Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ECS P6IPAT v1.1c i modernizacja komputera

07 May 2007 11:21 7152 14
  • Level 20  
    Witam. Mam problem z tą płytą ponieważ, na oficjalnej stronie producenta nie ma sterowników do tej wersji płyty.
    Jest do V.1.0, A ale do mojej nie.
    Poszukiwania w internecie też skończyły się niepowodzeniem.
    Ściągnąłem i zainstalowałem sterowniki do innych wersji ze strony, ale nie działają. I ti mam parę pytań:

-> Czy ktoś posiada płytkę ze sterownikami do tej płyty?
    Chodzi mi o to żeby zrobił mi jej obraz i w razie możliwości przesłał mi go. Chodzi mi o drivery do Win2K.

-> Na stronie przeczytałem że płyta (w wersji A) obsługuje max 512MB RAM. Czy to jest prawda i czy da to się ominąc przez uptade BIOS-u?.

-> Czy ta płyta wymaga ramu BX?

A jeżeli chodzi o ten upgrade ti narazie mam w kompie to:
    -> Celeron 1000MHz
    -> Płyta taka jak w temacie
    -> 512MB SDRAM 133Mhz BX
    -> Radeon 9200 SE 64-bit 128 MB RAM HIS
    -> HDD Seagate U6 40GB
    -> Audio Creative Ensoniq (dokładnego modelu nie znam)
    -> LAN Realtek RTL8039
    -> CD-RW Teac CDW-512EB
    -> DVD+-RW NEC ND-4571A
    ----------------
    Zamierzam wymienić:
    -> Dysk na 160GB-200GB WD, nie wybrałem jeszcze konkretnego modelu
    -> Grafike na Radeona 9600PRO Powercolor
    -> CPU na P3 ok 1000 Mhz
    -> Prawdopodobnie trzewa będzie kupić lepszy zasilacz.
    -----------------------
    Co o tym myślicie?
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    Płyta jest na chipsecie i815E więc należy dobrać organizację wewnętrzną modułów RAM pod kątem tego właśnie chipsetu (max 256MB/bank czyli moduł 512MB musi być "dwustronny").

Do płyty nie są potrzebne żadne sterowniki poza Intel® Chipset Software Installation Utility - http://downloadcenter.intel.com/scripts-df-ex...al/Product_Filter.aspx?ProductID=816&lang=eng
    i ew. sterownikiem do karty dźwiękowej (która w serii 1.x jest raczej ta sama).
  • Level 20  
    tzok wrote:
    Płyta jest na chipsecie i815E więc należy dobrać organizację wewnętrzną modułów RAM pod kątem tego właśnie chipsetu (max 256MB/bank czyli moduł 512MB musi być "dwustronny").

Na razie mam 2x256 MB BX i miałem zamiar dokupić jeszcze 256, ale jak zobaczyłem specyfikacje tej płyty to nic z tego nie będzie.
  • Helpful post
    Level 35  
    Niestety ten chipset obsłuży maksymalnie 512MB, również nad tym ubolewam :|. Na Allegro za nieduże pieniądze (od ok. 40zł) możesz kupić Celerona Tualatin 1300-1400MHz (256KB L2 jak w P3 Coppermine ale niestety FSB tylko 100MHz). P3 Tualatin to niestety wyraźnie wyższa cena a z nich najlepszą relację cena/wydajność ma 1266MHz (wersja 512KB L2, FSB 133MHz) za ok. 110zł. Jeśli P3 Coppermine to wg mnie tylko 1000EB (133MHz FSB) od ok 60zł. Jeśli masz dobre pamięci PC133, to śmiało ustawisz P3 (czy to Coppermine czy Tualatin) na 145MHz. Na maksymalnej możliwej do ustawienia magistrali, czyli 150MHz mogą być problemy ze zintegrowaną dźwiękówką (nie wiem, jak z kartami PCI). Miałem niedawno ochotę kupić Celerona Tualatin 1000MHz, kręcącego się na 1480MHz bez podnoszenia napięcia ale... wygląda na to, że mój P6IPAT nie daje możliwości "ręcznego" wymuszenia FSB 133MHz z dzielnikiem PCI/FSB 1/4. Być może skuszę się właśnie na tego P3 Tualatin 1266MHz 512KB L2 - choć zastanawiam się, czy jest sens przesiadać się z P3 Coppermine 1000EB... (przyrost wydajności ok. 25-40% i niższy pobór prądu).
  • TermopastyTermopasty
  • Level 20  
    Co do poskręcania to FSB mojego Celerona ustawiałem na 105MHz, szkoda tylko że nawet z tak niskim overclockingiem nie chciał się uruchomić. Ciekawe jest to, że jak kupowałem tego kompa (używanego), to częstotliwość była ustawiona na 1150MHz (czyli FSB na 115), i działał wtedy bez problemu, później jednak ustawiłem go normalnie bo podejrzewałem że przez to instalator WinXP się nie uruchamia (okazało się że to była wina napędu CD-R LG. Nagrywarkę wymieniłem ale starych ustawień nie przywróciłem). Co do układu audio to on mnie nie interesuje (beznadziejna jakość). Co do ostrego podkręcania to wole tego nie robić (wole tego w ogóle nie robić :-)), bo ECS nie należy do producentów płyt stworzonych do overclockingu, a na mojej raz już był wymieniany jeden kondensator w przetwornicy napięcia dla CPU.
    ----------------------------
    A jeżeli mówimy o karcie dźwiękowej, to zidentyfikowałem moją. Chip ma oznaczenie CT5880. Natomiast na laminacie napisane jest CT4810. Karta oczywiście Creative. i tu moja prośba, czy ktoś posiada sterowniki do niej pod Win98 i 2k. Próbowałem już instalować wiele rzeczy ale nic nie działa. Przez to jestem zmuszony do korzystania z WinXP SP2, mimo iż chciałbym zainstalować Win2000, lub nawet 98SE.
    ----------------------------
    Dorzucam wersję i datę BIOS-u:

