Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Koncowki mocy-tosca 303

veupa 13 Oct 2003 16:06 5664 37
Relpol
    veupa
    Level 11  
    Zanioslem amplituner Tosca 303 do naprawy i koles mi powiedzial, ze poszly koncowki mocy. Zapytalem sie ile to bedzie kosztowalo, a on do mnie, ze to jest droga sprawa i okolo 70 zlotych!!!! Czy na serio to jest az tak drogie, czy koles zauwazyl, ze sie nie znam na tym i krzyknal taka cene?-prosba o pomoc...
  • Relpol
    x-menn
    Level 11  
    Ja mam problem też ze swoją toscą.
    A minowicie wycisza się jeden kanał. Kiedy dam mu silny sygnał (podgłoszę) na maxa wskakuje i jest dobrze. Najgorzej jest kiedy słucham cicho wtedy szybko potrafi zejść ze swoich dB.
    Nie wiem za bardzo co jest przyczyną. Czy te tranzystory powymieniać, ale tu problem później z regulacją napięć.
    Proszę o pomoc!
    denooky
    Level 20  
    x-menn wrote:
    Ja mam problem też ze swoją toscą.
    A minowicie wycisza się jeden kanał. Kiedy dam mu silny sygnał (podgłoszę) na maxa wskakuje i jest dobrze. Najgorzej jest kiedy słucham cicho wtedy szybko potrafi zejść ze swoich dB.
    Nie wiem za bardzo co jest przyczyną. Czy te tranzystory powymieniać, ale tu problem później z regulacją napięć.
    Proszę o pomoc!

Wymien potencjometr od glosnosci...
    veupa
    Level 11  
    Quote:
    Same części na 2 końcówki to koszt ok. 15 - 30 zł (zależy jeszcze co poszło w końcówkach). A jeśli zaniosłeś do serwisu to taki jest cennik...

to znaczy, ze koles chce sporo zarobic, dzieki za info, musze poszukac jakiegos znajomego, zeby zrobil mi to taniej
    denooky
    Level 20  
    Zazwyczaj zrobienie jednego kanalu to koszt ok 50zl, wiec jesli chce 70 za oba to wcale nie jest tak duzo...to jego praca, z czegos musi zyc ;]
    veupa
    Level 11  
    jaka jest roznica miedzy ,, zrobieniem jednego kanalu a dwoch"?, bo ja sie na tym nie znam...
    ACULA
    Level 34  
    a jaka jest różnica pomiędzy zrobieniem czegoś dwa razy a raz??
    nigdy nie wiadomo co siedzi w we wzmacniaczach, nawet gdyby zlitował się i opuścił to zawsze istnieje prawdopodobieństwo że wkopałby się, a Ty obraziłbyś się że wziął więcej
    taka końcówka to nie tylko dwa tranzystorki, jest różnicówka itp

PS nie obrażając nikogo ale to chyba typowy przykład klienta
    ktoś na elektrodzie powie mu że zrobi za piwo a potem biedak będzie latał po serwisach i szukał takiego głupka ;)
    tymbradziej że jest ze strychu, a Ty prawdopodobnie sam rozwaliłeś końcówki przez nieumiejętne przyłaczenie głośników

Zamiast pytać się za ile?? mogłeś zapytać się co?? a wtedy naprawiłbyś młotkiem za 5zł

Tosca jest warta tej ceny ;) (oczywiście 70)
    denooky
    Level 20  
    Dokladajac 20zl mozna kupic "nowa" tzn sprawna tosce, sam nawet ostatnio taka sprzedalem, byla przestrojona... naprawa tego sprzetu w serwisie jest moim zdaniem zupelnie nieoplacalna. Poszukaj lepiej znajomego, ktory wyswiadczy Ci przysluge ;]
    marian-48
    Level 21  
    "veupa" jeżeli nie masz podstawowej wiedzy typu pomiar napięcia, pomiar omomierzem lub miernikiem cyfrowym złącz półprzewodników to radzę daj sobie spokój z reanimacją tej Tosci. Tu na tym forum nikt Tobie jej nie naprawi co najwyżej uzyskasz tylko porady z których trzeba umieć skorzystać. Możesz stracić więcej kasy niż kosztowałaby naprawa w serwisie.Wybór należy do Ciebie. Jednocześnie przestrzegam przed pseudonaprawiaczami - naprawa tego typu sprzętu z reguły nie polega tylko na wymianie uszkodzonych elementów :!: Pozdrawiam
    picador
    Level 33  
    veupa wrote:
    Quote:
    Same części na 2 końcówki to koszt ok. 15 - 30 zł (zależy jeszcze co poszło w końcówkach). A jeśli zaniosłeś do serwisu to taki jest cennik...

