Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Utrzymanie napięcia na przekaźniku

10 Maj 2007 10:06 2023 5
 • Poziom 2  
  W jaki sposób utrzymac napiecie na przekazniku przez jakies 3-4 sekundy po wyłączeniu zasilania. Wiem ze trzeba kondensator wpiac, ale wtedy przekaznik się będzie włączał z opóźnieniem, a mi chodzi o to aby włączł sie bez opóżnienia, a po odłączeniu zasilaania żeby ten przekaznik był zwarty jeszcze przez jakies 3-4 sekundy.
 • Poziom 38  
  Daj szeregowo z kondensatorem 2 elementy połączone równolegle: diodę i opornik. Po włączeniu przekaźnik chwyta natychmiast, a kondensator ładuje sie powoli przez opornik (dioda nie przewodzi, bo jest "pod prąd"). Po wyłaczeniu zasilania ładunek zgromadzony w kondensatorze powoduje przepływ prądu przez diodę do cewki przekaźnika i jego podtrzymanie.
  Proste?
 • Poziom 43  
  Witam,
  obwody zasilania cewki przekaźnika i ładowania kondensatora podtrzymującego można odpowiednio rozdzielić za pomocą diod.
  Również za pomocą diod można do jego cewki podłączyć naładowany kondensator, by po zaniku zasilania ów kondensator rozładowywał się przez cewkę przekaźnika potrzymując jego przełączenie.

  Rozwiązanie powyższe jest tak proste, iż nie mogę Tobie odebrać przyjemności jego znalezienia.

  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  Witam,
  schemat podany tam:

  Utrzymanie napięcia na przekaźniku
  przez Kolegę :arrow: Jerzy Węglorz jest rozwiązaniem optymalnym.
  Proste, prawda?
  Pojemność kondensatora C należy policzyć z wartości stałej czasowej:
  τ = Rp•C, gdzie Rp to wartość rezystancji cewki przekaźnika i czas podtrzymania można, w pierwszym przybliżeniu, przyjąć równy τ.

  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Dzieki za "jasną" odpowiedz