Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak samemu zbudować trasformator??

asasello88 07 May 2007 20:28 1395 6
    asasello88
    Level 10  
    Mam pytanko jak zrobic taransformator ze tak umje dopasowany do moich potrzeb?? Wiem ze tam sa jakies wzory i ze trzeba obliczyc przekladnie?? ale jak tego dokonac??
    tmko
    Level 16  
    WITAM transformatorów jest setki typów musisz podać więcej danych , jakie są twoje oczekiwania?
    Piotr36
    Level 17  
    Użyj funkcji szukaj. Na forum już było o transformatorach i przewijaniu ich.
    Domel7
    Level 1  
    pierwsze pytanie jakie sobie zadaj to do czego ci on będzie potrzebny??
    do wzmacniacza?
    do prostownika?
    do zasilania no nie wiem własnej lampki?
    do zasilacza warsztatowego??
    do spawarki?
    :?::?:
    z tego co pamiętam to przekładnie liczymy według wzoru np:
    L1-L2
    U1-U2
    na krzyż, L1 i U1 to uzwojenie pierwotne transforamtora, a L2 i U2 to uzwojenie wturne transformatora. za L podstawiamy ilość zwojów a za U wartość napięcia. taki przykład dla transformatora 12V:
    1000 (zwojów) - X (zwojów)
    230V - 12V
    i na krzyż liczymy z obliczeń wychodzi, że dla uzwojenia wturnego potrzebujemy około 52 zwoje i na odwrót.
    Polecam książki od fizyki (z tego co pamiętam).
    A drugie pytanie to po co budować nowy??? jak bez problemu można stary z jakiegoś urządzenia wymatować i mamy gotowy, ja osobiście bawiłem się w ingerencje uzwojenia wturnego kiedy brałem "odczepki" np. co 5 zwoi, dało mi to dokładniejsza regulacje dla moich potrzeb.
    Dla bardzo zaawansowanych są dokładne wozory wyliczenia grybości rdzenia itd itp, jest tego naprawde dużo.
    jeśli potrzebny ci jest jako zasilacz do takich drobnych rzeczy to polecam impulsowe np. komputerowe są bardzo stabilne.
    pozdrawiam:D
    asasello88
    Level 10  
    dokładnie chodzi mi o trafo o wydajności ok 20 A i na wyjściu musi być tak ok 7V.Hmm a pytanie do czego to ma być do zasialacza ale mającego szczególne zastosowanie do przeprowadzenia elektrolizy ;] I problem mam teraz z doborem drutu jakim będę nawijał transformator jaka powinna byc jego grubośc??
    n.drucik
    Level 2  
    jeśli chcesz uzykać na wyjściu 7V ;20A musisz mieć rdzeń transformatora o średnicy ok.13cm2 ,przekrój drutu dobierasz na podstawie gęstości prądu