Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ktoś próbuje nas podsłuchiwać

08 Maj 2007 23:11 7465 28
  • Poziom 10  
    Witam,

Moja dziewczyna podejrzewa, że pewna osoba podsłuchuje jej rozmowy telefoniczne. Kilka razy zdarzyło się, że ta osoba dzwoniła do mojej dziewczyny ze swojego numeru na telefon komórkowy w sieci Orange. Po nawiązaniu połączenia po drugiej stronie nikt się nie odzywał, słychać było jedynie jakieś szumy. Z początku nie przywiązywaliśmy do tego wagi, ale w zeszłym tygodniu, znowu zadzwoniła i znowu było słychać to samo. Tak się złożyło, że zarejestrowaliśmy nagranie z tego połączenia. Po odtworzeniu na komputerze wzmocnionego nagrania wyraźnie usłyszeliśmy dźwięki, jakby ktoś przeszukiwał albo skanował częstotliwości radiowe.
    Byliśmy w biurze obsługi klienta Orange, ale tam nikt nie próbował udawać, że ma jakiekolwiek pojęcie o czymkolwiek; jednym słowem: spławiono nas.
    W Internecie znalazłem informacje na temat podsłuchów, że jest to możliwe, a nawet działają w Polsce firmy oferujące takie urządzenia, tj. skanery sieci GSM. Chociaż są to bardzo drogie urządzenia, możliwe, że ta osoba będąca nieuczciwą właścicielką firmy, może sobie finansowo pozwolić na ich zakup.
    Mam prośbę, czy ktoś kompetentny zechciałby wysłuchać tego nagrania i powiedzieć, czy w grę rzeczywiście wchodzi podsłuch? A jeśli tak, to czy takie nagranie wystarczyłoby jako dowód przestępstwa popełnionego przez tę osobę, czyli nielegalnego podsłuchu?

Poniżej zamieszczam link do nagrania:
    http://www.markpolan.webpark.pl

Słychać tam głosy mojej dziewczyny i moje, a te szumy to było to, co myśmy słyszeli w słuchawce.
    Pozdrawiam serdecznie
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Mam podstawowe pytanie. Nie odsłuchujać tego linku nagrania.

Czy jest taka możliwość jeżeli ktoś słucha (czyli wykorzystuje do tego celu tylko odbiornik) dokonać nagrania gdzie niby to słychać pracę tego odbiornika nasłuchowego ?.

Jak się trochę znam na technice łączności to jakoś nie przemawia do mnie ten post.

Oczywiście można namierzyć pracę odbiornika , ponieważ każdy odbiornik emituje własną heterodynę ale w GSM to chyba nie możliwe.

Pozdrawia.

PS. Nie otwieram tego linka ponieważ wydaje mi się , że jest to podpucha do zararzenia kompa przez jakiegoś wirusa. Były już kiedyś takie próby na GG.
  • Poziom 10  
    To nie jest żadna prowokacja. Zamieściłem tego posta, bo po prostu zależy mi na opinii ludzi znających się na elektronice. Ja się na tym absolutnie nie znam. Natomiast dziwi mnie, gdy odbierając połączenie słyszę szumy takie jak przy przeszukiwaniu częstotliwości. Może ktoś nawiązuje te połączenia, żeby przy pomocy innego urządzenia wyodrębnić dokładną częstotliwość. Chciałbym wiedzieć, czy coś takiego w ogóle jest możliwe.
  • Poziom 28  
    Linka jeszcze nie klikałem tak jak poprzednik bo to prywatność w końcu. Też nie czaje w jaki sposób można usłyszeć kiedy ktoś "przeszukuje częstotliwość" szczególnie u Ciebie? Sprzęt do podsłuchiwania komórek kosztuje tyle co równowartość dobrej chałupy w centrum warszawy. Musiał byś mieć chyba wiele wspólnego z mafią lub aferą paliwową aby ktoś zadał sobie tyle trudu. Prędzej można doszukiwać się tu winy po stronie rodzimego monopolisty ... może jedna ze stron korzysta z telefonu stacjonarnego, lub telefonu ze słuchawką bezprzewodową ... pomijam komórki. Tysiące osób w naszym kraju nie jest świadomych, że dzwoniąc na telefon stacjonarny lub z niego wystawia sie na możliwość podsłuchiwania rozmów za sprawą przestarzałych przekaźników radiowych na 16XMHz i 47XMHz i nikt nie robi z tego wojny. Opisz na spokojnie raz jeszcze całe zajście, nazywaj rzeczy po imieniu to może jakoś to wyjaśnimy.
  • Poziom 34  
    A ja sobie kliknąłem w tego linka :D
    Słychać tam jedynie zanikające radio które gra muzykę. A nie jakieś skanowanie częstotliwości.
    Zresztą podsłuchiwanie telefonów komórkowych narazie jest dosyć trudnym zajęciem.
    Może to jakiś "dowcipniś" robi sobie żarty dzwoniąc do was?
    A przecież jak dzwoni ze stacjonarnego telefonu to wiecie jaki jest jego numer...
  • Poziom 33  
    a ja podpowiem coś takiego - kiedyś jadąc do pracy (ok. godz. 4 rano ;)) zapomniałem zablokować klawiaturkę sojego telefonu i wiercąc się w samochodzie wysłałem 9 sms-ów do kolegi...
    nie był z tego zadowolony ;))
    ..może tutaj sytuacja jest podobna - niezablokowana klawiaturka i niechciane połaczenia gotowe...
  • Poziom 10  
    Chciałem wyraźnie powiedzieć, że to nie było jedno zajście. Taka sytuacja zdarzyła się już cztery razy. Cztery razy ta osoba dzwoniła ze swojej komórki i zawsze było słychać to samo: szumy. Za pierwszym razem też pomyślałem, że po drugiej stronie słychać po prostu radio. I też myślałem, że może przypadkowo ten ktoś wybrał numer. Ale jakie jest prawdopodbieństwo, że coś takiego się stanie kilka razy? Tę osobę stać na zakup urządzenia podsłuchowego i opłaca jej sie go używać. Prawdopodobnie dzięki temu, że ona podsluchwiła nasze rozmowy, moja dziewczyna przegrała z nią sprawę w sądzie. Skoro tę panią było stać na zakup domu w centurm dużego miasta i nowego Chryslera to może i zleciła komuś robienie podsluchów.
  • Poziom 34  
    o ho ho. Jakie zarzuty ja tu słysze :)
    Człowieku telefon komórkowy nie nadaje cały czas na tym samym kanale, jest ich mnóstwo.
    I skąd możesz wiedzieć że to jest ta osoba a nie inna, po numerze telefonu?
    A skąd ta osoba ma numer do was?
  • Poziom 15  
    Re:Keram Iksnalop

