Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Head gitarowy 5 Watt

megabit 07 Maj 2007 10:52 9864 32
  • Head gitarowy 5 Watt
    W końcu postanowiłem pokazać Wam moją konstrukcje wzmacniacza gitarowego opartego na topologii Soldano.
    Chassis jest zrobione z 1mm blachy aluminiowej, wygiętej i powycinanej przez znajomego.

Zasilacze: żarzeniowy i anodowy zostały wykonane na płytce drukowanej którą sam projektowałem i wykonałem. Cały układ zasila transformator Zatry TSC o mocy ok. 40W

Zasilacz żarzeniowy:
    W późniejszych przeróbkach usunąłem rezystory obniżające napięcie, ponieważ okazało się, że pod obciążeniem napięcie spadło do rozsądnego 6,6V. Został także usunięty mostek prostowniczy, ponieważ z powodu dość mocnego nagrzewania się został umieszczony na radiatorze. Dodam że WSZYSTKIE lampy w układzie są żarzone stałym napięciem filtrowanym przez 2 kondensatory 4700µF/25V. Różnica rozmiarów wynika z tego że jeden jest przystosowany do pracy przy 105°C a drugi 85°C (takie miałem). Na płytce nie ma jeszcze wlutowanych rezystorów do symetryzacji żarznia.

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Zasilacz anodowy:
    Napięcie anodowe wynosi ok 220V co po wyprostowaniu i wyfiltrowaniu daje ok. 300V.

Head gitarowy 5 Watt

I tutaj mostek prostowniczy trafił na radiator.

Head gitarowy 5 Watt

Lampy w preampie to 6N2P-EW a końcówkę obsługuje lampa 6P14P. Mam także ECC83 i EL84, lecz brzmienie rosyjskich odpowiedników bardziej przypadło mi do gustu. Poza tym lampa 6N2P-EW ma większy pobór prądu dla grzejnika co skutkuje większym spadkiem napięcia.

Transformator głośnikowy został wymontowany z chassis starego radia, które dostałem. Chassis było tak zniszczone że tylko głośnikowiec nadawał się do użycia.

Chassis z zamontowanym układem żarzenia.
    Układ ten posiada przełącznik dzięki czemu możliwe jest użycie zarówno ECC83 jak i 6N2P-EW.

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Pierwsze uruchomienie żarzenia. Jak widać jeszcze nawet transformator głośnikowy nie znalazł swojego miejsca. :)

Head gitarowy 5 Watt

Następnie w układ wlądowała płytka z zasilaczem anodowym, wraz z pokaźnymi kondensatorami. Ponadto w układzie zasilania zastosowałem takie połączenia zasilaczy, że niemożliwe jest włączenie zapięcia anodowego bez żarzenia, co bardzo chroni lampy.

Head gitarowy 5 Watt

Następnie na listwie łączówkowej został zmontowany korektor graficzny, i inne połączenia.

Head gitarowy 5 Watt

Szyna masy została wykonana z grubego drutu miedzianego o Φ 4mm. Mały problem był z lutowaniem do tego drutu, ponieważ moja lutownica ma za małą moc. By dolutować końcówki do szyny musiałem ją uprzednio rozgrzać palnikiem.

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Potencjometry to standardowe Telpody, lecz dostałem tylko takie z długą ośką przez co musiałem improwizować z ich zamontowaniem.

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Na tylnym panelu znajduje się gniazdo zasilania, wyłącznik, bezpiecznik i gniazdo wyjściowe na kolumnę. Gniazdo wyjściowe ma zamontowaną blokadę, która zapobiega przypadkowemu wyciągnięciu wtyczki, co skutkowałoby spaleniem transformatora wyjściowego.

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Po złożeniu całości wzmacniacz wygląda następująco:
    Może i jest w środku trochę kabli ale to w końcu "pająk"

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Przedni panel został zaprojektowany w Corelu i nadrukowany na złotą "Marshallowską" folię samoprzylepną a na wierch została naklejona przezroczysta folia. Jako wskaźniki zasilania użyte zostały oczywiście neonówki :)

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Gotowy wzmacniacz otrzymał obudowę w tym samym kolorze co kolumna głośnikowa prezentowana niedawno na Elce.

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Wraz z paką zestaw stanowi świetny zestaw do grania w domu i na małych koncertach.

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Head gitarowy 5 Watt

Podsumowując head cechuje się zabójczym brzmieniem nie do osiągnięcia na tranzystorze. Przeprowadzałem testy z combem Marshalla 30W i bez problemu byłem w stanie je zagłuszyć :). Te 5 Watt mocy z lampy potrafi przykleić żołądek do kręgosłupa :D:D:D. Na koniec fotka mojego zestawu do grania :)

Head gitarowy 5 Watt

Pomimo, że jest to wzmacniacz klasy high-gain a gitara ma aktywne przetworniki Duncana, bez problemów można ustawić czystego, głośnego cleana. Mimo iż w całym wzmacniaczu nie ma ekranowanych kabli, brumy nie są słyszalne.

