Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 0-15V - 0-50A a najlepiej to 0-70A

rafiks 13 Paź 2003 19:45 4679 25
  • #1 13 Paź 2003 19:45
    rafiks
    Poziom 18  

Wiem że wielu z was pewnie powie że lebiej sobie kupić akumulator :P

Ale ja chce zasilacz. Szukałem na elektrodzie ale znalazłem jakiś do 25 A a to za mało. Zasilacz ma mieć regulowane napięcie wyjście 0-15V i regulowane natężenie 0-50 A. (Najlepiej żeby były dwa potencjometry jeden będzie regulował zakres od 0 - 50 A, a drugi zakres jaki wyznacza pierwszy potencjometr. Czyli pierwszym regulujemy maksymalny prąd wyjściowy na 20 A a drugim możemy regulować prąd od 0 - 20A)

W tytule napisałem że zasilacz najlepiej jakby dawał prąd o natęzeniu do 70 A jednak to jest już bardzo dużo i jeżeli nikt nic nie znajdzie schematu na 70A to 50A wystarczy

Zasilacz będzie stosowany do testowania przetwornic do wzmacniaczy samochodowych, jak i testowania już gotowych wzmacniaczy.

Zapoznaj sie z regulaminem i poczytaj ktore forum do czego sluzy :!: Temat przeniesiony z "Szuakm schematu.." <gorg>

0 25
  • #2 14 Paź 2003 01:31
    ln
    Poziom 10  

Obawiam się że z tym jest duży problem. W grę wchodzi ogromne trafo oraz regulacja tyrystorowa (trafem, na U1) . Ja mam takie coś w pracowni i przy 15V dałoby max 40A ( przy mniejszych więcej ;). Ale jeśli byłoby większe (a jest 600VA) to z pewnością byłoby nawet 70A. Takie np. o mocy 2000VA daje przy 15V 133A. Czy ja to aby dobrze liczę ? Pewnie nie... no ale tak na oko (chłop w szpitalu ginie) to tak wygląda. Gorzej z ograniczeniem prądu...

0
  • #3 14 Paź 2003 02:07
    Crazy Horse
    Poziom 10  

Kiedyś, parę lat temu, był opis takiego wysokoprądowego zasilacza w jakimś "Radioelektroniku". Mam ten numer na pewno, jak ustalisz na podstawie spisów treści roczników na ich stronie, który to był, to mogę zeskanować. Ale szukać samemu wśród tej ilości gazet/roczników to mi się nie chce :D

0
  • #4 14 Paź 2003 17:00
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

-mmm bardzo ciekawy pomysł...
    -sprawa wygląda ciekawie - problem będzie z prądem w grę będą wchodzić:
    1.zasilacz impulsowy - można osiągnąć spory porąd ( gorzej z jego regulacją)
    2.trafo tak z 1500VA ( parę odczepów do regulacji napięcia tyle że trzeba zastosować przełączniki ) + mostek + kondensatory
    -ciekawe jakie rozwiązania podrzucą koledzy..

0
  • #5 14 Paź 2003 22:01
    ElGregor
    Poziom 22  

rubens napisał:
    problem będzie z prądem w grę będą wchodzić:
    1.zasilacz impulsowy - można osiągnąć spory porąd ( gorzej z jego regulacją)
    2.trafo tak z 1500VA ( parę odczepów do regulacji napięcia tyle że trzeba zastosować przełączniki ) + mostek + kondensatory
    -ciekawe jakie rozwiązania podrzucą koledzy..
    Zasilacz impulsowy to wręcz przeciwnie, zero problemu z regulacją, według mnie tylko zasilacz impulsowy może sprostać takim wymaganiom. Przy tych prądach zwykłe trafo musiałoby być dość duże, 1.2 - 1.5kVA, a o kondensatorach na wyjściu nie wspomnę...
    Jak przy pomocy odczepów chcesz regulować prąd?
    Strona pierwotna mostek na IGBT, po stronie wtórnej przy takich prądach przydałby się prostownik synchroniczny. Dodatkowo żeby zminimalizować trafo i poprawić warunki pracy kluczy wskazane byłoby zastosowanie przetwornicy quasirezonansowej.

