Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transoptor

13 Paź 2003 15:44 2161 4
  • Poziom 22  
    Pierwsze pytanie. Jaki dać rezystor aby wysterować transoptor CNY17 z portu procka? Ja dałem 3,3K. Da się wysterować dwa transoptory z jednego pinu?
  • Poziom 15  
    Jaki procek? Jeżeli 8051 (lub klon) to steruj do masy, tzn. anoda diody w transoptorze do + zasilania, a katoda przez rezystor do portu. Wartość rezystora dobierz tak, żeby popłynął prąd około 5 - 10mA. Czyli 5V - 1,9V (spadek na diodzie) / 0,005 A = 620R. Możesz wysterować 2 z jednego pinu, ale uważaj żeby nie przekroczyć max. prądu wpływającego do portu (np. dla AT89C2051 = 20mA), dla każdego transoptora daj oddzielny rezystor. Ewentualnie daj po drodze tranzystor, który wzmocni prąd.
  • Poziom 15  
    Przepraszam że sie wtrącam ale spadek na diodzie w transoptorze wynosi około 1,1 volta a nie jak podaje kolega wyżej 1,9
  • Poziom 17  
    przepraszaqm , a jak można w najprostszy sposób sprawdzić czy trasnoptor jest sprawny , mam podejrzany transoptor i chciałbym go jakoś sprawdzić ? dzięki i pozdrawiam .
  • Poziom 16  
    transoptor najprosciej mozna sprawdzic w taki sposob:
    potrzeba miernik, baterie np 9V, rezystor ok. 1 kOhm i diode LED, do emitera transoptora podlaczasz "-" baterii, do kolektora rezystor i diode polaczone w szereg, anoda diody do "+" baterii (tak jakbys podlaczal normalnie do baterii przez rezystor bez transoptora zeby swiecila), miernikiem (ustawionym na test diody) polaryzujesz fotodiode- "+" do anody, "-" do katody jak to tak podlaczysz to dioda powinna zaczac swiecic, jak odlaczysz miernik to powinna zgasnac.
    ps. w ten sposob takze sprawdza sie tranzystory polowe (mieniki maja za male napiecie przy tescie diodowym zeby wystarczajaco spolaryzowac mos`a)