Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa Service Area w Seagate ST3160827AS

10 Maj 2007 11:24 7841 19
  • Poziom 10  
    Witam,
    Po wymianie zasilacza przez nieuwagę podłączyłem dysk twardy do niewłaściwego napięcia i elektronika dysku została uszkodzona. Gdy podłączyłem ten dysk poprawanie, komputer się od razu wyłączał.
    Po wymianie elektroniki dysku, komputer zawiesza się na wykrywaniu dysków.

Potrzebuję naprawić strefę serwisową (Service Area) w tym dysku (Seagate Barracuda 7200.7 SATA - ST3160827AS)

:idea: Czy mogę tego dokonać programem:
    "HDD Repairer Seagate Demo 5.0 (For Barracuda 7200.7)" :?:
    Jest tam podany sposób podłączenia i schemat terminala na port COM.

:idea: Czy można gdzieś dostać potrzebne pliki, które trzeba wgrać w strefę serwisowa :?:
    Proszę o wszelkie informacje.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Moze kolega przedmówca ma racje ale na wszelki wypadek aby przyśpieszyć naprawę firmware to podaj dane tego dysku, najlepiej zdjęcie.
    Czasami można znależć firmware do dysku na tej stronce:
    http://files.hddguru.com/index.html
    Najlepiej to odczytaj terminalem dyskowym log startu,
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Coenx napisał:
    przez nieuwagę podłączyłem dysk twardy do niewłaściwego napięcia

Czy mógłby kolega zaspokoić moją (niezdrową) ciekawość i opisał w jaki sposób podłączył dysk do tego niewłaściwego napięcia?
  • Poziom 19  
    mozesz miec problem bo to jest cos czego elektronika dysku nie potrafi napisac na nowo jesli jest popsute calkiem
    dyski jak sa nowe i sa czyste to glowica jest pozycjonowana przez zewnetrzny sprzet sluzacy do tego jak rowniez predkosc tez jest regulowana przez zewnetrzne urzadzenie i elektronika sama sobie nagrywa wtedy wszystko co jest potrzebne zeby dysk mogl samodzielnie dzialac
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Coenx napisał:
    Potrzebuję naprawić strefę serwisową (Service Area) w tym dysku (Seagate Barracuda 7200.7 SATA - ST3160827AS)

Nie sądzę aby to było konieczne .
    Tak jak już napisał kolega Nirvanowiec użyj oryginalnej elektroniki , ale bez uszkodzonego transila - diody Zenera , która zabezpiecza linię napięcia 5V . Dysk prawdopodobnie ruszy bez żadnych dodatkowych zabiegów . Uszkodzoną diodę wymień na sprawną . Raczej rzadko się zdarza , aby spaliło się coś więcej niz transil , ale to oczywiście niewykluczone . Zaoszczędzisz tym zabiegiem sporo czasu i nie spartolisz dysku wgrywaniem nowego firmware-u .

Pozdrawiam .
  • Poziom 18  
    Kolega BIGOLSEN ma rację. Kolega Nirvanowiec też. Sprawdź które zasilanie ma zwarcie, zlokalizuj uszkodzoną diodę (jest ona czarna prostokątna z paskiem przy katodzie) i najzwyczajniej ją wylutuj. Nawet nie musisz natychmiast wstawiać nowej bylebyś tylko prawidłowo dysk zasilił. Ja niedawno dostałem uszkodzony dysk 80 GB też Barracudę i okazało się że taka dioda padła na nim na 12V samoistnie z wypracowania to ją centralnie wymontowałem i dysk normalnie ruszył.

PS. :idea: Ilu informatyków potrzeba do wymiany żarówki? :?: Odp. Żadnego. Czemu? Bo to jest problem sprzętowy. :)
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi, już śpieszę z wyjaśnieniami.

1) Prawdopodobnie macie rację z tą diodą. Od takiego małego prostokątnego i czarnego układu odskoczył plastik i poszedł stamtąd dymek.
    Problem w tym, że gdy oddałem dysk do analizy w firmie ..., która stwierdziła, że padła strefa serwisowa, to po odebraniu dysku mam już zmienioną elektronikę. Nie mam więc możliwości wymienić w niej spalonej diody.

2) Na stronie hddguru nie znalazłem firmware-u do tego dysku. Dziś wieczorem napiszę dokładne dane dysku, może ktoś będzie w stanie podać namiary na odpowiedni firmware.

3) W nowych zasilaczach, takich jak np. Enermax Liberty 400, można się przez nieuwagę pomylić i podłączyć dysk SATA do niewłaściwego zasilania. Nie wiem dlaczego dostarczają w komplecie takie kable, które pasują do zasilania dysku oraz do wyjść z zawysokim napięciem. Czyżby były inne urządzenia podłączane w ten sposób?

