Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ściemniacz lampki sufitowej

Shizo 06 May 2007 15:03 1474 6
    Shizo
    Level 15  
    Przestał mi działać "ściemniacz" w lampce sufitowej w Seacie Cordoba tzn. lampka zapala się po otwarciu drzwi i gaśnie po kilku sekundach po zamknięciu drzwi ale dzieje się to natychmiastowo bez stopniowego wygasania. Sprawdziłem miernikiem kondensator i rezystory (bo tylko tyle potrafie) i są dobre! Zostały jeszcze 3 tranzystory BC 547B i jeden BD 241C oraz diody IN 4007, IN 5404 i dwa mi nie znane elementy o oznaczeniu (ZY 97C27) (5M 104). Co mam sprawdzić i jak albo od razu wymienić? ściemniacz lampki sufitowej ściemniacz lampki sufitowej
    paweł 1
    Level 12  
    a sprawdzałeś tranzystory bo bd241 steruje żarówkami i wymiej kondensator
    Pati
    Level 27  
    a co tam masz wpiete zamiast tej zarowki na pierwszej focie?
    Shizo
    Level 15  
    Trzy diody Pirahne - cosik mi się zdaje że to może być ich wina...
    slavko
    Level 15  
    Najprościej sprawdź na orginalnej żarówce czy działa prawidłowo - czy ściemnia. W żarówce włókno się nagrzewa i zmianie ulega jej rezystancja (opór włókna), a diody nie mają takiej właściwości.
    Pozdro.
    Pati
    Level 27  
    Podobnie jak kolega napisal diody swieca do pewnego napiecia, a potem po prostugasna nagle mimo ze napiecie zmienilo sie tylko odrobine a taka sama odrobine o jaka zmienialo sie wczesniej i nie bylo widac reakcji,. Stad to ze pala sie i nagle gasna.gdyby regulacja byla wypelnieniem to czy diody czy zarowka bylo by podobnie. Ale tu proces jest analogowy- napiecie zmienia sie w sposob ciagly..
    Shizo
    Level 15  
    Mądre z Was ludzie. Dzięki za pomoc!!!