to znaczy, ze koles chce sporo zarobic, dzieki za info, musze poszukac jakiegos znajomego, zeby zrobil mi to taniej

wybacz ale jak idziesz do lekaża na poradę , to ile płacisz , wiedza i doświadczenie kosztuje , myślisz że lepiej samemu pogrzebać a potem zanieśc to do serwisu , bedzie wtedy 100 :!: , albo gość Ci powie : jak już zacząłeś to sobie to skończ , no tyle że wtedy to potrwa zanim się nauczysz podstaw naprawy elektroniki a to przwyższy nawet 100 zł ,

jedno Ci powiem , trzeba wiedzieć co wymienić , pomyśl , wymieniając rezystor czy kondek za 1,5zł weźmiesz za naprawę 3 zł :?: :?: :?: , dyskutowac można długo , tylko podaj jeszcze czym się zajmujesz albo na kogo chcesz się wyuczyć ... podam Ci tyle przykładów że nie bedziesz zadawał takich pytań :!:

ostatnio miałem wzmacniacz telefunkena z początku lat 80-tych i naprawa nie była tania , padły dwa kanały na dośc drogich tranzystorach , koszt 150 zł nie był zaskoczeniem dla klienta bo mu zależało , a za 10 złotych zysku na naprawie wzmacniacza nikt ale to nikt nie będzie chciał sie za to brać , wierz mi , oczywiście mówiemy o zawodowcach :wink:
    veupa
    Level 11  
    ja nie pwiedzialem, ze sie na tym znam, zapytalem sie czy to sie oplaca? znane mi sa przypadki, ze ludzie biora duzo za nic, wystarczy obejrzez program usterka na tvn i wszystko bedzie jasne, a zapytac sie mozna zawsze, przeciez to nic nie kosztuje, a to, ze sie pytam to chyba normalna rzecz, w dzisiejszym swiecie kazdy liczy kase...
    marian-48
    Level 21  
    veupa wrote:
    ja nie pwiedzialem, ze sie na tym znam, zapytalem sie czy to sie oplaca? znane mi sa przypadki, ze ludzie biora duzo za nic, wystarczy obejrzez program usterka na tvn i wszystko bedzie jasne, a zapytac sie mozna zawsze, przeciez to nic nie kosztuje, a to, ze sie pytam to chyba normalna rzecz, w dzisiejszym swiecie kazdy liczy kase...

Z tym programem "usterka " to daj sobie spokój - możesz go potraktować jako program na wesoło. Piszesz też że spytać się można bo to nic nie kosztuje.A gdyby kosztowało to jestem pewien, ż e nie zadawałbyś tak dziwnego pytania. Ja twierdzę, że naprawa Tosci jest zawsze opłacalna jeżeli naprawiający ponosi tylko koszty materiału a robocizna jest jego wkładem.A poza tym to liczy się satysfakcja z powiedzmy efektywnej naprawy. :) :) :)
    Bedi
    Level 13  
    ja mam pytanko jeśli jesteśmy przy Tosce juz kiedys poruszałęm temat mam rozgrzebaną tosce i teraz bede sie za nia brał znowu bo dostałem fundusze :D
    Jaki ma być prąd spoczynkowy??
    veupa
    Level 11  
    Quote:
    Z tym programem "usterka " to daj sobie spokój - możesz go potraktować jako program na wesoło. Piszesz też że spytać się można bo to nic nie kosztuje.A gdyby kosztowało to jestem pewien, ż e nie zadawałbyś tak dziwnego pytania. Ja twierdzę, że naprawa Tosci jest zawsze opłacalna jeżeli naprawiający ponosi tylko koszty materiału a robocizna jest jego wkładem.A poza tym to liczy się satysfakcja z powiedzmy efektywnej naprawy.

