Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impedancja kolumn i dylemat z nią związany

Anzicurt 06 Maj 2007 19:30 1553 16
  • #1 06 Maj 2007 19:30
    Anzicurt
    Poziom 9  

Witam,
    mam zamiar zakupić sobie kolumny do mojego amplitunera. Na amplitunerze napisane jest, że minimalna impedancja kolumn to 6ohm, natomiast na kolumnach które chcę kupić jest napisane coś takiego: 4...8ohm, i tu jest moje pytanie, czy mogę te kolumny podłączyć do swojego amplitunera, czy ulegnie on spaleniu?

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Audio [hefid]

0 16
  • #2 06 Maj 2007 19:57
    andul3
    Poziom 11  

impedancja kolumn nie powinna być niższa od 6 om,bo przy dużej mocy muzycznej przy 4 omach może ulec uszkodzeniu końcówka mocy.
    Spokojnie możesz podłączyć kolumny 8 omowe.
    Jeżeli na twoich kolumnach jest napisane od od 4 do 8 omów,to nie jest to dokładnie sprecyzowane w jakim zakresie pasma akust. było to pomierzone.
    Musisz uwzględnić jeszcze moc twoich kolumn.

0
  • #3 06 Maj 2007 20:24
    drakon3
    Poziom 14  

A może te kolumny mają wbudowane transformatory dostosowujące impedancję?? Jeżeli jest to do domowego użytku to uważam, że spokojnie możesz podłączyć 4 omowe kolumny, tylko sprawdź czy końcówka mocy zbytnio się nie grzeje.

0
  • #5 06 Maj 2007 23:25
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Moim zdaniem spokojnie można podłączyć dwie kolumny 4Ω do wzmacniacza 6Ω.

Mam kolumny magnata w ten sam sposób oznaczone, pomiar rezystancji omomierzem wykazuje ok. 4.3Ω.
    Jeśli nie będziesz przeginał z mocą to nic złego sie nie stanie.

Pozdrawiam

0
  • #7 06 Maj 2007 23:48
    Anzicurt
    Poziom 9  

Hmm w podanym przez Ciebie wątku nie znalazłem odpowiedzi na dręczące mnie pytanie, ponieważ głównie rozchodzi się o to, że nie wiem jak interpretować napis 4..8ohm na kolumnach...

0
  • #8 07 Maj 2007 00:00
    344979
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 07 Maj 2007 00:17
    Artur k.
    Admin grupy audio

s_z_a_m_a_n napisał:
    Przecież to prosty symbol matematyczny trzy kropki można zastąpić ÷ lub słownie do czyli od 4 Ohm do 8 Ohm.

A może powiesz nam drogi szamanie jak impedancja kolumn może mieć wartość od - do ?, ja znam tylko jedną taką możliwość ale na pewno nie zmienia się ona o 100%.
    Temat rzeczywiście był już nie raz poruszany i w jednym z nich nawet zostały napisane sensowne wnioski.

:arrow: Anzicurt
    Napisałem Ci jak wygląda sprawa z moim kolumnami oznaczonymi w ten sam sposób - omomierz pokazuje 4.3oma, a więc impedancja zapewne będzie podobna.
    Możesz podłączyć te kolumny ale nie szalej z głośnością.

Pozdrawiam

0
  • #10 07 Maj 2007 00:24
    344979
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 07 Maj 2007 03:07
    Artur k.
    Admin grupy audio

s_z_a_m_a_n napisał:
    Ja wyjaśniłem jedynie oznaczenie 4...8 nie wcale powiedziałem że taka jest impedancja kolumn...

W takim razie nie mam pojęcia do czego się odnosi Twoja wypowiedź.
    Więc jaka Twoim zdaniem jest impedancja kolumn ?
    s_z_a_m_a_n napisał:

Oczywiście chodzi tu o impedancję wyjściową wzmacniaczy.

