Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVD manta prince 2 - laser, silnik?

09 Maj 2007 23:13 1410 4
 • Poziom 10  
  Miałem dvd manta prince 2 które miało zepsuty silniczek napędu płyty, wymieniłem go na nowy i było wszystko ok tylko występował problem z czytanie plyt dvd (nagrywanych). Jeśli miałem na plycie dvd nagranych kilka divixów to nie zawsze widział wszystkie. Zachciało mi się regulacji lasera i kręciłem dwoma potencjometrami które są od spodu lasera. Skończyło się także nie czytał niczego, po paru godzinach regulacji czyta bez problemu plyty cd (divx, jpg, mp3) natomiast za cholere nie chce przeczytać dvd (nawet oryginalnej z którą wczesniej nie miał żadnych problemów). Proszę o poradę. Czy musze wymieniać cały laser???
 • Poziom 23  
  przy takich zabiegach trzeba na początku bardzo precyzyjnie okreslic położenie podkówki ustalającej prąd lasera.
  Jesli laser DVD ustawia sie tak samo jak CD to będziesz potrzebował oscyloskop.
  Jednak radze ci przed regulacją "wprysmij" wd 40 do silnika napedu płyty.
  Pozdrawiam Michał
 • Poziom 10  
  A czy ktoś wie jak w tym dvd ustawić laser za pomocą oscyloskopu, bo do tego sprzętu mam akurat dostęp. Czy mogłem tymi potencjometrami przy laserze uszkodzić nowy silniczek???
 • Poziom 23  
  Jesli silniczek nowy jest w 100% sprawny to go nie uszkodziłeś.
  Możliwe ze uszkodziłes trwale laser krecąc "na pałe" podkówkami -przekroczyłes prąd lasera i zaszła reakcja lawinowa w laserze.
  Jeśli go nie uszkodziłes a jest taka szansa mozna próbować go prawidłowo ustawić. Lecz Najpierw musisz sie upewnic czy sie nie zabrudził lub nie ma innych uszkodzeń mechanicznych.
  W odtwarzaczach CD ustawiało sie to metodą eye patern podłączaczasz do oscyloskopu punkt Rf i badasz przebieg w tym punkcie przy starcie płyty.
  ustawiasz tak podkówką ,żeby amplituda tego przebiegu była jak najwyższa a wierzchołki sinusoid niezniekształcone (nie były ucięte poziomą linią).
  Poszukaj w necie na temat tego ustawiania - sam juz kiedys na elektrodzie poruszałem ten problem wiec gdzies to jest.
  Celowo nie napisałem konkretnie o wartosci amplitudy eye patern bo ona jest różna w zaleznosci od producenta płyty włożonej do napędu.
  Pozdrawiam Michał
 • Poziom 10  
  Czy mógłbyś mi dokładnie wyjaśnić jak podpiąć się oscyloskopem, w które punkty.