Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odżelazianie wody

kortyleski 09 Maj 2007 13:23 1389 3
  • #1 09 Maj 2007 13:23
    kortyleski
    Poziom 41  

nie wiem czy to dobre miejsce na taki temat ale może ktoś z was coś powie na ten temat...
    Otóż mam studnię, hydrofor i w ten sposób jest zrobione zaopatrzenie domu w wodę...
    Problem polega na tym, że woda jest bardzo ruda, zostaja zacieki na wszystkim co białe a poza tym woda ma taki metaliczny posmak...
    i teraz pytanie czy ktoś ma jakieś doświadczenia z odżelaziaczami, na jakiej zasadzie to działa co to jest złoże w odżelaziaczu i inne informacje...
    Może ktoś z was zbudował coś takiego samemu?

Moderowany przez skryn:

Przeniosłem z AGD.

0 3
  • #2 09 Maj 2007 19:54
    serwal
    Poziom 20  

Odżelaziacze nie budowałem ale uczestniczyłe w budowie stacji jonitów do zmiekczania wody. Dla zawykłego smiertelnika sprawa dosc skomplikowana i nie wiem czy taniej nie będzie kupić gotowego.
    Samo złoze jonirtów nie jest drogie ale nie kupisz mniej niz 25l a do tego potrzeba troche oprzyżadowania i wiedzy by to funkcjonowało.
    Złoze to jonit wychwytujący Fe (zelazo jonowe) i zastepujące je jonami sodu.

Ale Tobie chyba wystarczy dobry filtr ceramiczny.

0
  • #3 09 Maj 2007 20:21
    Filip
    Poziom 23  

przemyslowo napowietrza sie wode i Fe++ -> Fe+++
    i wytraca osad Fe3O4 na filtrze, prawie dowolnym. Pomysl ze stacja jonitowa nie jest dobry dla wody pitnej.
    Wazne zeby wymieniac filtr regularnie bo moga sie na nim wyhodowac jakies paskudztwa.

0
  • #4 06 Sty 2018 12:52
    spinex
    Poziom 12  

Tylko dopiszę, że miałem podobny problem - za dużo żelaza (studnia w lesie sosnowym). Pomogła stacja odżelaziania (duży zbiornik ze złożem i mieszalnikiem ceramicznym - czy jak to się nazywa) + oczywiście napowietrzacz w postaci indżektora.

0