Award Software International, Inc.
    v.6.00 PG
    01/16/2002

PS. Aż nie mogłem uwierzyć że w miarę dobry i nowy chipset jak mój obsługuje max 512MB RAM. Nie rozumiem tylko dlaczego mój kuzyn do którego odkupiłem ten sprzęt, zamontował ram BX.
  • Helpful post
    Level 35  
    Co do karty dźwiękowej na CT4810/5880 - spróbuj może tych sterowników (musisz się zarejestrować, żeby je pobrać).

Wracając do Twojej płyty i Celerona - prawdopodobnie wcześniej chodził poprawnie na FSB 115MHz, bo kondensatory były w pełni sprawne. Skoro miałeś po pewnym czasie spuchnięty 1 kondensator, to należało wymienić wszystkie w tej gałęzi. Obecna granica 105MHz wskazuje właśnie na problemy z zasilaniem. Aha - kondensatory nie puchną sobie ot-tak bez powodu, najbardziej daje im popalić kiepski zasilacz.

Mój P6IPAT to płyta w wersji PCB 1.0 i na dobrą sprawę nie mogę nic w sieci znaleźć o płycie w wersji 1.1C - czy aby nie przytoczyłeś po prostu numeru wersji BIOS (najnowszy to 1.1D)? Wersja PCB sprawdzisz odczytując napis z płyty (w tym przypadku będzie pomiędzy mostkiem północnym a slotem AGP).
  • Level 20  
    Co do wersji to jestem pewien że jest taka jaką podawałem, bo mam ją z laminatu. Z tym podkręcaniem to dziwna rzecz bo wtedy kiedy procek był tak ustawiony płyta była przed wymianą kondensatorów, ale nie wiem czy wtedy były spuchnięte czy nie. Co do pojemności i zasilacza to wiem bo jestem ekspertem od komputerów i właśnie dlatego cały czas zastanawiam się czy będzie konieczność wymiany zasilacza przy upgradzie, ale zobacze jeszcze na pobór mocy. Mój aktualny to jakaś bezfirmówka (prawdopodobnie Codegen), moc 350W. Dorzucam też plan wymiany w exelu. Proszę się tylko nie dziwić z tych głośników, bo to będą moje pierwsze. Tak naprawdę sprzęt kupiła moja Babcia i u niej na wsi stoi przez jakieś pół roku a tam pożyczałem jakieś badziewie od kuzyna, bo do komputera nie były dołączone. Inna sprawa że u mojej Babci zasilanie nie jest dobrej jakości i może również przez to miałem problemy z kondami.

-------

Obczaiłem te sterowniki, i okazuje się ze na nich karta brzmi o wiele gorzej niż na Windowsowskich. Dźwięk jest bardzo przytłumiony tak jakby driver zmniejszał próbkowanie dźwięku do 22kHz. Ale to może wina tego że on jest do Win2k, a nie do XP, ale zainstalował się poprawnie. Sprawdzę kX drivers.

--------

I tu pytanie do innych obeznanych w temacie: Czy istnieje konieczność wymiany zasilacza?
  • Helpful post
    Level 35  
    Może powinieneś dokładniej rozejrzeć się w ustawieniach tych sterowników - być może jest gdzieś opcja odpowiedzialna za jakość próbkowania. Zerknij też do panelu sterowania i ustawień urządzeń audio (przyśpieszenie sprzętowe i jakość konwersji szybkości próbkowania). Jeśli się nie mylę, to KX nie ruszą na tej karcie...

