie musi być zainstalowana klapka, która sie otwira pod wpływem strumniena powietrza, a zamyka dopływ powitrza przy wyłączonej dmuchawie(np. brak pradu), w ten sposób piec przygasa gdzy prądu brakuje,
    2)pompka powinna byc zainstalowaniu na zasilaniu w pstacji gałąki (obejścia) głównej rury zasilającej, w miejsce obejścia musi być zainstalowany zawór tłumiący(z ruchomą kulą w środku , zamykający się pod wpływem ciśnienia powstającego z wymuszonego obiegu pompy, a otwierający pod wpływem samoistnej cerkujacji przy wyłaczonej pompie!!!!
    8)
  • Poziom 21  
    Prawdopodobnie chodzi o kocioł opalany miałem węglowym. W komorze popielnikowej takich kotłów zainstalowana powinna być klapka, która spełnia dwie podstawowe funkcje: zamyka dopływ powietrza do komory spalania od strony popielnika, w czasie gdy silnik dmuchawy nie pracuje, i blokuje przedostanie się popiołu do dmuchawy. Proces spalania w takich kotłach odbywa się w sposób wymuszony przez pracę wentylatora, który dostarcza odpowiednią ilość powietrza, potrzebną do prawidłowego spalania miału (część powietrza dostaje do komory spalania przez klapkę na drzwiczkach oraz przez nieszczelności) Do prawidłowego spalania potrzebna jest odpowiednia wysokość komina (podaje wytwórca kotła) i oczywiście ODPOWIEDNIE PALIWO!!! Jeśli te wszystkie czynniki są spełnione to kocioł taki po wyłączeniu prądu powinien stopniowo wygasnąć a ewentualne skutki przyrostu temperatury skompensowane powinny być w naczyniu wzbiorczym typu "otwartego". Mój zbyt długi wywód ma na celu znalezienie przyczyny "rozchulania" kotła. Jeśli twierdzisz, że bez wentylatora potrafisz "rozchulać" kocioł do 60 stopni to prawdopodobnie coś jest źle dobrane w tym układzie. Czy przypadkiem nie dodajecie do miału innego sortymentu węgla np. "Groszku", który ze względu na swoją granulację łatwiej przepuszcza powietrze co doprowadza do niekontrolowanego spalania (ale lepiej się pali), a może kocioł podłączony jest do zbyt wysokiego komina, którego ciąg sam wymusza obieg powietrza, które dostaje się przez nieszczelności. kavma
    piec rozchulałem paląc śmieci (worki, papiery), a standardowo jest palone włąśnie groszkiem. Komin nie jest wysoki- siega gdzieś do pierwszego piętra.
    Dzieki za rady, przygladne sie jesezce temu pieckowi.
    pozdrawiam!
    w zasazdie całą dyskusja poszł w maliny (pytałem o zasilanie pompki). jakieś klapki, co mi to da?. Przecierz piec nie zgaśnie od razu!. takie 60kW rożgrzane do 50st ma jakąś (zapewne spora) bezwadnosć. jesli obieg wody sie zatrzymie to jestem pewien że najpierw piec sie zagotuje nim wygaśnie...

Wiec pytam jeszcze raz, czy pompke mozna zasilać przebiegiem "podobnym" do sinusoidalnego. pompka jest (pewnie nie tak to sie pisze- już sam nie pamietam) GRUNDFOS model 32-60 - czy jakos tak...

pozdrawiam!
  • Poziom 32  
    Pewnie ze da rade - sa tez specjalne pompy z "podtrzymaniem" i tez sa na 24V - a to juz nie problem.
    za najzwyklejszego UPSa z giełdy (działającego!) pewnie zabule ze 100zł- do tego jeszcze pewnie nowy aukumulatorek.
    Za taką specjalną pompkę na pewno wiecej bym musiał zapłacić. JA CHCIAŁEM TYLKO WIEDZIEĆ CZY NIC SIE TEJ POMPCE NIE STANIE JESLI ZASILE JĄ ZE ZWYKŁEGO TRAFA (podłączonego "na odwrót") I STEROWANEGO Z SG3525????
  • Poziom 11  
    Najzwyklejszy UPS na wyjściu nie będzie miał sinusidy tylko trapez co nie przeszkadza kompom (zasilacz impulsowy) natomiast może zaszkodzić silnikowi napedzającego pompkę (silnik indukcyjny prądu zmiennego). Problemem będą stany nieustalone występujące w indukcyjności. Z mojej wiedzy wynika że padnie pompka lub UPS. Njlepiej zobacz przebieg na wyj UPS na oscyloskopie jeśli generuje sinusa to powinno być OK tzn możesz podłączyć pompkę. Inaczej możesz sprawdzić podłansczając jakiś liniczek małej mocy (indukcyjny prądu zmiennego) aby nie wpakować się w koszty uszkadzając pompkę (koszt nowej pompki > 300PLN)

Ja nigdy tego nie praktykowałem to jest tylko teoria

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    W moim smart apc w miare wyczerpywania akumlatora sinus przechodził w trapez(o ile pamiętam trzymając w miare możliwości wartość skuteczna), więc trzeba pomyśleć jak długa praca na odkształconym napięciu zaszkodzi pompce.
  • Poziom 11  
    Możesz spokojnie łączyć UPS i ne przejmuj się przebiegiem(sinus. czy trapez) dla pompki CO to bez znaczenia.
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie, Panowie rozgadaliście się czy piec się rozchula czy nie i jak go wygasić a ja również mam pytanie czy pompa grundfoss (silnik 220V z kondensatorkiem chyba 4mikro) może pracować na prądzie nie sinusoidalnym (trapezie) ??
    Jedni mówią tak inni nie to jak jest naprawdę. Proszę pomocy!

pozdrawiam
    Tomek