Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateria słoneczna a ładowanie akumulatora

Atlx 09 May 2007 12:16 3990 3
Altium Designer Computer Controls
    Atlx
    Level 2  
    Witam wszystkich i zwracam się do was speców jak wykonać ładowanie akumulatora 12V z ogniwa słonecznego
    posiadane przeze mnie ogniwo to Shell 40W 16,6V i 2,3A
    a z tego co wiem to aku ładuje się napięciem ok 14.4V
    akumulator posiadany to 90Ah 12V
    wiem że jedno ogniwo nie wystarczy zamierzam kupić drugie a później i trzecie i podłączyć je równolegle amperaż mi wzrośnie do ładowania tego aku
    na razie zrobiłem na stabilizatorze napięcia ale prąd spadł mi do 1,8A przy 14,5V reszta poszła chyba w ciepło

Proszę o pomoc jakieś wskazówki gotowe schematy
    jestem laikiem ale daje sobie radę w projektowaniu płytek i czytaniu schematów ale jak mam coś zaprojektować z niczego to lipa he he
    a całość chcę zamontować do campingu.
  • Altium Designer Computer Controls
    kaczmarj
    Level 23  
    Temat był już opisywany. Ja też używam ogniwa słonecznego i akumulatora żelowego. Po różnych próbach zdecydowałem się na zakup impulsowego regulatora napięcia do ogniw słonecznych. Koszt takiego regulatora na aukcjach to około 150-200 zł. Zakup się opłaca bo regulator robi dokładnie wszystko za ciebie. Pilnuje napięcia max na akumulatorze (13,8V) i odłącza obciązenie podpięte pod akumulator przy spadku napięcia poniżej 10,5V co zabezpiecza akumulator przed uszkodzeniem w wyniku nadmiernego wyładowania. Napięcie o którym piszesz na akumulatorze 14,4V jest dopuszczalne tylko chwilowo. Przy pracy buforowej powinno wynosić 13,65V +/- 0,15V co zapobiega gazowaniu ogniw. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz. Chętnie pomogę.
    PS
    Znalazłem link https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic536635.html
  • Altium Designer Computer Controls
    Atlx
    Level 2  
    Na Aku napisane jest napięcie ładowania 14.2 do 14.6
    więc teraz już nic nie wiem

a co do tej ładowarki to pomyśle ale to chyba ciężko będzie zrobić bo napięcie zasilania się zmienia

a pytanie mam jedno czy przy pracy odbiornika z aku pobierana jest energia i częściowo z ogniwa czy tylko z aku
    kaczmarj
    Level 23  
    Tak jak pisałem zastosuj gotowy regulator do ogniw słonecznych. Akumulator ładujesz do napięcia nawet 14,9V (tak podają niektórzy producenci). Warunek jest taki, że po osiągnięciu takiego napięcia należy wyłaczyć ładowanie. Jeśli akumulator ma być ładowany cały czas ( jak świeci słońce w tym przypadku) i nie odłaczany po naładowaniu( tzw. praza buforowa), to napięcie ma wynosić 13,65V +/- 0,15V. Jeśli pobór prądu będzie większy od mocy baterii słonecznej to regulator uruchamia też moc z akumolatora. Jeśli moc jest wystarczająca z baterii to akumulator w tym czasie się nie rozładowuje. Jeśli kupisz taki regulator to napewno będziesz zadowolony. Są to regulatory typowe do taich zastosowań. Poszukaj je w sklepach internetowych z bateriami słonecznymi lub na aukcjach.