Twoje nagranie jakie udostepniles jest zlej jakosci.
    Parametry:
    32kbp. 8000hz. 16-bit Mono.
    Byc moze nagrywales to telefonem komórkowym.
    W przyszlosci nagrywaj na komputer i ustaw "MP3 320kps 22.050hz".Najlepiej zapisuj w formacie "wav".
    Przesluchalem twoje nagranie jest tam fragmet dobrze slyszalny gdzie zostal odwrucony fragment jakiejs rozmowy prawdopodobnie kobiety i mezczyzny padaja slowa:
    Kobieta-"bedziesz mógl"
    Meżczyzna-"moga przeniesc"
    Dzwieki odtworzono od tylu i polaczono ,dodatkowo znieksztalcone jakimś programem przy uzyciu funkcji "Doppler Shifter.. lub Pitch Bender.."
    Co do podsluchu telefonu to raczej zakladam ze ktos podrzuca dyktafon a telefonami prubuje was sprowokowac do rozmowy.Napewno dzwoniący dysponuje komputerem i ma jeden z wielu programow do obslugi i przeróbki plikow MP3.
  • Poziom 14  
    oczywiscie ze ktos moze was sluchac odpowiednim skanerem ktory za niewielkie pieniadze mozna nabyc na allegro naprzyklad ale w tym przypadku nie bedziesz ani tego wiedzial bo skaner to tylko odbiornik inaczej sprawa sie ma do nadajnikow ale to inna historia i w to nikt sie nie bawi bo to nie ma sensu ani frajdy jak juz to frajda dla kogos moze byc odsluchiwanie
    poozdrawiam
  • Poziom 38  
    Mnie zdecydowanie nie przekonuje to, że słyszysz jakiekolwiek dżwięki! Podsłuch jest to bierna forma działalności. Jeśli ktoś podsłuchuje to nie po to, żeby podsłuchiwani go słyszeli. W komórkach zresztą jest tak, że przekazywanie informacji z obu mikrofonów (obu rozmówców) transmitowane są na innych częstotliwościach. Na 99,99999999% są to zwyczajne przesłuchy wynikłe z niedoskonałości technicznych urządzeń operatora (usterki). Takie podsłuchy, kiedy było słychać podsłuchującego to były stosowane pół wieku temu a polegały na dopięciu się mikrotelefonem do linii, na której odbywała się rozmowa pomiędzy dwoma korespondentami. W dzisiejszych czasach (technicznie) jest to TYLKO możliwe z pozycji OPERATORA. Nikt bez jego wiedzy nie może tego dokonać. Nie widzę też możliwości "wykupienia" sobie u niego (operatora) takiej możliwości zważywszy możliwość skandalu i utratę licencji. No chyba, że jakiś pracownik techniczny zrobił by to na własną rękę. Nadal jednak pozostaje pytanie. Po co tak podsłuchiwać, żeby podsłuchiwany o tym wiedział?
  • Poziom 10  
    Mnie chodzi o to, że te dźwięki, które słyszałem mogły być skutkiem próby namierzenia częstotliwości. Samo podsłuchiwanie (jeśli rzeczywiście ma miejsce) jest bezobjawowe.
    Jeśli zaś ta osoba rzeczywiście podsłuchuje, na pewno robi to od dawna i nie tylko my jesteśmy ofiarami. Więc ten ktoś czyniąc to od dawna i na dużą skalę postępuje z dużą pewnością siebie. Gdybym nie nagrał tego połączenia i nie odsłuchał na komputerze, nie nabrałbym żadnych podejrzeń.
    Znalazłem w Internecie reklamę skanera podsłuchowego