nie traktuje tego jako program na wesolo, a sytuacji podobnych to tych z programu doswiadczylem wielokrotnie, poprostu nie jestem zbyt ufny w stosunku do "specjalistow", wiele razy spotkalem sie z niedokladnoscia i niewiedza, jak juz mowilem nie znam sie na naprawach i sprzecie, dlatego zadalem to pytanie, patrzymy z innych stron na ten problem...
    marian-48
    Level 21  
    "Bedi" I spoczynkowy należy ustawić R423 orazR422 mierząc spadek napięcia na rezystorze emiterowym które powinno wynosić około 12mV.Ja ustawiam od 8 do 10mV - mniej grzeje się radiator. Nie można ustawiać zbyt niskiego gdyż mogą się pojawić zniekształcenia skrośne (zniekształcenia przy bardzo małym wysterowaniu)
    "veupa" z tą Twoją nieufnością do "specjalistów" to jednak masz rację. Ale zwróć uwagę na fakt, że są specjaliści i specjaliści i jeden taki partacz psuje renomę całej armii specjalistów. Nie zgodzę się z Twoją opinią na temat programu "Usterka" jest to program zrobiony pod publikę. Zaden normalny człowiek nie puścił by tego płazem telewizji TVN.
    scotch
    Level 28  
    Panowie Mili jeśli chodzi o Toskę -jest to sprzęt którego nikt zdrowy na umyśle się nietyka . Widocznie byłem chory i go zrobiłem ...???? Tam wszystko morze polecie :(
    DJ Max
    Level 30  
    ja mam okazje kupic tosce 306 za 50 do 70 zeta, jak minie czas ;), poszukaj takiej tosci na allegro, bedziesz mial dwie ;)
    picador
    Level 33  
    no , kup sobie drugą na allegro to będziesz miał dwie uwalone , allgro z tego słynie że kupujesz padaczki albo Kubusie jako komórki

a co do Usterki w TVN , teraz to się ludziom całkiem w głowach poprzewraca , będą chcieli mieć wszystko za free , ja bym sobie tego za bardzo do serca nie brał , dzisiejesza telewizja to już tylko kasa :x
    User removed account
    User removed account  
    Pi-Vo
    Level 37  
    A co powiecie na serwisy które otworzą sprzęt ,powiedzą że np. scalak nieosiągalny ,zamkną obudowę i skasują 30zł. za diagnozę?Uważam że powinno być to wkalkulowane w ryzyko że jak się nie podołało to trzeba odpuścić klientowi za swój stracony czas.A robią tak niektóre serwisy w Lublinie.
    Wojtek44
    Level 27  
    veupa
    napisałeś:

a sytuacji podobnych to tych z programu doswiadczylem wielokrotnie, poprostu nie jestem zbyt ufny w stosunku do "specjalistow", wiele razy spotkalem sie z niedokladnoscia i niewiedza

potem:

musze poszukac jakiegos znajomego, zeby zrobil mi to taniej

Moim zdaniem jesteś śmieszny.Masz doświadczenie z "fachowcami" ale TAKIEGO WŁAŚNIE SZUKASZ ,który Ci naprawi za parę groszy a potem na niego psioczysz.
    Za dokładność i wiedzę trzeba zapłacić!!!!
    Piszesz ,że gość chciał dużo zarobić - a ile według Ciebie powinien wziąść za taką naprawę 10zł(dwie paczki papierosów!!!!!).
    Pytałeś się kiedyś w piekarni ile ich kosztuje upieczenie jednego chleba i dlaczego tak dużo chcą zarobić???
    Dziwi mnie także wiązanie wartości sprzetu z kosztem usługi jaką jest naprawa.Naprawiając biorę pod uwagę stopień skąplikowania naprawy,poświęcony czas i koszt elementów - tak aby mi się to opłacało - ile wyjdzie podaję klientowi.
    Jeśli wyjdzie więcej niż wartość sprzetu to przecież nie moja wina.
    User removed account
    User removed account  
    Radagast20
    Level 19  
    Pi-Vo wrote:
    A co powiecie na serwisy które otworzą sprzęt ,powiedzą że np. scalak nieosiągalny ,zamkną obudowę i skasują 30zł. za diagnozę?Uważam że powinno być to wkalkulowane w ryzyko że jak się nie podołało to trzeba odpuścić klientowi za swój stracony czas.A robią tak niektóre serwisy w Lublinie.

