Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przeliczanie na jednostki względne

06 Maj 2007 15:53 5373 10
  • Poziom 9  
    Witam,
    w instrukcji do sprawozdania mam polecenie, aby wartości zmierzone oraz obliczone przeliczyć na jednostki względne (odnieść je do wartości znamionowych tych wielkości występujących przy napięciu znamionowym U = Un). Czy możecie udzielić małego supportu jak to zrobić? W tabeli do ćwiczenia są to np. kolumny U/Un, Rż/Rżn, gdzie U, Rż to właśnie wartości zmierzone/obliczone.
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 13  
    Sam napisales w swoim poscie jak to zrobic. Bedziesz wartosc pomierzona U , nastepnie dzielisz przez wartosc nominalna Un i dostaajes jednostke wzgledna.
    I tak po kolei z kadym wynikiem pomiaru
  • Poziom 9  
    no wlasnie wiem, tylko ze najwidoczniej mam niekompletna instrukcje. Gosc nie podal wartosci nominalnych, przynajmniej w mojej grupie nie. Stad moja watpliwosc. Zorientuje sie jak to bylo w innych grupach.
    Dziekuje mimo wszystko.

Z jakiej litery zaczynamy zdanie?
    Interpunkcja!
    Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.
    [_P_]
  • Poziom 13  
    U mnie czesto bywalo tak ze wartosci nominalne samemu trzeba bylo spisac ze stanowiska pomiarowego ( prowadzacy nie zawsze nam o tym mowili). A jak sie nie spisalo to pozniej byl problem.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.

• W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 9  
    U nas też tak zazwyczaj jest. Jednak w tym przypadku nie były podane. Gość też nam nie podał. Innym grupom jak się okazuje również. Ponieważ chodzi o zwykłą żarówkę 60W na której to odbywały się pomiary to pewnie trzeba samemu je określić.
    Un jak mniemam jest 230V, Pn będzie pewnie 60W, a co z natężeniem? Od razu mówię że nie mam gdzie sprawdzić :) Nie jestem w Polsce teraz.

Ćwiczenie polegało na badaniu źródeł światła (żarówka, świetlówka i lampa rtęciowa). Wartości znamionowe są mi akurat potrzebne tylko w przypadku badania zwykłej żarówki 60W. Trzeba było zwiększać napięcie co 20V i spisywać wyniki pomiarów z wolto-, ampero- i watomierza. Obok kolumny U w tabeli jest U/Un, I/In i P/Pn. Reszta to wyniki obliczeń.

Z góry dzięki
  • Poziom 19  
    Mając nominalną moc i napięcie chyba nietrudno obliczyć prąd nominalny przepływający wtedy przez odbiornik? P = U * I :D
  • Poziom 9  
    No tak, ale chodzi o to czy mogę przyjąć U i P takie jak napisałem :)
    Skoro P w przypadku I = 220V było w granicach 60W więc pewnie to była żarówka 60tka. Czy źle myślę? Rzecz w tym, że źródła światła były umieszczone w takiej skrzyni. In żarówki tylko mi się wydaje że jest 230V :)
  • Poziom 13  
    Chyba tak. Popatrz na wyniki pomiarow. Zazwyczaj jest tak, że przy unormowaniu wynikow zględem wartości nominalnej otrzymujesz wyniki mniejsze od jedynki. Ta wartość nominalna jest zazwczyaj największa od wyników pomiarów. Wiec jesli otrzymałeś w pomiarach napiecię 100V, ..., 200 V to możesz przyjac 230 V.
    Analogicznie z mocą.
    Co do prądu to tak jak emka371 podpowiedział.
  • Poziom 9  
    Dzięki Panowie za pomoc.

Jeszcze jedna sprawa, jesteście w stanie pomóc w sprawie wzoru na strumień świetlny świetlówki? Bo na moje oko wzór może być źle podany (w mianowniku jest kąt bez funkcji trygonometrycznej, a rozwiązanie ma być liczbą).

Równanie:

$$\phi = \frac{2 \Pi HL}{(\alpha + sin^{2}\frac{\alpha}{2})cos^{2}\gamma}$$

L = 0.4
    H = 0.4
    d = 0

[url=http://img142.imageshack.us/img142/1411/swietlowkadm6.th.jpg]Obrazek[/URL]
  • Poziom 13  
    Pewnie trzeba zamienic stopnie na radiany.
  • Poziom 9  
    Zastanawiam sie czy przypadkiem nie chodzi o zamiane na steradiany. Nie jestem pewien. Mowimy ciagle o strumieniu swietlnym, a tu bardziej pasuje kat brylowy nie plaski. Tylko niebardzo wiem jak to zrobic. Miara kata wynosi alfa 45 stopni. W radianach bedzie to Pi/4... tyle wiem