http://www.elektronik-system.pl/?action=produkt&produkt=170

Ciekawe, czy to ściema, czy może podobne urządzenie jest właśnie w użyciu.
  • Poziom 38  
    To, że ktoś "szuka" fal radiowych nie decyduje o tym, że inny słuchający (tych samych fal) może TO usłyszeć! Jak sobie to wyobrażasz? W jaki sposób krzycząc do ODBIORNIKA radiowego możesz wysyłać ten krzyk w eter? Skanery istnieją i można przy ich pomocy znależć rozmowę z aparatu komórkowego ale... jak znależć konkretnego abonenta? No może będąc w jego bezpośredniej odległości? Ale już drugiego rozmówce... jest to baaaaaaardzo trudne! Wręcz niemożliwe! O wysłaniu zwrotnej transmisju już pisałem wcześniej a wysłanie do obu korespondentów (???) i po co? Jest to tak trudne technicznie, że można z całą pewnością przyjąć za NIEMOŻLIWE!
  • Poziom 15  
    Re:Keram Iksnalop ..polanskI mareK..
    Podsluch bezposredni telefonu GSM wykluczylbym z uwagi na malą dostepnosc urzadzen i ich wysoka cene,niewspomne o potrzebnej wiedzy.
    Powracając do twego nagrania slychac tam znieksztalcony szum ulicy i powtarzajacy sie dzwiek który przypomina lub ma za zadanie symulowac monitor pracy serca.Jest to nieudolnie nasladowane raczej pochodzi z klawiatury telefonu np:Sagem syx6-2.
    Byc moze twoje podejrzenia o podsluchu sa uzasadnione ,tak naprawde tylko ty znasz wszystkie fakty .Mozliwe ze masz podzuconą gdzies nawet najtanszą tak zwaną "Pluskwe"lub dyktafon.Natrętny pseudo rozmówca stara sie byc moze przekonac ciebie ze podsluchuje rozmowy telefoniczne wlasnie po to zeby interesujace go informace mozna bylo podsluchac z rozmow prowadzonych na zywo w domu lub samochodzie.Nie jestem psychiatrom i dlatego niewiem jakimi pobudkami kieruje sie Natrent.
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Trochę mnie uspokoiliście. Ale nie do końca.
    Te dziwne połączenia zdarzyły się około czterech razy w ciągu całego roku. Dlatego nie wydało mi się, że chodzi o wystraszenie nas. Za każdym razem było słychać podobne dźwięki. I nie przywiązywaliśmy do tego żadnej wagi, w żadnym razie aż do ostatniego razu nas to zaniepokoiło. Gdybym tego nie odsłuchał na komputerze, też bym nie uznał tego za niepokojące. Poprzednio taki telefon zdarzył się w lutym tego roku.
    Podsłuchujący miał powody, żeby to czynić. Poprzednio toczyła się przeciw tej osobie sprawa w sądzie, w której moja dziewczyna była oskarżycielem. Teraz ta osoba może podsłuchiwać „profilaktycznie”, by sprawdzić, czy czegoś nie kombinujemy.
    Jednak jeśli to nie podsłuch, to co to takiego może być?
    Gdyby to był tylko jeden telefon, to uznałbym, że ktoś przypadkowo wstukał numer i nie byłoby sprawy. A gdyby chodziło o przestraszenie nas, to ten ktoś wyraźniej by zasugerował istnienie podsłuchu.
    Co to może być?
  • Poziom 37  
    buc napisał:
    oczywiscie ze ktos moze was sluchac odpowiednim skanerem ktory za niewielkie pieniadze mozna nabyc na allegro naprzyklad ale w tym przypadku nie bedziesz ani tego wiedzial bo skaner to tylko odbiornik inaczej sprawa sie ma do nadajnikow ale to inna historia i w to nikt sie nie bawi bo to nie ma sensu ani frajdy jak juz to frajda dla kogos moze byc odsluchiwanie
    poozdrawiam

