Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz cyfrowy, jaki przełącznik dobrać (projekt własny)

iwailo 08 Maj 2007 01:48 2310 4
  • #1 08 Maj 2007 01:48
    iwailo
    Poziom 9  

Mam problem z doborem odpowiedniego przełącznika do mojego układu.
    Sterowanie polega na przemiennym przełączaniu (Ureferencyjne, Umierzone) do integratora. Sterowanie już wykonałem za pomocą bramek oraz przerzutnika JK, który ma sterować bezpośrednio przełącznikami. Póki co są to tylko modele do symulacji w PSPICE.

Napięcia które będą przełączane nie są duże od -5V do +5V
    Prądy pomijalnie małe.
    Częstotliwość przełączania ok 2Hz

Można też by było ograniczyć sterowanie tymi przełącznikami do jednej linii poprzez wykorzystanie faktu, że gdy jeden klucz jest otwarty to drugi zamknięty i na odwrót.

Proszę o sugestie jaki układ można by było wykorzystać. A może da się to wykonać w inny prostszy sposób. Na pewno jest jakieś proste rozwiązanie tego problemu. Hmm tylko jakie??

poniżej umieściłem schemat przerzutnika JK wraz z modelami kluczy przełączających źródła napięcia do integratora

https://obrazki.elektroda.pl/35_1178613342.jpg

Pozdrawiam iwailo

0 4
  • #2 08 Maj 2007 12:11
    Adam-zw
    Poziom 20  

Witam.
    Proponuję Ci zastosować CMOS 4066 - (poczwórny klucz analogowy) który możesz stosować w dowolnej konfiguracji.
    Pozdrawiam

0
  • #3 08 Maj 2007 12:32
    nmos
    Poziom 20  

4066 może być, ale trzeba pamiętać, żeby napięcie wejściowe (przełączane) nie było niższe o więcej niż 0,5V od masy zasialania 4066 (nóżka 7) oraz nie było wyższe o więcej niż 0,5V od napięcia zasilania 4066 (nóżka 14). Oznacza to, że trzeba zapewnić odpowiednie zasilanie oraz dopasować sygnały sterujące.

0
  • #4 08 Maj 2007 19:13
    iwailo
    Poziom 9  

Dobry pomysł z tym CMOS 4066. Powinno na tym ruszyć. A wiecie może czy da się to zamodlować np. w PSPICE (OrCAD 9.2). Używam obecnie tego programu ale tego elementu niestety nie ma.

0
  • #5 09 Maj 2007 09:21
    Adam-zw
    Poziom 20  

Witam
    Może w swojej bibliotece znajdziesz 4016, - pracuje identycznie jak 4066.
    Pozdrawiam

0