Przecież mowa o kolumnach z takim oznaczeniem, a nie o wzmacniaczu. Pomijam już to, że wzmacniacz ma rezystancję (impedancję) wyjściową sporo poniżej 1 oma, ponieważ stopnie końcowe każdego współczesnego wzmacniacza mocy m.cz. klasy AB pracują w układzie OC (wspólny kolektor, czy jak kto woli wtórnik emiterowy) lub dla mosfetów OD (układ ze wspólnym drenem, inna nazwa - wtórnik Źródłowy).

Temat jest prosty jak drut !!
    Mamy wzmacniacz który może pracować z kolumnami o impedancji 6Ω lub jak wiadomo więcej, mamy też kolumny z oznaczeniem 4...8Ω. Czy można to ze sobą połączyć ?.

Nie trzeba się zbytnio wgłębiać, żeby odpowiedzieć na pytanie postawione przez autora. Odpowiedź oczywiście brzmi TAK, tylko nie można przeginać z głośnością (choć myślę, że nie powinno się nic złego stać ale lepiej uważać).

:arrow: Anzicurt
    Prawdę mówiąc też nie wiem, jak poprawnie interpretować takie oznaczenie. Być może chodzi o to, że kolumny pasują do wzmacniaczy o zakresie impedancji obciążenia od 4 do 8 omów. Tak czy inaczej logika (i wynik moich pomiarów) podpowiada, że kolumny w rzeczywistości mają 4 omy.

Pozdrawiam

0
  • #12 08 Maj 2007 17:55
    michał 1985
    Poziom 27  

A może niech autor zmierzy omomierzem impedancje swoich kolumn??

0
  • #13 08 Maj 2007 20:09
    Anzicurt
    Poziom 9  

Nie moge zmierzyć impedancji kolumn bo jeszcze ich nie kupiłem, obecnie posiadam stare Philipsy które mają 8ohm, ale musze je zmienić ponieważ mają popalone głośniki wysokotonowe, a średniaki trzeszczą...

0
  • #15 09 Maj 2007 12:22
    michał 1985
    Poziom 27  

Dokładnie tak jak przedmówca napisał.Będziesz spokojny jak kupisz 8ohm.

0
  • #16 09 Maj 2007 23:34
    irek2
    Poziom 40  

zapis 4..8om to chwyt marketingowy dla naiwnych ktorzy jak zobacza cyfre 4 i 8 to bedzie im to pasowalo do kazdego wzmacniacza.
    W opraktyce taki zapis oznacza kolumny 4omowe wiec nie powinno sie ich podlaczac do tego wzmaka. Jednak ze na rynku jest wiele kolumn znamionowo 4omowych na ktorych jest naklejone 8om to nie ma to znaczenia. Jakos nikt do sadu w tej sprawie nie pojdzie w wzmak najwyzej sie wylaczy.

Spzredawcy w sklepach z kolumnami nie wiedza co znaczy 4...8om a co tu mowic o ludziach z forum.

0
  • #17 10 Maj 2007 00:02
    Artur k.
    Admin grupy audio

irek2 napisał:

Spzredawcy w sklepach z kolumnami nie wiedza co znaczy 4...8om a co tu mowic o ludziach z forum.

Przepraszam bardzo kilka postów wyżej napisałem jakie są wyniki pomiarów (co prawda omomierzem) takich kolumn i zostały z tego wyciągnięte wnioski.

To, że sprzedawcy nie wiedzą to nie nowość ale każdy myślący człowiek weźmie omomierz i sprawdzi (wiele osób nie odróżnia impedancji od rezystancji) i będzie wiedział z czym ma do czynienia.

Oznaczenie na kolumnie pewnie jest nieco odwrotne - informuje że kolumna może współpracować ze wzmacniaczem przystosowanym do podanych na jej naklejce znamionowej impedancji.
    W tym momencie logika podpowiada, że kolumny mają właśnie 4 omy.

Pozdrawiam

0