Wracając do rozbudowy zestawu. Solidny zasilacz 300W spokojnie "nakarmi" planowaną konfigurację. Podaj może dokładniejsze oznaczenia swojego zasilacza, to forumowicze podpowiedzą, czy będzie bezpieczny. Wskazany przez Ciebie zasilacz ModeCom Feel III-400ATX nie jest wg mnie dobrym pomysłem. Nie chodzi mi o jakość (podobno Feel II były nawet znośne dla budżetowych sprzętów) ale o to, że ma słabą linię +5V (18A, czyli 90W) - na Twojej płycie procesor zasilany jest właśnie z gałęzi +5V a i Radeon 9600 też (przynajmniej po części) z niej korzysta. Dodajmy inne urządzenia również czerpiące z +5V i może być już cienko... Potrzebujesz raczej zasilacza ze "starym" rozkładem mocy (czyli nacisk położony na +5V) lub nowszego ale takiego, który będzie miał ze 25A na +5V. Na Allegro pojawiły się w niskich cenach zasilacze Delta DPS-350PB-2 (30-40zł) i wyglądają na "leżaki" magazynowe. Delta produkuje dla Chiefteca m.in. najniższą serię GPS - nie jest to może sprzęt wysokiej jakości (w porównaniu do lepszych modeli produkowanych przez Sirteca) ale nie jest to chłam, jakiego sporo na rynku. Kupiłem właśnie 1 szt. tej Delty do swojego drugiego PC (właśnie tego na P6IPAT) i muszę powiedzieć, że wygląda na całkiem solidny kawał zasilacza - waga 2kg., wentylator 120mm., linia +5V ma 30A i co ciekawe zniknęły mi uciążliwe zakłócenia na TV-Out Radeona 8500 (chwilowo miałem podpiętego nowego Feel-300ATX). Niestety mój egzemplarz Delty ma połamany wentylator i muszę go reklamować - póki co nie mogę się od 4 dni doczekać odpowiedzi na e-mail :|.

W sprawie głośniczków 2.1 do PC niewiele podpowiem - sam od zawsze podpinam PC do "normalnego" sprzętu stereo. Co do dysku - zdaje się, że P6IPAT rozpoznaje dyski do 137GB ale można ten kłopot obejść tworząc partycję systemową nie większą od 137GB i partycjonując pozostały obszar już po zainstalowaniu systemu (przynajmniej tak to działa na XP z SP1 lub SP2). Radeon 9600PRO - niezły wybór do tego sprzętu ale wg mnie warto poszukać w podobnej cenie R9700PRO lub R9800PRO z pamięcią 256MB i szyną 256bit.
  • Level 20  
    Co do zasilacza to zrobie zdjęcie tabliczki znamionowej i wrzuce na forum. Co do dysku to raczej rozpoznaje bo kuzyn ma taką samą płytę i dysk Seagate 250GB. A jak nie to BIOS-a zaktualizuje. Partycje robie zawsze Partition Magickeim, na systemową daje 10GB. A ten problem który opisujesz dotyczy braku obsługi 48-bitowego adresowania w XP bez service Packa. Niestety mocniejszego radeona w tej cenie nie ma, a nie moge zbytnio zwiększać wydatków.

-------

Co do zasilacza to właśnie patrze na jego tabliczkę znamionową i widze że na lini +5V ma wydajność 30A czyli 150W. Może się paradoksalnie okazać że lepiej będzie jak zostawię mój aktualny zasilacz w spokoju. Ukopałem też coś innego http://www.apollo.pl/store/show_detail/46/15707. Jeżeli mam wymieniać zasilacz to pewnie kupie ten. Jeżeli chodzi o kupowanie zasilacza na allegro, to nie wiem jak to będzie, bo kasa na wymianę części będzie najwcześniej na początku czerwca a wtedy to tej oferty może już nie być. A co do głośników to jako akustyk i tak pewnie będę narzekać na ich dźwiek:D:D:D. No ale i tak to będzie owiele lepiej niż teraz.

=============================================

Witam. Po dokładnym przeanalizowaniu cenników, doszedłem do wniosku że bardziej opłacać mi się będzie złożenie nowego komputera z części niż dokładanie do aktualnego, zwłaszcza że po rozpoczeńciu wakacji będzie można się ostro za robotę wziąść. W razie jakichkolwiek pytań walcie śmiało.:D
  • Level 35  
    Taaak, zmiana całej platformy będzie zdecydowanie lepszym wyjściem - trochę mnie zastanawiało, że opierasz tak szeroką w sumie rozbudowę na starej platformie Socket 370 ale pomyślałem, że może z sentymentu (tak, jak ja :)).