Pozdrawiam i życzę miłego popołudnia.
  • Poziom 10  
    Dałem tylko do analizy, gdyż odzyskanie danych jak na moją kieszeń i zawartość dysku za dużo kosztowało. Będę do tego zmuszony w przyszłości, o ile nie uda mi się zmusić tego dysku do działania.
    Mógłbym zgłosić do tej firmy reklamację, aby oddali mi poprzednią elektronikę, prawdopodobnie musiałbym oddać tą co mam, ale jaką mam wtedy gwarancję, że tylko wymiana diody wystarczy? Gdyby wymiana diody nie wystarczyła, byłbym zmuszony szukać i zakupić pasującą elektronikę.
    Ponieważ od tej firmy dostałem informację, że dane są do odzysku, więc mniemam, iż elektronika, którą mi wymienili działa poprawnie.

Dopóki jest szansa chciałbym spróbować sam rozwiązać ten problem, przez co zaoszczędziłbym pieniądze, a przy okazji dużo się nauczył.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zaraz , czegoś nie rozumiem . Oddałeś dysk do analizy i zamienili ci elektronikę ? Po czym zwrócili niesprawny dysk ?
    To czego tak właściwie dotyczyła ta analiza/usługa , bo jakoś nie kumam ? A ile za to wzięli ? Bo coś widzę , że mocno rąbnęli cię po kieszeni . Tamtą elektronikę naprawią wymieniając tylko diodę , a tobie pewno policzyli za nową elektronikę ? Naprawdę żal mi cię .
    Teraz to już musisz "tylko" zaprogramować tę nową elektronikę , a właściwie jej ROM . Życzę powodzenia .
    P.S. Czym prędzej wracaj po starą elektronikę !

Pozdrawiam .
  • Poziom 18  
    No to nieźle pogrywają w bambuko! Ja bym na twoim miejscu się z nimi nie p******ił. Co oni sobie myślą, dysku nie naprawili, wstawili na sztukę pierwszą z brzegu elektronikę jaką mieli (też nie wiadomo czy sprawną, bo że nie od tego modelu to wiemy) i jeszcze wzięli jak żyd za matkę. Idź do nich centralnie, wyduś od tych k**ew co twoje i zrób jak ci mówimy. Tamta elektronika jest sprawna na gwarant, goście z Seagate celowo zaprojektowali właśnie takie zabezpieczenie i się nie pomylili nawet na milimetr.
    Moim zdaniem dyski Seagate są praktycznie niezniszczalne, od ponad 10 lat używam tylko i wyłącznie Seagate i wiecie co? żaden mi nie padł, o czymś to chyba świadczy. Co prawda podczas pracy nie trącam kompem i nie zbijam ich do kupy to się z nimi nie ma prawa nic stać. A kawiory i szajsungi to chłam, kompletna porażka. Sypią się przy byle okazji - zarówno mechanicznie jak elektrycznie.
    Twoja jest elektronika i twoja jest kasa, to im zostawiłeś. Idź i wyrwij im to z gardła, zwroty muszą być! Co, może masz teraz samemu kombinować jak dokończyć za nich ich partactwo? Nie bądź frajerem, to musi się rozegrać. A tak w ogóle to zleciłeś im wymianę elektroniki czy zrobili to samowolnie? Żądaj przywrócenia stanu sprzed ich ingerencji i kompletnego zwrotu gotówki i zagroź im jeszcze że obciążysz ich kosztami alternatywnymi i zwrotami za utratę spodziewanych korzyści, postrasz prawnikami i sądami to od razu zmiękną. Napisz jeszcze co to za firma-krzak i skąd żeby było wiadomo, zaraz ich obsmarujemy na necie, będą mieli reklamę że heja!
    A tak w ogóle to nie wiem czy wiesz, ale padasz właśnie ofiarą wyłudzenia, bo to nie o tą śmieszną elektronikę czy dysk im chodzi, oni chcą cię skasować za odzysk danych a to już niezła kaska. Ile będą chcieli za to, już może wiesz? To dolicz jeszcze koszt nowego dysku lub koszt nośników (wielu, zapewniam) i archiwizacji na nich. Teraz już wiesz, czemu cię puścili z dyskiem w takim stanie? Nie poradzisz sobie z wgrywaniem nowego firmware no bo to nie jest elektronika pasowna albo to jest elektronika z jakimś felerem. A ponieważ wiedzą że dane są ci potrzebne to oznacza że wrócisz właśnie do nich i wepchniesz im do d***y pieniądze. Podepną starą elektronikę z wylutowaną przepaloną diodą i dane są jak na dłoni dostępne jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Sprytnie chcą cię wyślizgać, nie daj im się.
  • Poziom 10  
    Panowie, zacznę od tego, że za analizę nic nie zapłaciłem, więc nikt ode mnie pieniędzy jak narazie nie wyciągnął.
    Nie rozpocząłem tego tematu tylko poto, aby dowiedzieć się, że mam iść odebrać swoją przepaloną elektronikę, tylko aby sprawdzić, czy uda się dobrać do danych na tej wymienionej.
    Chciałbym najpierw sprawdzić wszelkie możliwe sposoby z tą elektroniką, a jeżeli okaże się, że jest ona komplenie niesprawna, to wtedy zwrócę się do firmy o zwrot mojej.
    Więc może zamiast od razu wydawać sądy pomożecie przetestować tą elektronikę? Co jeżeli jest ona sprawna i pewnym wysiłkiem uda się wszystko odczytać?
    W takim razie, czy byłby ktoś skłonny mi odpowiedzieć na pytania z pierwszego postu?