Schemat takiego urządzenia raczej będzie ciężko znaleźć, ponieważ takie parametry nie występują w urządzeniach powszechnego użytku, a w przypadku urządzeń przemysłowych nikt chętnie nie dzieli się swoimi konstrukcjami.

Zainteresuj się tym:
    http://focus.ti.com/lit/an/slua107/slua107.pdf
    http://focus.ti.com/lit/an/slua287/slua287.pdf
    http://focus.ti.com/lit/an/slua121/slua121.pdf
    http://focus.ti.com/lit/an/slua255/slua255.pdf

0
  • #6 15 Paź 2003 09:06
    rubens

:arrow: ELGREGOR-nie rozumiesz tekstu czytanego???
    -przy pomocy odczepów NAPISAŁEM ŻE BĘDĘ regulował napięcie ( od kiedy to w zwykłym trafie za pomocą odczepów nie można regulować napięcia)
    -pokaż mi zasilacz impulsowy z możliwością PŁYNNEJ regulacji PRĄDU i to w takim zakresie

0
  • #8 15 Paź 2003 14:52
    ElGregor
    Poziom 22  

:arrow: rubens
    Tekst czytany doskonale rozumiem, pytałem jak chcesz zrobić regulację prądu na odczepach, ponieważ autor tematu chce regulować napięcie i prąd, a twoje rozwiązanie umożliwia tylko regulację napięcia.
    Moja firma zajmuje się między innymi projektowaniem przetwornic i zapewniam cię, że regulacja prądu wyjściowego w zasilaczu impulsowym w zakresie 0-100% nie nie jest niczym nadzwyczajnym. Regulacja prądu w zasilaczu impulsowym odbywa się na takich samych zasadach jak regulacja prądu, tyle że czynnikiem decydującym o współczynniku wypełnienia nie jest sygnał pomiaru napięcia wyjściowego lecz prądu. Można też stosować obie regulacje jednocześnie, dlatego właśnie niektóre kontrolery mają podwójny wzmacniacz błędu (dla uproszczenia konstrukcji).

0
  • #9 15 Paź 2003 15:25
    rubens

:arrow: ELGREGOR -OK! tylko nie za bardzo wyobrażam sobie przktyczną regulację prądu w zakresie 0-100% ( czyli 0-50A)
    -teoretycznie najlepiej mierzyć spadek napięcia na rezystorze i wsp. wypełnienia regulować prąd tylko jaki musiałby by być rezystor dla takich prądów...............
    -jakby na to nie patrzeć najtańsze pozostanie rozwiązanie ze zwykłym trafem......

0
  • #10 15 Paź 2003 18:48
    mielcarz
    Poziom 12  

mieli takie zasilacze 042 681 22 70

0
  • #11 15 Paź 2003 19:00
    ElGregor
    Poziom 22  

Do pomiaru prądu używa się standardowych boczników prądowych (60mV), przy prądzie 50A wydziela się w nim moc 60mV*50A=3W.
    Sygnał następnie jest wzmacniany i kierowany do sprzężenia zwrotnego.
    Przy mniejszej dokładności mierzy się prąd po stronie pierwotnej przy pomocy przekładnika prądowego (w lepszych zasilaczach do PC jest zastosowane takie rozwiązanie)

0
  • #12 17 Paź 2003 16:23
    rafiks
    Poziom 18  

Właściwie to chcę użyć transformatora toroidalnego 600 W z wyjściem 12V - Do tego wystarczy regulacja 0 - 12 V i 0.1 - 50 A , Może zamiast zwykłych tranzystorów użyć mosfety ?

0
  • #13 16 Lis 2003 14:26
    Andrzej Kuca
    Poziom 11  

Pozdrowienia od Ak Projekt amatorskiej spawarki z ,,elektroniki praktycznej,,11/99 po modyfikacji być może rozwiązał by problem

0
  • #14 18 Lis 2003 18:17
    turek:
    Specjalista - spawarki

15V/70A
    panowie obliczyłem coś takiego 1050VA
    przekrój środkowej kolumny rdzenia 43 cm kw
    z1=217zw DNE 1,8 mm już dla napięcia 230V
    z2 jeżeli ma pracować nie cały czas (będzie się grzał) 22zw DNE 2*3mm
    z2 dla pracy ciągłej 18 zw DNE 7mm lub płaskownik 7*5mm
    pozdrawiam
    SPRÓBUJĘ JESZCZE OPRACOWAĆ SCHEMAT REGULATORA PRĄDU DO TEGO TRAFO :wink:

0
  • #15 20 Lis 2003 17:21
    rafiks
    Poziom 18  

Mała poprawka kupiłem już transformatorek 600 Wat 15V czyli wystarczy regulacja natężenia prądu w przedziale 0-40A i napięcia 0-15 V. Kupiłem tylko 600 Wat bo kumpel mi tanio załatwił (niecałe 90 zł)

0
  • #16 23 Lis 2003 17:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 23 Lis 2003 18:51
    Tremolo
    Poziom 43  

rafiks napisał:
    Mała poprawka kupiłem już transformatorek 600 Wat 15V czyli wystarczy regulacja natężenia prądu w przedziale 0-40A i napięcia 0-15 V. Kupiłem tylko 600 Wat bo kumpel mi tanio załatwił (niecałe 90 zł)

dwa takie i masz 1200 W co w układzie prostownika dwudiodowego ( dwie diody , trafa polaczone z jedej strony do sieci z drugiej jedną częscia uzwojenia - żeby tylko nie były przeciwsobnie)
    da te same napiecie co na jednym teraz tylko kwestia złożenia stabilizatora dla Dwóch układów. Prądy powinny się dodawac z dwóch diod. - spadek bedzie tylko na dwóch a nie tak jak w graetzu na 4-ech

0
  • #18 24 Lis 2003 08:23
    rubens

- widziałem wczoraj niezłe cudo made in CCCP ( na wolumenie w warszawie) regulacja napięcia 0-15V regulacja prądu 0-50A tak więc w tym przypadku to chyba byłby ideał.....

0
  • #19 24 Lis 2003 20:57
    turek:
    Specjalista - spawarki

ile sobie za ten idał życzą bo nie każdego na to stać

0
  • #20 25 Lis 2003 08:29
    rubens

-noiestey nie sprawdzałem :( ale myślę że w granicach 300 - 500 pln

0
  • #21 25 Lis 2003 23:35
    turek:
    Specjalista - spawarki

to ndzięki już wolę kombinować

0
  • #22 26 Lis 2003 08:36
    ANTEQ
    Poziom 14  

not o policz sobie cene elementow obudowy, kondensatorow filtrujacych na taki prad bedzie to niemala pojemnosc jesli maja cos dac.mostki prostownicze tranzystory na taki prad tez beda nie tanie.ja za sam mostek prostowniczy tyle ze trojfazowy bo zasilalem zasilacz z traf trojfazowych zaplacilem prawie 200zl i to w "promocji"

0
  • #23 26 Lis 2003 10:55
    rafiks
    Poziom 18  

Ja za swój mostek 50A 50V zapłaciłem niecałe 5 zł a za tranzystory BD 249C (25A 100V) 4,2 zł. Więc warto mi robić taki zasilacz. Zwłaszcz że mam już transformator.

0
  • #24 26 Lis 2003 22:38
    turek:
    Specjalista - spawarki

mostek Pms83 od 160 A spawarki Bestera kosztuje z kosztami wysyłki 120 zł (jednofazowy )
    myślę jednak że wystarczy 2 małe mostki 50A jak kolega wyżej

0
  • #25 27 Lis 2003 07:34
    ANTEQ
    Poziom 14  

bedzie chodzil ale lepiej zeby mial zapas bo przy pelnymobciazeniu bedziue sie cholernie grzal i bedzie potrzebny radiator wielkosci wiadra:) jednofazowe sa duzo tansze a trojfazowe powyzej 25-30a sa cholernie drogie ok1-2zl za 1a

0
  • #26 27 Lis 2003 21:49
    turek:
    Specjalista - spawarki

panowie jeżeli będziecie łączyli dwa mostki prostownicze to nie łączcie ich rownolegle tylko połączcie je jak na załączonym rysunku umieszczając na jednym radiatorze. Będzie mniejsze prawdopodobieństwo że słabszy nie wytrzyma.Każdy z nich tworzy jedną gałęź wiekszego mostka jest to układ bardziej stabilny niż zwykłe równoległe połączenie. Jak wrócę z chorobowego do pracy to dołączę tu orginalny schemat z takim rozwiązaniem. Na razie daję tu moje ręczne bazgroły. Już wymieniłem załącznik

0