Wg mnie masz 2 wyjścia.
    1. Platforma AM2 - A64 lub A64 X2. Te procesory są obecnie tanie jak przysłowiowy barszcz (jednordzeniówki poniżej 200zł a dwurdzeniówki poniżej 300zł) i oferują najlepszy stosunek wydajnośc/cena. Płyty AM2 również nie kosztują majątku (np. na dobrym, sprawdzonym NForce 4 - 200-250zł).
    2. Platforma S775 - solidna płyta, która pozwoli obsadzić Core 2 Duo i słabszy procesor "na razie" (Celeron, P4) a za jakiś czas przeskok na C2D (chyba, żebyś się "sprężył" i od razu obsadził najniższego C2D).

Pozostałe komponenty nowej platformy. Pamięci DDR2 mocno staniały w porównaniu do stanu sprzed pół roku i są obecnie najtańszym rodzajem pamięci - ta tendencja raczej będzie się utrzymywać (ewentualnie mogą być ogólne wahania cen pamięci). Kart graficznych na PCI-E masz zatrzęsienie - zarówno tych najtańszych jak i droższych (wg mnie w umiarkowanej cenie godne uwagi są GF7300GT, GF7600GS, Radeon X800GTO). Zasilacz nie powinien być słabym punktem - będzie Cię kosztował ze 150-200zł. Chieftece z serii GPS nie są może najlepszym wyborem w tej cenie (produkuje je Delta i trochę się słyszy o ich awaryjności) ale nie jest to jakiś chłam. Możesz się skusić np. na lepszą serię CFT Chiefteca lub nową serię Pentagramów PSF (obie od chwalonego Sirteca) albo Fortrona lub Modecoma MC (ponoć to samo, co Fortron).
  • Level 20  
    Napewno wezmę AM2, mam nawet już upatrzoną płytę główną, później wrzucę dokładny model. Na początek kupię sam CPU+płyta(zintegrowana grafika, dźwięk, LAN, WiFi)+RAM. Jak będzie więcej kasy to się kupi coś jeszcze
  • Level 35  
    To już jest dobry krok ku sensownej rozbudowie. Na dodatek zintegrowana grafika GF6100/6150 lub X1250 będzie i tak wydajniejsza od Twojego Radeona 9200SE. Warto jednak poszukać płyty, która pozwoli na podkręcenie - przecież niskie modele A64 i A64 X2 mają spory potencjał i szkoda tego nie wykorzystać. Oczywiście nie musi być to "demon" OC ale powinna mieć podstawowe opcje, jak: manipulowanie magistralą HTT (odpowiednik FSB), częstotliwością pracy pamięci, napięciami dla procesora i pamięci (wystarczy możliwość podbicia o 10%) przede wszystkim zaś z możliwością manipulacji mnożnikiem magistrali HT (bez tego OC skończy się przy odrobinie szczęścia na 10-15% - to głównie sztywny mnożnik HT "kładzie" podkręcanie A64 na najprostszych płytach).
  • Level 20  
    Wrzucam nowy plan upgradeu. Co do overclockingu to nie chcę się bawić w taki rzeczy, z powodów które opisywałem wcześniej (zasilanie), a poza tym boję się przejechać i zniszczyć sprzęt na który długo pracowałem. Jak będę miał więcej czasu to coś jeszcze napisze. Rozszerzenie pliku trzeba zmienić na ODS. To jest tak naprawdę dokument z OpenOffice
  • Level 35  
    Mam prośbę - możesz zamieszczać informacje w bardziej przystępnej formie? Nie każdy używa pakietów biurowych :).

Z tego, co "wydłubałem" z załącznika nie podoba mi się cena pamięci Goodram 2x512MB DDR2 667 (195zł) - przykładowo w Komputroniku taki komplet kosztuje 132zł. Zamiast A64 3500+ (2,2GHz 512KB L2) bym raczej wziął niewiele droższego (30-40zł?) dwurdzeniowca A64 X2 3800+ (2,0GHz, 2x512KB L2). Skoro obawiasz się poboru prądu, to weź niskonapięciową wersję X2 z TDP 65W - teraz kosztuje praktycznie tyle samo, co te z TDP 89W. Dla porównania TDP "zwykłego" A64 3500+ to 62W - zaś w wersjach niskonapięciowych 45 i 35W.
  • Level 20  
    Co do cen to ja je mam z internetowego cennika "tradycyjnego"sklepu, pewnie z tąd taka róznica w cenach. A jeżeli chodzi o tego X2 to przyznaje że ciekawa oferta.