Parametry dysku:

Elektronika dysku:
  • Poziom 10  
    Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytania?

:arrow: Czy mogę strefę serwisową mojego dysku naprawić programem:
    "HDD Repairer Seagate Demo 5.0 (For Barracuda 7200.7)" :?:
    Jest tam podany sposób podłączenia i schemat terminala na port COM.

:arrow: Czy można gdzieś dostać potrzebne pliki, które trzeba wgrać w strefę serwisową :?:

Terminal na COM będę miał zrobiony, lecz nigdzie nie potrafię znaleźć właściwych plików do tego dysku.
  • Poziom 21  
    Odpowiedz na drugie pytanie:
    mam tylko taki firmware do Pumy, ale ta wersja 3.03 to mnie zbija

Code:

(Interface task reset4096k x 16 buffer detected
    PUMA - 1_Disk    M-22f 06-01-05 09:44
    Head Mask FFFF - Switch to full int.
                  Spin Ready
    3.42  07-18-05 10:42  4096k x 16 buffer
    (P)SATA Reset
    SATA core D1 Yuma 6192 No LED Native mode
    Pgm=00 Trk=FFFFF(0EF0C[0F6D9]).0(0).003(FFF) Zn=0 Err=00 ErCt=0000 Hlth=0000 CHlth=0000 Ready LBA=00000000
    Age=50 Type=AB MxCyl=164F8 MxHd=3 MxSct=44C BSz=2000 TCode=00000000
    (
    T>AT Stuff

- Czyli St3160827AS-PUMa-M-22f-3.42--.088-.111
    - Tylko mam watpliwosci czy format jest odpowiedni dla HDD Repairer Pro
    - Mamm jeszcze pliki loadery , tylko jak zmienić aby pasowało dla tego programu ?
    P.S.
    - Jak masz zrobiony terminal to pokaż log startu dla tego dysku.
    _ Program to nawet może być Hyper Terminala z XP.
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,

Temat powrócił po 7 latach, w którym to czasie dysk przeleżał w pudełku. Niestety z pewnych powodów nie mogłem się tym zająć po Waszych odpowiedziach, ale mam nadzieję, że teraz uda się znaleźć jakieś rozwiązanie.

Log startu:
    Code:
    Interface task reset

4096k x 16 buffer detected
    PUMA - 1_Disk    M-22d 11-11-04 10:47

Buzz  - Head Mask FFFF - Switch to full int.
                  Spin Ready
    Error Reading Application Code

F>j
    Application code incompatible with serial flash code
        Code - 1E  Track 0E31B.0.1A0  Sns FFF
    F>

Wpis z instrukcji programu HDD Repairer Seagate (K7DEMO):
    "Application code incompatible with serial flash code. The PCB is not matching with the platter. (Solution: have the PCB changed)."

Pliki które znalazłem na necie:
    ST3160827AS_M-22d_3.42_.083_4MT0TNHE
    - APP_0_0E875_0x1A0.trc
    - CERT_0_0E8A7_0x280.trc
    - CERT_1_0E8A7_0x134.trc
    - log
    - M-22d.bin
    - OVL_0_0E8A9_0x72.trc
    - TBL_0_0E8A8_134x14.trc
    - VENDOR_0_0E8AB_0x20.trc

Czy w świetle tych informacji, jest mi ktoś w stanie odpowiedzieć napytanie, czy jednak mogę jeszcze uratować dane z tego dysku bez ingerencji firm odzyskujących dane?
    Jeżeli tak to poproszę o informacje jakich programów użyć lub co i czym zaprogramować.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    The PCB is not matching with the platter.

Masz prosty i jasny komunikat - elektronika nie pasuje do dysku.
  • Poziom 10  
    Elektronika nie pasuje do dysku, czy może to co jest na niej zaprogramowane?
    Bo jeżeli ten drugi przypadek, to może istnieje sposób aby ją odpowiednio przeprogramować.

Czy ktoś ma lub wie gdzie znaleźć wersję 3.03 dla ST3160827AS.
    Czy programując flash taką wersją, jest szansa że dysk ruszy?