Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat układu do sterowania laserem

09 Maj 2007 16:10 1806 2
 • Poziom 9  
  Witam! Potrzebowałem układu do sterowania pracą lasera, tzn. aby świecił przez określony czas np. 3s Zrobiłem układ jak na rysunku, laser wziąłem ze wkaźnika kupionego za 5zł na bazarze.Problem w tym ze laser świeci zbyt słabo, odkłada sie na nim około 2,5V.Co może być tego powodem i co zrobić aby to działało tak jak trzeba. Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Powodem tego może być zbyt małe napięcie U_baza_emiter na tranzystorze. 5V zasilania minus 1,4V spadku na 2 diodach to zostaje 3,6V dla lasera -- gdyby nic nie zostało na tranzystorze. Skoro na laserze jest 2,5V to może być za mało otwarty tranzystor.
  Przyczyna: wydaje mi się że emiter tranzystora jest na zbyt wysokim potencjale względem bazy i dlatego za małe jest U_baza_emiter.
  Propozycja: przenieść diody ograniczające napięcie i laser z emitera do kolektora tranzystora, emiter do masy. W bazie dać większy rezystor (ewentualnie jakiś dzielnik napięć, żeby niski stan wyjścia Q nie powodował otwierania tranzystora i delikatnego świecenia lasera. Zamiast dzielnika można dać diodę w bazie to obniży ona napięcia stanów niskiego i wysokiego i też powinno być).
  Ogólnie to proponuje zrobić tak:
  Schemat układu do sterowania laserem
 • Poziom 9  
  juz mi działa! Dałem 4 diody i rezystor 1kΩ w baze, emiter zwarłem do masy a w kolektor tylko laser. Działa bez zarzutu. Dzięki. Pozdrawiam