Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt subwoofera na stx 27-150-8SC-pare pytań

lukaszr89 06 May 2007 17:36 2935 12
    lukaszr89
    Level 12  
    Witam! Otóż wymyśliłem sobie budowe subwoofera, ma wesprzec mini wieze samsunga (gra dość ładnie ale brakuje mocy na niskich tonach, małe głosniczki), sprzet bedzie służył zarówno do muzyki jak i do filmów, jako że laser w wieży poszedł odtwarzam na dvd.

sub ma miec wymiary wewnetrzne 32x32x46 czyli razem około 47l i strojenie na 34hz, długość bass reflexa 22cm fi=8cm

napedzać to ma wzmacniacz general a820 o mocy ok. 45W na kanał, w przyszłości jak bede miał kase zrobie mostek TDA, i tu mam kilka pytań:
    1. czy wzmak da sobie rade, a moze wogóle nie ma sensu robienie tda
    2. czy kupić zwrotnice czy moze lepiej puścić go narazie pełnym pasmem i zrobić filtr aktywny przy TDA, wolałbym jednak zwrotnice teraz a potem zrobić już tylko TDA bez filru, czy tak moge zrobić?
    3. przy ilu hz odciąść? myśle nad zwrotnica stx ona ma 250
    4. czy na wyjsciu z dvd, pod pasmem suba są już odciete wysokie tony? to by wykluczało potrzebe zwrotnicy?

Prosze o opinie i rady;)
    moje gg 2992590

...zapomniałem jeszcze o jednej sprawie, mianowicie chodzi mi o umieszczenie głosnika i tunelu bass reflex, myśle umieścić głosnik pod spodem równolegle do podłogi a bass reflex na przedniej sciance, czy to zagra dobrze?? a moze lepiej głosnik na bok?
  • Helpful post
    flashrider1989
    Level 17  
    ad.1 Wzmak na tda7294 da sobie rade z tym subem aczkolwiek jakis tranzystorowiec zagra napewno lepiej.
    ad.2 Jeżeli wzmaka z pkt.1 masz zamiar robić w nieodległej przyszłości to najlepiej poczekaj z tym filtrem i zrób aktywny. Zwrotnica przy subie jest to raczej dość kiepski pomysł.
    ad.3 Gdy będziesz miał regulowany filtr aktywny sam sobie "na ucho" będziesz dobierał odcięcie w zalezności od potrzeb.
    ad 4. Powinny być już odcięte , sprawdź to podłączając pod te wyjście wzmacniacz i kolumne.
    ad 5. Głośnik może być równolegle do podłogi ale pamiętaj aby miał pare cm wolnej przestrzeni pod sobą , br może być na przedniej ściance.
    lukaszr89
    Level 12  
    o to chodzi że własnie nie wiem czy z tym wzmakiem to bedzie tak predko:( narazie cashu nie ma... ale jeśli na wyjsciu z dvd bylo by już to odciete to puki co nie musialbym sie o to martwić...
    co do wzmaka to raczej wole scalaka łatwiejszy...nie wiem jeszcze czy tda, lm czy moze podróbka stk4050 i troche mniej mocy zeby sie nie spalił...
    jaki jest wogóle koszt takiego filtra...z tego co kojarze musi chyba miec swoje zasilanie?

co wogóle sądzicie o tym głośniku i połączeniu go z wieża jako zestaw 2.1, zagra to jakoś przy techno itp...
    co do wygłuszenia myśle ze gąbka na ściane naprzeciwko głosnika wystarczy wkoncu to sub z BR.
    sorry za głupie pytania:D

a jeszcze jedno...sub bedzie stał na kolcach wiec przestrzeni mu raczej starczy...chodzi mi jedynie o to w jakim rozmieszczeniu lepiej zagra.
    Joker2
    Level 23  
    Wzmacniacza na TDA 7294 nie polecam. Przy dużej mocy traci kontrolę, zaczyna rzucać i szarpać membraną. Lm gra miękko i dynamicznie. Po za tym jak się niemylę to stx podaje maksymalne moce głośników, więc ten model będzie miał z 70W. Do muzyki się raczej nie nada (ten model to trochę mułek, w zasadzie to przeznaczony jest do budy zamkniętej, ale w kinie domowym będzie dawał ciekawy efekt. Przy muzyce to musisz sobie go sprawdzić, może akurat Tobie będzie się podobało jak gra).
    lukaszr89
    Level 12  
    mi chodziło o mostek tych układów, wiec myśle ze miały by razem około 150W a wiec granica mocy, własnie dlatego głosnik 8 ohm... no cóż zobaczymy jak to bedzie grać bo chyba w tej cenie nie znajde nic ciekawszego...zawsze to lepsze niż "zamienniki" tonsila z allegro:D

