Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacnacz MAGNAT classic 200-zapala sie dioda PROTECT

zembe 06 Maj 2007 13:47 5840 16
  • #1 06 Maj 2007 13:47
    zembe
    Poziom 20  

Witam
    Wzmacnacz Magnat Classic 200 od jakiegos czasu zaczął szaleć, jak sie go lekko puknęło to zaskakiwał na chwile. Teraz po podłączeniu zasilania zapala sie dioda PROTECT i nic wiecej, szukałem zimnych lutów, ale takowych nie dostrzegłem. Myslicie ze to coś w zasilaniu czy może koncówki? Konce mocysprawdziłem i wszystkie ok. Z góry dzikei za podpowiedzi

Aha gdy dotykam lekko plusa to zapala się dioda zielona, jak wkrece przewod pod śrube to zapala się czerwona, po podaniu sygnału cisza w głośniku

0 16
  • #2 06 Maj 2007 14:38
    Ppiotr
    Poziom 12  

jeśli opisujesz że po uderzeniu zaskakiwał wykluczam tu usterkę ale luty popraw palnikiem bo nie zawsze widać zimnego ja tak robię i jeśli to nie pomoże to dobrze sprawdź przetworkę trafo.

0
  • #3 06 Maj 2007 16:01
    zembe
    Poziom 20  

Nadal to samo, chwile pali sie zielona a nastepnie czerwona, wszystkie luty przelutowane, elementy w przetwornicy sprawdzone...

Podmienialem sterownik przetworicy TL494,, ale nadal nic, oczywiscie biednemu wiatr w oczy i miernik odmowił mi posluszenstwa:-). Trzeba jutro kupic nowy i zakupic elektrolity 1000u/35V *3, bo sa juz prawie bez "otuliny", zobaczymy czy pomoze

0
  • #4 06 Maj 2007 23:07
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Sprawdż poprawność napięć wychodzących z przetwornicy czy zgadzają się ze schematem.

0
  • #5 07 Maj 2007 21:00
    zembe
    Poziom 20  

Miernik juz kupilem, ale schematu nigdzie nie moge znalezc:-(. Moze ma ktos jakis schemat na kostce KA7500??

0
  • #6 08 Maj 2007 00:08
    Ppiotr
    Poziom 12  

Masz kondziorki napuchnięte i ty jeszcze je nie wymieniłeś to zna że się kończą

0
  • #7 08 Maj 2007 00:12
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Co do elektrolitów to ja proponuje wymienić wszystkie po pierwotnej i wtórnej stronie przetwornicy. To 1 czynność jaką powinno się wykonać przy naprawie przetwornicy impulsowej. Co do schematu to niestety nie mam.

0
  • #8 10 Maj 2007 19:00
    zembe
    Poziom 20  

Kondensatory wszystkie wymienione, niestety ciągle to samo, po podaniu napięcia zapala sie czerwona dioda, po chwili gaśnie i zapala sie zielona po czym wraca i już cały czas świeci czerwona:-(

0
  • #9 12 Maj 2007 19:44
    zembe
    Poziom 20  

Panowie ratujcie, bo nie mam już pomysłów, wylutowałem końce mocy, wszystkie ok, podwójne diody-też ok, Sprawdziłem tranzystory i diody -ok, nie mam czego sie chwycic
    POMOCY:-)

0
  • #10 13 Maj 2007 19:24
    Ppiotr
    Poziom 12  

Chwyć się przetworki odepnij koniec i sprawdzaj napięcia na przetworce w magnacie miałem kiedyś problem z trafem przetarło się i musiałem przewinąć też były takie obiawy kostki bym nie ruszał sprawdż tylko czy podaje sygnał na tranzystory od przetworki tylko je prędzej odepnij szukaj po kolei a nie skaczesz od razu do końca mocy.

0
  • #11 14 Maj 2007 22:03
    zembe
    Poziom 20  

Napięcia po pierwotnej stronie na kondensatorach sztywno 12,5V. Po wtórnej stronie na dwóch kondensatorach napięcia skacze po zapaleniu sie zielonej dody 12V i tak spada do 0,7V(dioda czerwona).

0
  • #12 14 Maj 2007 23:23
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

No to jak napięcie skacze to trzeba czepić się przetworki. Jak masz to daj schemat, postaram się pomóc.

0
  • #13 15 Maj 2007 08:25
    zembe
    Poziom 20  

Właśnie ze schematem jest kłopot, bo nigdzie nie znalazłem;-(, ale jak napiecie skacze po wtórnej stronie na dwóch kondkach 3300uF/25V to chyba trzeba szukać po stronie wtórnej co nie?

0
  • #14 18 Maj 2007 18:36
    zembe
    Poziom 20  

Przy 14 nóżce układu TL494 jest dioda Zenera (ubita), ale nie mam pojęcia na jakie napięcie, błagam dajcie schemat:-). NA dokumentacji kostki do nogi 14 dochodzą dwa rezystory 5,1kOhm.
    Sprawa ma sie tak, wymieniony sterownik przetwornicy, kondensatory, dioda Zenera, sprawdzone tranzystory, wzmacnacz jak migał tak miga do teraz. Nie mam już pomysłów i chyba wy też już nie.

0
  • #15 27 Maj 2007 06:55
    zembe
    Poziom 20  

Kolejne kroki:-)
    Po wymianie tej ubitej diody zenera postanowiłem jeszcze raz wstawić TL494. Diodę dałem na 5,1V, ponieważ wejście Vref tej kostki zawiera się od 4,7V-5,7V. Wzmacniacz ruszył: paliła się zielona dioda, był dziwek w kolumnie. Jest to połowa sukcesu ponieważ po stuknięciu w biurko czy w wzmacniacz na przemian zapala sie czerwona z zieloną, po odłączeniu napięcia wszystko wraca do normy, przelutowałem już całą płytę, posprawdzałem czy nie ma pęknięć ścieżek i nic. Czasem po dotknięciu czujnika temperatury, który przykręcony jest do obudowy zapala się na zielono, wylutowałem go-dioda cały czas zielona, po uderzeniu gaśnie. Czy jeszcze jakiś element może reagować na wstrząs? Pozdrawiam

0
  • #16 28 Maj 2007 16:24
    zembe
    Poziom 20  

Czujnik odłączyłem, wzmacniacz działa, lecz po dotknięciu do lekko zapala się PROTECT i żeby go znów uruchomić trzeba odłączyć i podłączyć zasilanie jeszcze raz. Spotkał się ktoś z was z takimi objawami?

0
  • #17 04 Wrz 2007 20:31
    zembe
    Poziom 20  

No proszę państwa!!! ;)
    Wzmacniacz naprawiony!!
    Po pierwsze to TL494 z innej półki, bo tamte to jakoś nie chciały działać, a po drugie to dioda zenera wstawiona na 6,2 V zwarta z diodą która jest zaraz przed nią i wzmacniacz żyje już 2 dni. Co się namęczyłem to się namęczyłem, ale warto było, lub nie to ocenicie sami.
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów