Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można zdjąć tależyk z silnika napędu w DVD?

jgx 08 May 2007 13:10 2692 10
 • #1
  jgx
  Level 12  
  Witam, jak w temacie, chcę wymienić w DVD silnik napędu ale w tym który mam jest inny tależyk czy da się to bezpiecznie (bez uszkodzenia silnika) zdjąć i założyć inny czy powinno się wymieniać kompletny silnik z tależykiem? Próbowałem delikatnie ciągnąć za tależyk do góry ale boje się uszkodzić
 • #3
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ducker1 wrote:
  Zależy jak jest przymocowany ale ja nawet na chama ściągałem byle potem go ustawić na mniej więcej tej samej wysokości i go nie pogiąć, wysokość nie jest krytyczna bo resztę załatwi focus lasera, byle była zbliżona.
  A to ciekawostka, większość osób trudniących się naprawami cd/dvd twierdzi że wysokość talerzyka na osi silnika napędowego jest ściśle określona i ustalana z dokładnością do 0,1 mm.W przeciwnym przypadku zabraknie marginesu regulacji ostrości soczewki lasera.
 • #4
  Sylves_ter
  Level 17  
  Witam, owszem wysokość ustawienia talerzyka na osi silnika musi być dokladnie co do milimetra inaczej nic z tego..... kazdy to chyba wie jesli tylko trudni sie naprawa cd/dvd itd.

  a wydzieranie talerzyka "na chama" nigdy nie konczy sie dobrze zostaje tylko ludziom którzy tak robią pogratulować siły tylko chyba..:D

  Ale kazdy naprawia swoja metoda, i trzeba to uszanować

  pozdrawiam kolegów. cze
 • #5
  vcc
  Level 35  
  A pod talerzykiem nie ma małej śrubki która mocuje talerzyk na silniku?
 • #6
  SONIK1
  Level 24  
  Dwa śrubokręty płaskie i podważaj jak najbliżej ośki napewno nic się nie stanie jedynie jest problem jak ktoś skleił talerzyk,(gdybyś uszkodził to napisz to ci wyślę)
 • #7
  Sylves_ter
  Level 17  
  Witaj. jeszcze sie nie spotkałem z takim rozwiązaniem ale może gdzieś jakas firma made in china tworzy coś takiego...

  apropo, fajny avatar- pamiętasz może datę kiedy Albert Einstein pokazał język jednemu z fotografów tamtejszej gazety...

  Przepraszam za ostatnie zdanie bo nie na temat jest..:D

  pozdro
 • #8
  ducker1
  Level 25  
  Teoretycznie macie racje, tez kiedyś myślałem ze to ma jakieś wielkie znaczenie ale z praktyki okazało się ze nawet o milimetr można przesunąć i w niektórych przypadkach napędy działały, Sprawdziłem to na wielu napędach cd i na kilku dvd, Zmieniałem wielokrotnie talerzyki nie używając suwmiarki ani tym podobnych narzedzi i nie miałem z tego powodu reklamacji.

  Sylves_ter wrote:

  a wydzieranie talerzyka "na chama" nigdy nie konczy sie dobrze zostaje tylko ludziom którzy tak robią pogratulować siły tylko chyba..:D
  cze


  A co robisz jak taki talerzyk nie chce zejść?? prosisz go aby łaskawie opuścił miejsce spoczynku?? bo ja po prostu używam do tego wiecej siły, przecież jeśli nie pognę oski silnika ani samego talerza to moge ciagnąć ile chce
 • #9
  bibul
  Level 20  
  Witam, dodam od siebie że również wymieniałem parę silników i także nie mierzyłem specjalnie wysokości tależyka - upychałem go tak "na oko" mniej więcej żeby siedział tak jak przed akcją - hehe no i chyba miałem niezłego farta bo ostatnio trafiłem na taki wynalazek że zaczął czytać dopiero po dokładnym ustawieniu - dosłownie o dziesiąte części milimetra, ale był tu bubel marki medion więc mogło byc różnie.
 • #10
  jgx
  Level 12  
  OK, dzięki za pomoc mniej więcej wiem na czym stoje, mam jeszcze jedno pytanie czy wymieniany silnik musi być IDENTYCZNY tzn, w różnych napędach są różne silniki które różnią się ilością obr/min napieciem, czy tak?
 • #11
  donkamillos
  Level 11  
  zawsze w razie czego gdy będą problemy z czytaniem płyt mozna podkręcić delikatnie laser. Mam doczynienia z tym sprzętem na codzień i nie przejmuje się sczególnie wysokością tego talerzyka. Silnik najlepiej jak będzie ten sam choć w zasadzie nie ma żadnych różnic.