Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik indukcyjny - jak podlaczyc

08 Maj 2007 21:14 4505 7
  • Poziom 11  
    Witam.

prosze o wyjasnienie.
    po co w silnikach indukcyjnych stosuje sie kondensatory?
    jak podlaczyc silnik indukcyjny pod 230V?

nie znam sie na tym, a chce wykorzystac taki silnk do zrobienia pily tarczowej.

i przy okazji, czy silnik o mocy 1.1 kW wystarczy??

dzieki za pomoc
  • Poziom 13  
    na jakie napięcie jest ten silnik przystosowany ?
    według mnie jest troche za słaby ten silnik do pilarki
  • Poziom 13  
    napisz coś więcej na temat tego silnika, osobiście podejrzewam że to silnik jedno fazowy, ale pewności nie mam kondensatory stosuje sie aby przesunąć
    prąd o 90 stopni w uzwojeniu rozruchowym ,1,1 kW powinno wystarczyć do zwykłych prac domowych ....
  • Poziom 17  
    W silnikach indukcyjnych jednofazowych stosuje się kondensatory w celu uzyskania przesunięcia fazowego prądu uzwojenia rozruchowego względem uzwojenia roboczego, które to potrzebne jest do osiągnięcia momentu rozruchowego. W chwili gdy silnik osiągnie "swoje" obroty kondensator jest odłanczany.
    Jeśli jest to silnik jednofazowy to do pilarki jest trochę za słaby, jeśli natomiast jest 3f. to po podłączeniu do sieci 1f. straci na mocy i tymbardziej nie będzie się nadawał do twojej pilarki.
    Jeśli chcesz coś więcej wiedzieć o przeróbce silnika 3f. na 1f. to poszukaj na elektrodzie, ten temat był już kilkakrotnie omawiany
  • Poziom 33  
    Jeżeli chcesz ciąc klepki na parkiet to taki silnik może byc.

• Specjalista Automatyk
    Sądze,że chcesz przerobić 3-fazowy silnik?Musisz dobrać odpowiedni kondensator.Do 1kW stosuje sie około 70 mikro.Później trzeba by go było spiąć w trójkąt.Jesli jest nowsza konstrukcja to jest to narysowane na klapce od wewnatrz.Będziesz miał 3 zaciski.Podłącz 230V pod 2 z nich,później pod 1 zacisk(fazowy) zapnij jeden zacisk kondensatora,a 2 pod wolny zacisk na silniku.Jednak popieram kolegów,że jest za słaby ten układ.Ja mam 1,5kW tak przerobiony i naprawde trzeba sie napocić,żeby coś przeciąć.Życze powodzenia.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    po pierwsze jakie obroty ma ten silnik?
    ja w swolej pilarce mam jednofazowe 750 w ale 2800 obrotów, po przełożeniu na wale roboczym mam koło1200 obrotów ale daje się tym ciąć nawet większe rzeczy...pokaż zdjęcie silnika i zacisków przyłączeniowych.
    bogdand nie do końca masz rację...kondy w silnikach jednofazowych występują w dwóch odmianach
    1)typowo rozruchowe-tak jak napisałeś pracują tylko przy rozruchu silnika, póżniej automat odłącza,
    2)stałej pracy-póki silnik pracuje kondensator "pogania" jedno z uzwojeń aby uzyskać efekt wirującego pola
  • Poziom 17  
    Zgadzam się jest tak jak piszesz KORTYLESKI sa takie silniki gdzie kondensator podłączony jest na stałe np ja mam taki w wirówce do ubrań