hmm czy mułek...moze w dobrze dopasowanej obudowie da sobie rade... w winisd ma ok 13ms miedzy 30-45hz dalej mniej...moze nie bedzie źle...
    Joker2
    Level 23  
    Most na TDA7294 w praktyce nie da więcej niż 110W. A druga sprawa, to jak stx pochodzi miesiąc, dwa przy pełnej mocy to cewka zacznie walić o dno. Ale zgadzam się, że lepsze to niż zamienniki.
    lukaszr89
    Level 12  
    no tak ale most TDA nie da pełnej mocy dla nich? tylko nie wiem czy lepiej wybrać most LM czy TDA, ...no ale puki co bedzie musiał sie zadowolić tym co mam czyli tranzystorowym generalem:D
  • Helpful post
    Joker2
    Level 23  
    Jak ja miałbym wybierać to bez wahania most LM. W sumie wyjdzie ze 20zł drożej, albo nawet nie. Montaż łatwiejszy i efekty lepsze, ale wybór należy do Ciebie :)
    lukaszr89
    Level 12  
    ja też własnie myśle że LM bedzie lepsze;] a masz moze do tego schemat...znaczy do tego w jaki sposób zmostkować te układy... jakie transfo bedzie potrzebne, jakie napiecie? Ile mocy wyciągnie sie z tego mostka?
    Joker2
    Level 23  
    Więc tak: schemat zamieszczam. Wiem, że jest go pełno na necie, ale jest z błędem. Zamieszczam poprawiony.
    Projekt subwoofera na stx 27-150-8SC-pare pytań
    Co do mostkowania, to możesz na dwa sposoby. Albo zbudować odwracacz fazy (wtedy na jedną kostkę puszczasz sygnał, a na drógą odwrócony sygnał). Tutaj masz to jasno opisane https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic291403.html .
    Drugi to mała modyfikacja układu. Jeden układ robisz dokładnie jak ze schematu, natomiast w drugim należy puścić sygnał na odwrócone wejście (nóżka 9) przez rezystor. Z mostu przy zasilaniu 2x24V (trafo minimum 200W, najlepiej toroid) w praktyce uzyska się 130W. Tylko, że zastanów się czy jest konieczny most. Ja mam suba na głośniku Tonsil GDN 25/80/1 i napędzam go jedną kostką LM. Ma 8Ω więc dostaje nie więcej niż 50W, a mimo to potrafi zatrząść pokojem 25m². Weź pod uwagę, że do takiej mocy suba trzeba mieć też mocne kolumny, bo inaczej i tak się nie wykorzysta pełnej mocy. Proponuje Ci zrobić na początek wzmacniacz na jednej kostce LM, a jak mocy będzie mało, to dorobisz sobie drugą. Do jednej kostki trafo 2x32 (ale nie więcej!) i masz mocy nawet do 100W w impulsie.
    Pozdrawiam.
    lukaszr89
    Level 12  
    to az 45V czy to aby napewno nie za dużo? w takim razie złoże sobie jedną kość i zobacze efekty transfo 150W chyba wystarczy
    Joker2
    Level 23  
    LM3886 jest do 50V, ale wiadomo im mniejsze napięcie tym większa żywotność wzmacniacza. Mój chodzi na 2x24V (±35). Moc trafa powinna wystarczyć.
    lukaszr89
    Level 12  
    własnie jeszcze jedna rzecz....dziś sprawdzałem dvd to wyjscie na suba ale nie wiem czy ja czegoś nie umie ustawić czy cos jest nie tak...ale tam nie ma chyba sygnału;/ czym to jest spowodowane, moze trzeba to jakoś poprostu przestawić:(