polać mu dobrze mowi
    Wojtek44
    Level 27  
    elektrit
    Mnie chodziło o to aby nie robić błędów i brać powyżej stówy za każde.
    Uważasz ,że to do 500 zł to możesz klientowi uwalić i dlatego bieżesz tylko 30 zł???
    A czy klient o tym wie dlaczego tak tanio???
    ACULA
    Level 34  
    Wojtek44 wrote:
    elektrit
    Mnie chodziło o to aby nie robić błędów i brać powyżej stówy za każde.
    Uważasz ,że to do 500 zł to możesz klientowi uwalić i dlatego bieżesz tylko 30 zł???
    A czy klient o tym wie dlaczego tak tanio???

to może brać równowartość radia, albo 200??
    większość odbiorników jest warto ok 150 a Ty chcesz brać powyżej 100??
    oczywiście zależy kto co rozumie pod pojęciem radia, ja uwazam że to oznacza
    1.wsiąść do samochodu
    2. wpiąć radio
    3 wysiąść
    ewentulanie mały kabelek itp wszystko 30-60zł (standartowe radio)

co inengo robeinie całości: montaż głośników , anteny itd

PS nawet najlepszym zdarza sie uwalić radio

Wojtek :arrow: a żeby Cię tak ktoś kiedyś skroił 200 za włożenie wtyczki, może nabierzesz szacunku do klientów
    User removed account
    User removed account  
    Wojtek44
    Level 27  
    Acula
    Zaszło tu chyba jakieś nieporozumienie.Pisząc "powyżej stówy" odpowiadałem kol. elektrit na post bo nie rozumiem czym właśnie różni się podpięcie radia za 500 zł od podpięcia radia za 2000 zł. Robić trzeba tak aby nie uwalać ani tego , ani tego. Wyznacznikiem natomiast powinno być ile trzba włożyć pracy w podłączenie tak jak piszesz :"ewentulanie mały kabelek " a czasem właśnie głośniki może trzeba dorobić instalację itp. nie widzę związku z ceną radia.
    Chyba że elektrit liczy sobie jeszcze za STRES występujący u niego podczas trzymania radia za 2000 zł.
    Cenę ustalam na ADEKWATNĄ do wykonanych czynności i przynoszącą ZADOWALAJĄCY mnie zysk.
    Klient albo się godzi albo niestety musi poszukać sobie kogoś tańszego .
    ACULA
    Level 34  
    elektrit wrote:
    Szansa że uwalisz zawsze jest.Jak uwalisz takie za powiedzmy do 500 to albo naprawiasz,albo odkupujesz.Ale strata jest.A jak uwalisz takie za 2 koła?Weź i wywal kasę.Acula-myślisz że takie to proste?Z radia wystają kable,wtyczka ucharatana-bo radio jeździło w innym aucie które klient sprzedał,kable w kolorach niestandardowych,opisu najczęściej nie ma,a jak jest to w języku murzynów bantu czy innym holenderskim lub norweskim..A nawet aby dobrze wpiąć radio w C3 lub C5 tak aby wiedzieć jak nie uwalić BSI moja wiedza-mój zarobek.

to już w ogóle zachodzi komedia omyłek ;)
    nie pisałem że jest łatwe
    30-60 chodziło jak jest ISO i robisz co opisałem (standard), oczywiście cena zalezy od komplikcji, jesli instalacja jest poryta to trzeba powiedziec klientowi o co chodzi i za co płaci
    oczywiście jak jest coś nietypowego to się za to płaci, kazdy zaczyna: jakie radio, jaki samochód??
    jestem za lekkim uzaleznieniem wartości naprawy od wartości sprzętu ale nie naprawa=50% sprzętu tylko lekka tolerancja +-10...20% ceny naprawy
    dlatego np ta sama naprawa przetwornicy w 14" i 21" będzie sie różnić o ok 20zł

Wojtek :arrow: czasami trzeba eksperymentować, ważne żeby wiedzieć jaki może być efekt, inaczej nikt nie naprawiałby nowych modeli, zawsze występuje pewna różnica a jakoś trzeba się uczyć nowych sztuk
    Wojtek44
    Level 27  
    elektrit
    Ponieważ Twój post pojawił się już po wysłaniu mojego napiszę jeszcze parę słów.
    Bierzesz się za coś czego nie wiesz jak zrobić i eksperymentujesz na klientach teraz wiem czemu nie dziwisz się że uwalasz radio.Nie wiesz jak podłączyć dane radio to nie podłączaj.Po kolorach kabli to Ty więcej włożysz w te montaże niż zarobisz :-)
    Nauka kosztuje ale czemu obciążasz za nią klienta???
    Wojtek.