Proponuje zapoznac sie z algorytmami A3 + A8 (Comp128) oraz A5 , i wowczas pisac posty.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Dziwna sprawa :| A nie probowaliscie zmienic nr. telefonu? Moze to bedzie rozwiazanie ?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    buc napisał:
    poozdrawiam

buc o czym Ty piszesz. Bo ja nic a nic nie rozumiem, ale odpowiednim skanerem to i można przez okno podglądać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Każdy wie że gdy telefon zaczyna przesyłać dane (dźwięk) to "sieje" naokoło fale elektromagnetyczne. Charakterystyczny dźwięk pojawia się w głośniku pobliskiego radioodbiornika czy wzmacniacza. Może połóż komórkę obok włączonego radia. Będziesz wiedział jak często komórka pracuje jako nadajnik. Jeżeli non stop będzie coś brzęczało to wyrzuć telefon do rzeki/ jeziora. Jeżeli rzadko to oznacza normalną pracę telefonu :D
    Taka moja propozycja.

Ach byłbym zapomniał. Od dziecka ludzie na około powtarzają mi że o ważnych sprawach nie rozmawia się przez telefon. I ja tak uważam. Jeżeli chcesz przesyłać tajne informacje musisz się zatroszczyć o ich bezpieczeństwo. Pewne super bezpieczne metody szyfrowania podobno wymagają zgody ministerstwa czy kogośtam... heheh
  • Poziom 28  
    Czy to była rozmowa - komórka - komórka? Bo jeśli Komórka - stacjonarny - to w przypadku wspaniałej TPsa istnieje możliwość łatwego podsłuchania rozmów tel gdy stosowane jest łącze radiowe. TPsa do dziś stosuje to przestarzałe rozwiązanie.... jak zdobyć nr tel? bardzo prosto - odczytać DTMF.
  • Poziom 28  
    you-zek napisał:
    Każdy wie że gdy telefon zaczyna przesyłać dane (dźwięk) to "sieje" naokoło fale elektromagnetyczne. Charakterystyczny dźwięk pojawia się w głośniku pobliskiego radioodbiornika czy wzmacniacza ...
    Niby tak ... a sprawdz swoją teorię na "wiadomościach sieciowych" czy może pod inną nazwą "kanałach sms-owych" ... sms-y dostajesz a twój radioodbiornik milczy :) i co?
  • Poziom 28  
    Nic mu się nie pokręciło. Chodzi mu o "wiadomości sieciowe", a NIE sms-y. Inna sprawa to to, że przy odbieraniu wiadomości sieciowych telefon nic nie nadaje, w przy odbieraniu sms-ów tak.
  • Poziom 10  
    Szczerze osobiście nie kupiłbym sobie telefonu w sieci Orange bylej Idei i bylej Centertela mam nadzieję, że niczego nie pominołem po drodze(chodzi mi tylko o sieć). Kupić może kupił, lecz karta w pierszej kolejności do kosza. Jestem w innej sieci i nie mam problemów. Pewni mieszkańcy Polski również sluchają rozmów telefonicznych Centertela tyle, że w tv (chcą , czy nie chcą muszą).Nie dawno byl reportaż w TVN.Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    A co ma Orange (Idea, Centertel) do tego?
    Przecież telefony komówkowe to cyfrówka a na 465MHz działają analogowe radiolinie TP a nie Centertela.
  • Poziom 15  
    O Boże... Nie było mnie trochę na forum ale widzę że głupoty niektórzy nadal wypisują.
    Proponuję "specjalistom" poczytać trochę literatury fachowej z zakresu telefonii komórkowej jak również ogólnie telekomunikacji. Na początek może to wystarczy: http://pl.wikipedia.org/wiki/GSM
    A tak w ogóle to kupta se chłopy jakiś skaner z pokryciem pasm telefonii komórkowej, posłuchajta co tam piszczy i dopiero piszta bo ręce opadają...
  • Poziom 22  
    a ja miałem jeszcze inna sytuacje. kiedys kolega puscił sygnała a ten sygnał wydawał sie bardzo długi wiec pomyslałem ze dzwoni do mnie i odebrałem telefon a tam koło 3 sekundy ciszy i głos w głosniczku. mówiłem ale nikt nie odbierał mojego głosu a słyszałem głos jednej osoby , dosc sporo koło 3 min słuchałem co tamta osoba mówiła po czym rozmowa urwała sie i sygnał zajetosci. czyzbym wszedł przypadkowo na kogos linie .
  • Poziom 12  
    Kiedyś był taki patent na denerwowanie osoby do której się dzwoniło, mianowicie wykonwało się połączenie i w momencie usłyszenia wygnału wywołania w głośniczku wyjmowało się baterie z telefonu z którego się dzwoniło, ponoć odbiorca takiego połącznia nie mógł skutecznie się rozłączyć tylko tak samo wyjąć baterię.