Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie transformatora

09 Maj 2007 18:19 2202 9
 • Poziom 17  
  Witam!
  Mam jednofazowe transformator bezpieczeństwa 24V dużej mocy. Planowałem zastosować go do migomatu, lecz nie rozumiem zachowania się tego transformatora po podłączeniu do sieci. Przy załączaniu potrafi spalić bezpiecznik topikowy nawet 32 A, ale zdarza się to co jakiś czas, nie zawsze, przy którymś załączeniu (bez obciążenia).
  Co może być przyczyną?
  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 30  
  Co to oznacza wg Ciebie "dużej mocy"?

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Poziom 25  
  Jest to w transformatorach wiekszych mocy sprawa normalna. Wywala ci bezpiecznik przy załączeniu losowo. Jest to zależne od tego w jakim stanie namagnesowania znajduje się rdzeń i w jakim momencie sinusoidy napięcia dokonujesz załączenia. Aby to wyeliminować należy zastosować bezpiecznik zwłoczny albo na czas uruchomienia trafo szeregowo rezystor ograniczajacy prąd. Jaka jest moc tego transformatora że bezpiecznik 32 A wybija?
 • Poziom 17  
  Moc - ok 2,4 kW, nawinięty drutem na uzwojeniu pierwotnym 2,5 mm2, a uzwojenie wtórne nawinięte płaskownikiem miedzianym 10x2 mm.
  Zjawiska tego nie było wcześniej, zaczęło się dziać od niedawna.
 • Poziom 25  
  No to dla tej mocy to sprawa normalna ze wybija zastosuj jakiś miękki start przez właczenie w szereg z uzwojeniem pierwotnym jakiegoś rezystora może być zwykła żarówka.
 • Poziom 24  
  Albo układ miekkiego startu opisany w EDW 07/1999 , układ zastosowany do włączania zasilacza do wzmacniacza Gigant2000
 • Poziom 10  
  Dobrze by było określić jaki prąd pobierany jest w stanie bez i z obciążeniem wówczas można by dobrać odpowiednie elementy zabezpieczające.Bez obciązenia trafo może pobierać od 5- 20 % prądu znamionowego i z tym trzeba się bedzie liczyć.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Aha i jeszcze mogę dodać że testy takiego sporego trafo najlepiej przeprowadzać po dołączeniu szeregowo kawałka grubego drutu oporowego z jakiegoś grzejnika elektr. o rezyst 5-10Ohm wytrzymałości prądowej do15A
 • Poziom 21  
  Witam
  Jeśli zjawisko przepalenia bezpiecznika nie występowało wcześniej (przy nie zmienionym zasilaniu i zabezpieczeniach) to proponuję sprawdzić czy nie poluzowały się śruby skręcające blachy rdzenia transformatora.
 • Poziom 17  
  Zobacz czy niegrzeje się na pusto (bez obciążenia)
  bo jeśli wcześniej tego niebyło to może mieć
  zwarte zwoje , zwróć uwagę czy niebył przegrzany.
  Spawarki mają większe trafa i niewywalają bezpieczników (np 4kVA ).
 • Poziom 17  
  Wymieniony transformator pracował kiedyś jako trafo oświetlenia 24V na klatkach schodowych zasilając kilka z nich(już nie pamiętam ile)Po niespełna dwóch latach bezawaryjnej pracy zaczeły się problemy z bezpiecznikiem najpierw z 25A,apotem nawet z32A.Inspektor nadzoru zadecydował zmianę na kilka mniejszych traf po jednym na każdą klatkę.Transformator jest dobrze zalakierowany i z oględzin nie wygląda na uszkodzony.Nadmienię,że kilka innych traf zostało rozebranych przez kolegów elektryków w celu odzysku miedzi,ale w żadnym nie stwierdziłem wszkodzenia izolacji lub przewodu.Ostatni transformator który pozostał chcę wykorzystać do budowy migomatu, ale mnie martwi,bo 10 załączeń bez problemu ,a 11?Nie jestem w stanie podać w tej chwili opornorności i natężenia ale dostarcze te wyniki za kilka dni
  Pozdrawiam i dziękuje