Proszę o komentarze i konstruktywną krytykę.
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    grzeniua
    Poziom 14  
    Cze!
    Glowa mala:D Strasznie mi sie toto podoba i potrafie sobie wyobrazic to brzmienie...
    Szczerze sie przyznam ze sam kiedys chcialem cos takiego zrobic (kiedy gralem na wieśle) ale wtedy nie mialem odpowiedniej wiedzy; zreszta nadal z lampami jestem na bakier, chyba bym cos takiego kupil:D

Aha! Estetycznie tez mi sie podoba, co rzadko w sumie wychodzi przy domowej robocie!

Pozdro!
    grzeniua
    Poziom 14  
    Tylko dlaczego te probki sa "platne":?: nie rozumiem..... W sumie nie dla uzytkownika ale po co to i na co komu?
    Sorki, ale nie rozumiem...
    bb84
    Poziom 21  
    Wzmacniacz ładny, obudowa trochę nietypowa jak na head.
    Pytanie z innej beczki: gdzie dostałeś blache ryflowaną i ile Cię kosztowała ?

Pozdrawiam.
  • PCBway
    megabit
    Poziom 18  
    Dlaczego uwazasz ze nietypowa?

Gdzie Ty tam widzisz blache ryflowana? ;)

Zwyczajna blache alu dostalem u znajomego czlowieka ktory zajmuje sie przemyslowymi konstrukcjami blaszanymi. Ten kawalek dostalem jako odpad lezacy na skladowisku za domem ;)

Wycinanie, giecie, wiercenie i malowanie wykonal czlowiek zajmujacy sie budowa szybowcow :)
    bb84
    Poziom 21  
    Najmocniej przepraszam. Przejęzyczenie. Oczywiście chodziło o perforowaną ;)

Obudowa nietypowa, ponieważ sprawia wrażenie delikatnej, a nie ciężkiego marshallowskiego heada z okuciami :)

Pozdrawiam.
    grzeniua
    Poziom 14  
    No juz dobrze - przynajmniej nieduzo :D

Moderowany:

pisanie bezsensownych wiadomości

kroczusiek
    Poziom 13  
    nono brawo brawo,musze pogratulować bardzo udanego pająka :D zapewne ułatwiłoby prace lutownicze :D 6/6 za calokształt ;) jakie lampy ?
    BartekWB
    Poziom 27  
    Kopara siada. Gdybym tylko potrafił wykonać taki do swojej gitarki. 5 watt by mi wystarczyło, słyszałem że 15wattami można ścianu burzyć.Obudowa jak najbardziej typowa,lampki ładnie widać.Super sprzęt i na dodatek musi być większa przyjemność jak się gra na własnoręcznie wykonanym head'zie.
    ryborz
    Poziom 23  
    Wiem że nie na temat ale cała strona główna elektrody mi się rozjeżdża przez te zdjęcia:(
    rzerzuch
    Poziom 13  
    Bardzo ładnie wykonane. Mniej więcej Ile Cię całość wyniosła bo jestem bardzo ciekaw czy jest sens robić coś swojego czy dołożyć 50zl i kopić firmowe 10W
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    No super wypas 6/6 Mój kolega ma combo Marshalla i muszę powiedzieć że to jest lepsze i z wyglądy i z dźwięku :D
    P.S. Gdy ja mam za długie ośki potencjometrów po prostu je ucinam dremlem lub brzeszczotem :D
    pslosarz
    Poziom 17  
    Zajefajna konstrukcja.
    daje 6/6
    Czy mógłbyś dodać schemat tego wzmaka i podać jakie koszty poniosłeś.
    megabit
    Poziom 18  
    Schemat wrzuce jurto.

Co do kosztow to tak:

Elektryka:
    trafo sieciowe - mialem
    trafo wyjsciowe - mialem
    lampy+podstawki - 20 zl
    blacha + obrobka - za darmo
    2 garsci "gruzu" - 80zl (potencjometry, galki, rezystory, kondensatory, mostki prostownicze, laminat, neonowki, hebelki, gn. bezpiecznikowe + bezpieczniki, gniazda jack itp.)

Obudowa:
    sklejka - mialem
    bejca - zostala od robienia paki
    siatka na przod - mialem

W sumie ok. 100zl (w przyblizeniu)

No i oczywiscie kilka dni wspanialej zabawy (czyt. roboty) :)

:arrow: rzerzuch

Na 10W pierdziawie to az zal grac. Nawet jakbym mial slono przeplacic budujac ten head, to I tak warto

Skromnie sie chwalac mam juz 2 zamowienia na podobne piecyki :)

Mozna doliczyc jeszcze trzeci: 50W kopia JCM800 ktory niebawem zrobie na konkurs.

