Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

buczenie transformatora

07 Maj 2007 11:27 7968 8
  • Poziom 10  
    prosze o wyjasnienie powstawania dzwięku na przykład w stacji tyransformatorowej o częstotliwości prądu, czemu powstaje dźwięk?
  • Poziom 17  
    [quote="menager31"]prosze o wyjasnienie powstawania dzwięku na przykład w stacji tyransformatorowej o częstotliwości prądu, czemu powstaje dźwięk?[/quote]

rdzeń jak stalowa membrana,poruszana zmiennym polem magnetycznym,wydaje dźwięk,ten dźwięk nie odpowiada dokładnie częstotliwości,drgań prądu sieci,rdzeń trafo jest zbudowany z blach,a te różnią się grubością.To co słyszysz to buczenie,to jest suma dźwięku wydawana poprzez poszczególne blaszki rdzenia trafo.Energia magnetyczna
    (co jest wadą pakietowania rdzenia trafo)jest częściowo zamieniona energię mechaniczną,oraz (patrz zjawisko magnetostrykcji) objawia się w postaci fal dźwiękowych,jest to związane z twardością =przemagnesowaniem,zmianą biegunów(bo zmiana kierunku płynącego prądu = wszak magnesuje rdzeń prąd przemienny).Więc słyszysz sumę dźwieków wytwarzanych kosztem energii elektrycznej przetwarzanej przez trafo,obciążenie trafo ma tez wpływ na wysokość fali generowanej przez transformator,jako urządzenie elektromagnetyczne = łapiesz? :)
    pozdrawiam
    piotr
  • Poziom 33  
    menager31 napisał:

rdzeń jak stalowa membrana,poruszana zmiennym polem magnetycznym,wydaje dźwięk,ten dźwięk nie odpowiada dokładnie częstotliwości,drgań prądu sieci

Rdzeń i uzwojenie transformatora (też) drgają z częstotliwością z jaką są pobudzane, czyli częstotliwością sieci. Jak może być inaczej?
  • Poziom 17  
    no może :),słyszysz składowa akustyczną,uchem nie możesz stwierdzić,drgań cząsteczek materiału z którego składa się rdzeń = ucho ludzkie jest zawodne,nietoperz gdyby umiał mówić powiedział by Ci coś,proponuję sprawdzić temat alikwoty = termin muzyczny,wszak o muzykę rdzenia chodzi,a ja!,mi nie chodzi o kłótnię!.
    pozdrawiam ciepło :)
  • Poziom 10  
    okej dzięki

a jak wytłumaczycie powstawanie dźwięku przy długiej cienkiej iskrze o wysokim napięciu?
    (prąd zmienny)

chodzi o to że słyszymy kolejne wyładowania?
  • Poziom 17  
    menager31 napisał:
    okej dzięki

a jak wytłumaczycie powstawanie dźwięku przy długiej cienkiej iskrze o wysokim napięciu?
    (prąd zmienny)

chodzi o to że słyszymy kolejne wyładowania?

dobrze!, odpowiem Ci ale nie wprost,kiedy jest możliwy przeskok iskry elektrycznej,skoro powietrze jest dobrym izolatorem.Przykład nie związany
    z tematem = wiatr!, nie widzisz a słyszysz!.To wszystko powinno Cię naprowadzić i odpowiesz sobie sam :)
    pozdrawiam
    ps.podpowiedź = gęstość powietrza!!!
  • Poziom 33  
    petrakwap napisał:
    mi nie chodzi o kłótnię!

Mnie też nie :) Pozdrawiam elektroenergetyka - muzyka. Widzę, że mamy podobne doświadczenia zawodowe i zainteresowania. Starajmy się nie wprowadzać tu zamieszania. Każdy transformator brzmi inaczej ze względu na alikwoty (składowe harmoniczne), lecz częstotliwość podstawowa jest zawsze ta sama. Tzn. częstotliwość sieci elektroenergetycznej.
  • Poziom 17  
    Remeknapr napisał:
    Każdy transformator brzmi inaczej ze względu na alikwoty (składowe harmoniczne), lecz częstotliwość podstawowa jest

no jeśli owo buczenie i alikwoty można zmierzyć ,częstościomierzem,to gratuluję odwagi w pomiarach :)
    ja sie wycofuję,nie chcąc robić zamieszania,dzięki za zainteresowanie
    cieszę się ze poznałem muzyka :D
    pozdrawiam
    wątek przestał mnie interesować,buczenie też
  • Poziom 10  
    petrakwap napisał:
    Remeknapr napisał:
    Każdy transformator brzmi inaczej ze względu na alikwoty (składowe harmoniczne), lecz częstotliwość podstawowa jest

no jeśli owo buczenie i alikwoty można zmierzyć ,częstościomierzem,to gratuluję odwagi w pomiarach :)
    ja sie wycofuję,nie chcąc robić zamieszania,dzięki za zainteresowanie
    cieszę się ze poznałem muzyka :D
    pozdrawiam
    wątek przestał mnie interesować,buczenie też

to fajnie

a ktos napisze cos na mojego ostatniego posta?