Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obliczenie obciazenia

10 Maj 2007 20:34 4500 16
  • Poziom 10  
    witam
    czy obliczenie mocy dla podgrzewacza wody jednofazowego wynika ze wzoru
    I=P/U czy dodaje sie jakies wspolczynniki. Chodzi o podgrzewacz 6,8kW czy zabezpieczenie 20A bedzie wystarczajace??
  • Poziom 13  
    w zupełnosci wystarczy, ja mam 24 kw na 25 A i nic sie nie dzieje,
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Krzysztofvmax napisał:
    pozdrawiam

dzieki
    swietnie ze to wystarczy ale w jaki sposob mozna to wyliczyc??

Dodano po 1 [minuty]:

Krzysztofvmax napisał:
    pozdrawiam

no zapomnialem dopisac 24kW ale to juz chyba masz zalozona sile
  • Poziom 33  
    Cytat:
    Chodzi o podgrzewacz 6,8kW czy zabezpieczenie 20A bedzie wystarczajace??

Zdecydowanie nie. Zabezpieczenie 20A wystarcza na 4.6 kW (prawo Ohma I=P/U)
    Cytat:
    ja mam 24 kw na 25 A i nic sie nie dzieje

Ale masz podgrzewacz 3-fazowy.
    Proponuje czytac ze zrozumieniem i nie pisac głupstw celem nabicia punktów.
  • Poziom 13  
    mam podgrzewacz trój fazowy, i naprawdę mam bezpieczniki 25 A
  • Poziom 23  
    Przy obciążeniu rezystancyjnym nie ma żadnego współczynnika mocy. Podany przez ciebie wzór jest poprany w takim układzie.
  • Poziom 33  
    Krzysztofvmax napisał:
    mam podgrzewacz trój fazowy, i naprawdę mam bezpieczniki 25 A

Cytat:
    witam
    czy obliczenie mocy dla podgrzewacza wody jednofazowego wynika ze wzoru
    I=P/U czy dodaje sie jakies wspolczynniki. Chodzi o podgrzewacz 6,8kW czy zabezpieczenie 20A bedzie wystarczajace??

Jeszcze raz proszę o czytanie ze zrozumieniem
  • Poziom 23  
    Jeśli masz jednofazowy tak jak piszesz na początku to bezpiecznik musi mieć powyżej 30A (35A stosując chronologicznie produkowane bezpieczniki)
  • Spec od Falowników
    Potwerdzam - miałem 24kW 3~ i też 3xC25 wytrzymywały (nawet kąpiel pod prysznicem), choć z wyliczeń powinno być 36A.
  • Poziom 33  
    bonanza napisał:
    Potwerdzam - miałem 24kW 3~ i też 3xC25 wytrzymywały (nawet kąpiel pod prysznicem), choć z wyliczeń powinno być 36A.

Możesz napisac na podstawie jakich wyliczeń?
  • Spec od Falowników
    Tych z pierwszego postu.
    Ze współczynnikiem 1/3.
    :idea::D
  • Poziom 33  
    bonanza napisał:
    Tych z pierwszego postu.
    Ze współczynnikiem 1/3.
    :idea::D

Tyle że wyliczyłeś pobór prądu dla odbiornika zasilanego 3x230V a jak wiadomo podgrzewacze siłowe pracują na napieciu 3x400V

Dodano po 8 [minuty]:

bonanza napisał:

Nic dziwnego. Pogrzewacz w tym wypadku pobiera 20A na faze.
  • Spec od Falowników
    Komedia.
    Do podstawówki, kolego.
  • Poziom 10  
    witam ponownie podlaczylem bezpiecznik 20A sprawdzalem podgrzewacz dziala choc nie spodziewam sie cudow widac jak mi oswietlenie sie przyciemnia przy zalaczeniu podgrzewacza ale nie wybija bezpiecznika - czy ktos moze to logicznie wytlumaczyc (dlaczego niew wybija) czy to jest kwestia slabej skutecznosci podgrzewacza??
  • Specjalista elektryk
    Tak. Producenci lubią zawyżać moce urządzeń. Większe liczby na pudełkach lepiej się sprzedają. Bezpiecznik też nie ma aż tak dokładnej charakterystyki że zadziała "genał" przy 20 A.
    A kolega Arturo 2005 musi się jeszcze trochę poduczyć.
  • Poziom 23  
    Po kolei. Podgrzewacze siłowe mają moją możliwość przełączania trzech grzałek w konfigurację gwiazdy lub trójkąta. Są obliczone do zasilania napięciem 400V. Zmiana układu połączeń zmienia sposób zasilania z 400V na 230V co daje niższą temperaturę wody podgrzewanej. Mam taki podgrzewacz siemensa od jakiś 15 lat. Druga sprawa to moc deklarowana i rzeczywista. Osobiście spotkałem się z tym problemem jak instalowałem nową grzałkę w zasobniku wody. Deklarowana moc 2000W przy nap. 230V wynosiła dokładnie 1237W !!!przy napięciu 230V. Temat następny to charakterystyka samego bezpiecznika. Czas jego zadziałania jest zazwyczaj zwłoczny. Ogrzewacza używamy kilka minut góra. Sporadycznie dłużej. Zazwyczaj jest to czas kilkunasosekundowy. Nie pozwala to na przepalenie bądź wyłączenie automatu. Inna sprawa to taka, że używanie takiego ogrzewacza w dłuższym okresie czasu może przynieść opłakane skutki w instalacji. Miałem do czynienia z taką instalacją zasilającą ogrzewacz 4,5kW. Po kilku latach używania wszystkie puszki łączeniowe, a raczej to co zostało z połączeń w ich wnętrzu było do wymiany.
  • Specjalista elektryk
    Odbiornik trójfazowy może mieć przełączniki jakie chce, mieć grzałki, uzwojenia czy co tam jeszcze połączone jak chce, niezależnie od tego prąd płynący w przewodzie fazowym wynosi zawsze MOC:3:NAPIĘCIE FAZOWE (ewentualnie podzielić przez cos fi). Warto to zapamiętać.
    Oczywiście zakładamy symetryczne obciążenie faz.