Nalezy jeszcze nadmienic, ze to co slychac w probkach nawet w 5% nie ukazuje brzmienia wzmacniacza - (nagrywane mikrofonikiem w PDA)
    kroczusiek
    Poziom 13  
    ok ok mam drobne problemy z zakapowaniem.jak może się różnić 5W takiego wzmaka lampowego od wzmaka powiedzmy 50 W na np tda?bo piszesz że wgniata w ściane,ale to jednak dalej jest to 5 W.są jakieś inne głośniki czy jak?może to ktoś wytłumaczyc?sory jeżeli głupie pytanie ;]
    synbmx
    Poziom 20  
    no powiem tyle, pierwsze wrażenie jest najważniejsze i tu wywiązałeś sie wzorowo, ale w środku to nie jest pająk tylko pajęczyna, radziłbym stosować więcej łączówek a mniej przewodów, a jeszcze lepiej PCB tyle że nie jakieś projektowanie w eagle tylko coś na wzór turret boardów gdzie wszystkie elementy są ułożone jeden obok drugiego, ja tak robie i powiem że jest bardzo wygodny ten sposób, daj jeszcze tylko jakieś próbki brzmienia

a co to za konkurs na który robisz 50W? szkolny?
    dlaczego u mnie w szkole takich konkursów nie ma...

a co do robienia piecyków na zamówienie, powiem Ci że to niezły biznes, sam robie kilu osobom, a dzisiaj skończyłem montowanie całej elektroniki w moim nowym monstrum, którym jest właśnie soldano atomic na 2 lampach EL34 w końcówce i mocy jakieś 50W, niedługo zamieszcze na forum tylko zrobie jakąś bude do niego

pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

kroczusiek napisał:
    ok ok mam drobne problemy z zakapowaniem.jak może się różnić 5W takiego wzmaka lampowego od wzmaka powiedzmy 50 W na np tda?bo piszesz że wgniata w ściane,ale to jednak dalej jest to 5 W.są jakieś inne głośniki czy jak?może to ktoś wytłumaczyc?sory jeżeli głupie pytanie ;]

5W lampowe przy głośniku typowo gitarowym to na prawdę niezły hałas, uwierz mi, do tego wzmacniacz na schemacie high gainowego wzmacniacza soldano, trzeba sie troche pokręcić w klimacie gitar żeby się dowiedzieć dlaczego takie 5W wgniata w ściane :)

pozatym troche nieładnie porównywać lampy do TDA ;)
    megabit
    Poziom 18  
    :arrow: kroczusiek - tak - posrednio zalezy to od glosnikow. Dobry gitarowy glosnik (nie jakis tam alphard) ma skutecznosc pow. 100dB/W/m! a najlepsze nawet 105!. A przeciez w pakach stosuje sie czesto 4 sztuki ;)

Wplyw na to ma takze duza ilosc znieksztalcen harmonicznych dzieki ktorym przy przesterowaniu wzmacniacz moze przekraczac swoja moc standardowa. Poprostu taka jest charakterystyka lamp sa glosniejsze I lepsze ;)

:arrow: synbmx - laczowek wiecej nie mialem, pozatym srodek ma grac w wierzch wygladac ;)

50W - tak to na szkolny konkurs - coroczna wielka naukowa impreza pod patronatem Poznanskiego UAM'u i prof. Nawrocika. Nagrody moze niezbyt hojne, ale pozniej czesto trafia sie wyjazd np. do instytutow i laboratoriow na calym swiecie.
    kroczusiek
    Poziom 13  
    no to będę musiał odkopać swoje lampy ;)
    a ile musi mieć taki głośnik W aby takie brzmienie wytrzymać?czy może to niema żadnego znaczenia ,czy może są specjalne glośniki?

:arrow:synbmx-wybacz za porównanie,ale musiałem jakiś przykład dać :P
    megabit
    Poziom 18  
    :arrow: kroczusiek

Waty nie maja nic do rzeczy prócz wytrzymałości głośnika. Najlepiej dać duży zapas. Head napędza 120W głośnik i udaje sie mu to znakomicie.

Są specjalne głośniki i tylko takie powinno sie stosować do gitary. Głośniki mają bardzo wysoką skuteczność, twarde zawieszenie, wąskie pasmo (gitarowe) i cóż tu dużo mówić są dość drogie. Spójrz na firmy: Celestion, Eminence, Beyma, Fane itp. Dobry głośnik to wydatek ok. 200-500zł
    pslosarz
    Poziom 17  
    Ponawiam pytanie: kiedy dodasz schemat tego cuda ?

Chcialbym sobie coś takiego zrobić tylko nie mam schematu.
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    megabit
    Poziom 18  
    Wiem, że twój tzn. brałem go od Ciebie z DIY. Jak masz wersje bez błędów to wrzuć tutaj :)

Co to za błędy jakieś poważne? Chyba nie bo działa jak złoto :)
    munky666
    Poziom 10  
    Bardzo ladnie wykonana sprzecik. Świetny wyglad. A tak propos skad wziac schemat?