Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat prawo-lewo silnika 1-faz.

natala02 09 Maj 2007 19:40 8507 7
  • #1 09 Maj 2007 19:40
    natala02
    Poziom 9  

Pilnie szukam schematu podłączenia silnika 1-fazowego na sterowanie prawo-lewo wraz z wyłącznikami krańcowymi . Najlepiej byłoby na 2 stycznikach z krańcówkami .

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji… [hefid]

• #2 09 Maj 2007 21:14
    Obleśny Szczur
    Poziom 17  

Można coś jaśniej? Zastosowanie? Jaką funkcję mają spełniać te krańcówki?

• #3 09 Maj 2007 21:23
    natala02
    Poziom 9  

Silnik służy do podnoszenia i opuszczania kosza na boisku od koszykówki .
    Krańcówka umieszczona jest na górze i na dole . Sterowanie przyciskami i dwoma stycznikami .Silnik 1-fazowy 1,1 kW uzwojenie rozruchowe i robocze + kondensator .

• #4 09 Maj 2007 23:35
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

natala02 napisał:
    Silnik służy do podnoszenia i opuszczania kosza na boisku od koszykówki .
    Krańcówka umieszczona jest na górze i na dole . Sterowanie przyciskami i dwoma stycznikami .Silnik 1-fazowy 1,1 kW uzwojenie rozruchowe i robocze + kondensator .

zmiana kierunku obrotów w takim silniku odbywa się poprzez zamianę podłączenia do zacisków zasilających jednego z dwóch uzwojeń.
    Przeważnie zamienia się uzwojenie rozruchowe, choć przy tej mocy można również zamieniać uzwojenie robocze.

Przy tak podanych warunkach schemat jest tak prosty, iż nie chcę odbierać Tobie przyjemności jego znalezienia.
    Jak to uczynisz, to pokaż tu co Tobie wyszło.

Pozdrawiam

• #5 09 Maj 2007 23:39
    shulc
    Poziom 22  

Proponuje styczniki 3-fazowe , krańcówki wpinasz w obwód sterowania stycznika , zmiana obrotów silnika następuje poprzez zamienienie zasilania uzwojenia rozruchowego względem uzwojenia roboczego, tak jak na zamieszczonym rysunku
    pozdrawiam

• #6 10 Maj 2007 08:02
    natala02
    Poziom 9  

Niestety nie mogę znaleść tego rysunku .

• #7 11 Maj 2007 22:57
    Obleśny Szczur
    Poziom 17  

Wymyśliłem na poczekaniu taki układ.

s1 - przycisk start
    s2 - przycisk stop
    s3, s4 - krańcówki
    u1,u2 - końce uzwojenia głównego
    z1,z2 końce uzwojenia rozruchowego
    Croz - kondensator rozruchowy

Przyciskiem s1 włączamy silnik, s2 wyłączamy. W każdym momencie ruchu można zatrzymać silnik, a następnie wznowić ruch bez zmiany kierunku. Po dojechaniu do krańcówki automatycznie silnik zatrzyma się oraz zmieni kierunek obrotów. Następnie wystarczy na chwile przytrzymać przycisk s1 (do momentu zjechania z krańcówki) aby ruszył w przeciwną stronę. Mam nadzieje, że to jasne.

• #8 12 Maj 2007 05:00
    sshd
    Poziom 13  

A to mój, alternatywny schemat. Niestety paint, skanera nie mam. Byłoby szybciej:)
    układ działa następująco: przycisk L - silnik kręci się w lewo, po najechaniu na krańcówkę zatrzymuje się, możliwa jest tylko jazda nawrotna (analogicznie w prawo). W każdym momencie możemy zatrzymać silnik przyciskiem stopu (i wznowić w dowolnym kierunku).
    Oznaczenia: L,P,0 - kierunek lewo, prawo, stop, Kp - krańcówka normalnie zwarta, rozwierana po dojechaniu w skrajną prawą pozycje, Kl - analogicznie. R - uzwojenie rozruchowe, G - główne, (L1-faza, N - zero:) )
    stycznik A załącza się przy pracy w lewo, B - prawo.
    Nie mają prawa być załączone obydwa styczniki na raz. Grozi to zadziałaniem zabezpieczenia nadprądowego. Załączenie takie możliwe jest na 2 sposoby: jednoczesne wciśnięcie przycisków L i P oraz poprzez ręczne wyzwolenie obu styczników. Zabezpieczyć można się przed tym na kilka sposobów (nie zaznaczonych na schemacie), np.:
    1. nie łączyć krańcówek z przyciskiem 0 bezpośrednio a poprzez wolny zestyk pomocniczy NC konkurencyjnego stycznika
    2. analogicznie, tyle ze wykorzystać wolne zestyki NC w przyciskach L i P (jeżeli takowe istnieją) (wciśnięty L rozwiera obwód załączający P i vice wersa)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME