Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Halogeny na 230 VAC jak podłączyć

08 Maj 2007 11:24 13141 6
  • Poziom 2  
    Witam !!!
    Mam pytanie. Chce podłączyć 5 halogenów na 230 vAC/ 30W i nie bardzo wiem w jaki sposób.
    Zasatanawiam się czy do tego celu podłączyć je szeregowo (ale chyba wtedy będą słąbiej świeciły) czy równolegle. A może przewód N dać szeregowo a przewód L równolegle. Zależy mi na tym aby nie tracić mocy no halogenach.

Kolejne moje pytanie to o przewód jaki mam zastosować. Chce wykonać instalacje uniwersalną tak aby móc za jakiś czas ewentualnie przejść na instalacje 12 v. I teraz czy na 5 halogenów wystarczy przewód 1,5 czy muszę to wykonać w przekroju 2,5. Jak to uniwersalnie podłaczyć aby w przyszłości nie rozpruwać sufity a tylko ewentualnie zainstalować trafo.

Jeśli to możliwe to poprosze o jakiś mały schemacik.

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji… [hefid]
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi o podłączenie to jedyna opcja żeby nie stracić na mocy to podłączyć równolegle a przewody jak przestawisz to nie będzie żadnego wpływu na mocy
  • Poziom 33  
    Moja pierwsza rada: Nie masz zielonego pojęcia o instalacji elektrycznej i zlec to elektrykowi. Zabawa przy napięciu 230V może się źle dla Ciebie skończyc.
    Cytat:
    Mam pytanie. Chce podłączyć 5 halogenów na 230 vAC/ 30W i nie bardzo wiem w jaki sposób.
    Zasatanawiam się czy do tego celu podłączyć je szeregowo (ale chyba wtedy będą słąbiej świeciły) czy równolegle. A może przewód N dać szeregowo a przewód L równolegle. Zależy mi na tym aby nie tracić mocy no halogenach.

Logiczne że równolegle.
    Cytat:
    A może przewód N dać szeregowo a przewód L równolegle

Możesz rozrysowac ten przypadek?
    Cytat:
    Kolejne moje pytanie to o przewód jaki mam zastosować. Chce wykonać instalacje uniwersalną tak aby móc za jakiś czas ewentualnie przejść na instalacje 12 v. I teraz czy na 5 halogenów wystarczy przewód 1,5 czy muszę to wykonać w przekroju 2,5. Jak to uniwersalnie podłaczyć aby w przyszłości nie rozpruwać sufity a tylko ewentualnie zainstalować trafo.
    Jeżeli ma byc uniwersalna to 2x2,5 mm²
  • Poziom 2  
    Do Arturo2005
    Zabawne jest to że nie znając człowieka tak szybko oceniasz. Dla Twojej informacji skończyłem szkołe elektryczną tylko że od 15 lat nie pracuje w zawodzie. To prawda że zabawa z napięciem 230 V jest niebezpieczna. Lecz w swoim domu jakoś zrobiłem podłączenia do skrzynki gdzie powymieniałem wszystkie "ES-y" i jakoś wszystko chodzi. Wszedłem na to forum gdyż nie jestem pewien jak wykonać instalacje dla podłączenia halogoenów.
    I tak naprawdę to szukam porad a nie osądu.

A teraz do konkretów.
    Chce pociągnąć instalacje na 230 V. Halogeny mam zamiar podłączyć każdy z osobna do jednego źródła zasilania. Czyli reasumując 5 halogenów i 5 par przewodów połaczone w jednym punkcie w kostce lub puszce.
    Przewód chce dać 2 x 1,5 miedziany .
    Podłączenie w jednym miejscu wszyskich 5.
    Zastanawiam się tylko czy gdy zmieni mi się opcja i będę chciał przejść na napięcie 12 V czy takie rozwiązanie bedzie też dobre. Ma się rozumieć że od transformatora zaraz po uzwojeniu wtórnym mam zamiar dać grbszy przewód którym połacze te półtorówki.

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Na poczatek nie mam cie zamiaru osadzac tak jak o to prosisz pragne pomoc

Twoje rozwiazanie bedzie dobre z tym trafem .

Jednak napisales :
    Cytat:
    skończyłem szkołe elektryczną tylko że od 15 lat nie pracuje w zawodzie.
    i zarzucasz koledze ARTURO2005 ze
    Cytat:
    Zabawne jest to że nie znając człowieka tak szybko oceniasz.
    . Wiec piszesz dalej ze masz doswiadczenie a pewnych podstawowych rzeczy sie nie zapomina wiec wyjasnij to twoje okreslenie
    Cytat:
    A może przewód N dać szeregowo a przewód L równolegle.
    a jesli trudno slowami to prosze o rysunek .

Juz dawno mnie nic tak nie rozbawilo na elektrodzie ale moze cos przeoczylem w swojej karierze zawodowej ;)
  • Poziom 2  
    Do Janek1815
    Pewnych rzeczy się nie zapomina to fakt. Lecz jeśli masz tak długa karierę zawodową to na pewno wiesz że ten zawód jak i inne typu lekarz wymagają śledzenia i nauki przez cały czas.

Cytat:
    A może przewód N dać szeregowo a przewód L równolegle.

Tu się troszku zakręciłem więc za ten wpis przepraszam. Miałem coś innego na myśli a jakoś to dziwnie skonstruowałem. :)

Natomiast z Twoim rozbawieniem. W życiu trzeba się śmiać. I fajnie że mogłem Cię troszkę rozbawić.

Dzięki za wpis. Mam już rozwiązanie. A co do tego mojego zakręcenia to w kwestii wytłumaczenia, nie miałem do czynienia z halogenami więc wolałem się zapytać.

Kiedyś jak ja kończyłem szkołę nie było aż tak dostępnych trafo elektronicznych na takie duże moce. Teraz można je dostać i to za przyzwoite pieniądze. Samemu też można coś sobie sklecić za rozsądne pieniądze. A np o halogenach diodowych nikt nie myślał i nie marzył , a teraz - bardzo proszę.

Pozdrawiam i rozbawiam. :)
  • Poziom 30  
    Halogeny diodowe...hm..trochę nadużycie językowe mi się wydaje. Raczej stado Led'ów wrzucone w typową obudowę lampy halogenowej.
    Twoje wątpliwości wyrażone w pierwszym poście są zrozumiałe, ale żarówki halogenowe na 230 V oprócz budowy bańki i żarnika, składu gazów w bańce i wymaganych opraw nie różnią się od zwyczajnych "czterdziestek, sześćdziesiątek czy setek" żarowych w sposobie podłączenia do sieci 230 V~.
    Jedyna sprawa to ta, o której napisałeś- jeśli przewiduje się przejście kiedyś na halogeny 12 V, warto od razu zastosować grubsze przewody ze względu na przewidywane sporo wyższe prądy.
    To dla przyszłych adeptów czytających wątek.

To "szeregowo czy równolegle" to pewnie w gwiazdę czy w pięciokąt ;)