Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda led czerwona jako POWER

09 Maj 2007 12:00 2812 7
 • Poziom 13  
  Witam.:D
  Chce zrobić z czerwonej diody led wskażnik POWER tz. gdy jest włączony wzmacniacz doida świeci,gdy wyłączony dioda nie świeci.Pewnie proste to jak strzała apacza ale?Jakiś schemacik gdzie mam się podpiąć co i jak?Dzięki za wszelką pomoc...
 • Poziom 42  
  podpiąć musisz w takie miejsce gdzie jakieś niskie napięcie pojawia się po włączeniu wzmacniacza...
  najpierw trzeba znależć taki punkt we wzmacniaczu, póżniej miernikiem zmierzyć wielkość tego napięcia, obliczyć rezystor szeregowy dla diody, polutować wszystko w całość zachowując biegunowość i będzie cacy,natomiast jeśli do podłączenia diody z rezystorem potrzebujesz schematu to sądzę że twój poziom wiedzy jest mizerny a w takim ukladzie nie polecam rozkręcać wzmacniacza...
 • Poziom 23  
  Możesz do wyjścia w zasilaczu wstawić diodę tylko pamiętaj o oporniku. Najpierw mierzysz napięcie a potem obliczasz wartość opornika. Diodę równolegle do źródła prądu
 • Poziom 32  
  oszczedniej bedzie diode szeregowo z opornikiem :) i calosc do wyjscia zasilacza.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Diodę zawsze szeregowo z opornikiem, nigdy równologle! Oczywiście mówimy to o podłączeniu jej przez opornik do zasilacza na prąd stały a nie bezpośrednio do sieci 230V. Dajmy na to, że zasilacz ma wyjście 30V, to dajesz opornik 3,3 koma i dioda już świeci. Gdy jest to zbyt słabe świecenie, to zmniejszasz wartość tego opornika, ale musisz uważać aby nie przekroczyć prądu 20mA. Dioda już ładnie świeci przy 15mA, a nawet przy 10mA.
  Dodam, że dioda świecąca ma dłuższą i krótszą końcówkę. Dłuższa idzie do plusa.
  Przykładowe oporniki do wybranych napięć według producenta:

  150 om - 5V
  180 om - 6V
  390 om - 9V
  560 om - 12V
  680 om - 15V
  820 om - 18V

  1,2kom - 24V

  W praktyce jednak lepiej dać większy opornik, bo dioda dłużej poświeci i zużyje mniej prądu. Najczęściej na 12V daje się opornik 1 kom (czyli 1000 om).
  Wartość opornika można wyliczyć ze wzoru: R = U - 1,5V/ 20 mA
 • Poziom 19  
  Witam!
  Cytat:
  Wartość opornika można wyliczyć ze wzoru: R = U - 1,5V/ 20 mA

  Troszkę niedokładnie, powinno być:
  R[kΩ] = U - Ud/Id[mA], gdzie:
  U - napięcie zasilania [V]; Ud - napięcie diody LED - (od ok. 1,8V do ponad 3 V w zależności od koloru świecenia, 1,5V to raczej IR); Id - prąd diody [mA] - 20 mA jest typowy dla większości diód ale bywają także niskoprądowe (kilka mA) jak i diody o prądzie powyżej 50 mA.
 • Pomocny dla użytkowników
  emka371 napisał:

  Troszkę niedokładnie

  Zaczerpnąłem tą informację z jakiegoś żródła (nie z głowy), jednak sam nigdy nie wyliczam opornika a daję raczej "na oko".:D Oczywiście zawsze z bezpiecznym zapasem.
 • Pomocny dla użytkowników
  Diodę można też podłączyć do sieci 230V, zaraz za włącznikiem w dowolnym urządzeniu. Ja np. wstawiłem sobie diodę w pistolecie na klej silikonowy, bo zapominałem czasem o jego wyłaczeniu. Producent niestety nie zadbał o to, aby była sygnalizacja działania.
  Gdyby kogoś takie rozwiązanie interesowało, to załączam schemat.
  Uwaga: Opornik 1,8 komów musi być chociaż 0,5W.