Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat układu do sterowania laserem

09 Maj 2007 16:10 1806 2
  • Poziom 9  
    Witam! Potrzebowałem układu do sterowania pracą lasera, tzn. aby świecił przez określony czas np. 3s Zrobiłem układ jak na rysunku, laser wziąłem ze wkaźnika kupionego za 5zł na bazarze.Problem w tym ze laser świeci zbyt słabo, odkłada sie na nim około 2,5V.Co może być tego powodem i co zrobić aby to działało tak jak trzeba. Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Powodem tego może być zbyt małe napięcie U_baza_emiter na tranzystorze. 5V zasilania minus 1,4V spadku na 2 diodach to zostaje 3,6V dla lasera -- gdyby nic nie zostało na tranzystorze. Skoro na laserze jest 2,5V to może być za mało otwarty tranzystor.
    Przyczyna: wydaje mi się że emiter tranzystora jest na zbyt wysokim potencjale względem bazy i dlatego za małe jest U_baza_emiter.
    Propozycja: przenieść diody ograniczające napięcie i laser z emitera do kolektora tranzystora, emiter do masy. W bazie dać większy rezystor (ewentualnie jakiś dzielnik napięć, żeby niski stan wyjścia Q nie powodował otwierania tranzystora i delikatnego świecenia lasera. Zamiast dzielnika można dać diodę w bazie to obniży ona napięcia stanów niskiego i wysokiego i też powinno być).
    Ogólnie to proponuje zrobić tak:
    Schemat układu do sterowania laserem
  • Poziom 9  
    juz mi działa! Dałem 4 diody i rezystor 1kΩ w baze, emiter zwarłem do masy a w kolektor tylko laser. Działa bez zarzutu. Dzięki. Pozdrawiam