Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralkosuszarka Elektrolux EW 1247W-luz bębna

10 May 2007 22:19 4540 18
 • Level 15  
  Witam,
  Wymieniłem łożysko (dwurzędowe) i simmering, mocno dokręciłem koło pasowe, ale ku mojemu zdziwieniu bęben miał wyraźny luz przy poruszaniu go w górę i w dół chwytając dłonią za przód bębna. Rozebrałem wszystko ostrożnie i złożyłem jeszcze raz z wielką uwagą ale efekt niestety ten sam. Pralkę z tym typem ułożyskowania (jedno łożysko dwurzędowe) robię pierwszy raz i zastanawiam się czy popełniłem jakiś błąd, czy po prostu "ten typ tak ma". Luz bębna jest około 1-2 mm.
 • Home appliances specialist
  Nie martw się za mocno. Też się zastanawiałem czy tak ma być ale jednak tak. Można dać podkładkę między koło a łożysko, napewno nie zaszkodzi.
 • Level 28  
  Panowie, tak być nie może - bo daleko na tym nie zajedziecie- a jaki jest typ tego łożyska- i szkoda tej całej roboty i materiałów.
  A czy ten wałek na który nasadzone to łozyska to aby miał wymiar właściwy - czy go "trochę" brakowało??
 • Level 15  
  Dzięki libretto4. Uspokoiłeś mnie trochę. Myślę, że oparcie ośki bębna na jednym tylko łożysku wymusza ten luz. Z drugiej jednak strony, to chyba nie najlepiej dla trwałości simmeringu, który jest rozbijany poprzecznymi ruchami bębna i pewnie szybciej traci szczelność. Może dlatego w 3-letniej pralce trzeba już było wymienić łożyska.
  Zastanawiam się po co zastosowano tak drogie (łożysko 45 zł, simmering 75 zł) i nietypowe ułożyskowanie w tej pralce, skoro jego trwałość jest chyba nie najlepsza.
  Do jmk: łożysko 35x68x37mm dwurzędowe. Wałek nie był "obrobiony" (sprawdzałem suwmiarką) i ciasno wchodził w łożysko.
 • Level 28  
  A jaki jest symbol tego łożyska -jeśli można ??
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  Też myślę, że jakiekolwiek luzy nie są prawidłowe ale ja w nowej pralce miałem zawsze takie luzy.
  Jak już się dobieram do łożysk to raczej daję podkładkę, w innym przypadku jak nie ściągam koła pasowego to nic nie kombinuję.
 • Helpful post
  Level 28  
  A co się stało z podkładka metalową pomiedzy kołem a łożyskiem-ona tam musi być i żadnych luzów w takiej wielkosci jakie macie w swoich werkach!!
  Ta podkładka zamyka łożysko- jego wewnętrzne -dzielone bieżnie się "rozjadą" bez niej- STĄD TEN LUZ!!
  Resztę już znacie z autopsji- nazywa się KOLEJNE ŁOŻYSKO ZNISZCZONE.

  PS.Oznaczenie znam-proszę już nie podawać.
 • Level 15  
  Dzięki za rzeczowe podpowiedzi. Nie przypominam sobie żeby była jakaś podkładka między łożyskiem a kołem pasowym, chociaż głowy nie daję bo demontowałem ją kilka tygodni temu, a potem czekałem na zamówiony simmering. Jaka ma być ta podkładka? Sprężynująca, jak w niektórych Amicach WMN, czy zwykła płaska? Będę ją musiał jakoś dopasować bo oryginału po prostu nie mam.
 • Home appliances specialist
  Zwykła najswyklejsza podkładka będzie dobra.

  Słyszałem że dobrze spisuje się blaszka kryjąca kulki z łożyska ale nie pamiętam jakiego. Jak dysponujesz starym łożyskiem to rozbierz je do końca i przymierz tą "podkładkę", może się uda.
 • Level 28  
  Tę blaszkę od łożyska to .... (cenzura -własna).
  Ta normalna jaka tam powinna być ,to ma 2-2,5 mm a może 3 mm - grubości -ona ma to łożysko wraz z kołem pasowym ścisnąć dla uzyskania luzów jakie przewidział producent łożyska.
  Dokręcajac prędzej zerwiewsz gwint niż uszkodzisz łożysko
  Taka podkładka tam musi być a sprężysta to tam jest niepotrzebna, gdyż pozwoli zmieniać wielkość luzu w łozysku i prowadząc w ten sposób do zniszczenia łożyska- zreszta dość drogiego ( w wykonaniu SKF-u).
  należy natomiast zabezpieczyć gwint przed luzowaniem smarując gwint śruby Loctitem -zabezpieczajacym przed samoczynnym luzowaniem gwintów, w rewanżu w przyszłosci nameczysz się odkręcając tę śrubę- ale trzeba zabezpieczyć.!!
 • Home appliances specialist
  No i właśnie tak robię a o tej podkładce tylko słyszałem od kolegi a sam osobiście kleję śruby na klej anaeorobowy (można również na jakiś inny, nic nie stoi na przeszkodzie.

  Pozdrawiam
 • Level 1  
 • Level 28  
  Proponuje zapoznać się z budową łożyska od tej pralki.
  To jest SPECJALNE SKOŚNE ŁOŻYSKO- stosowane w SAMOCHODACH i CZy tam dROGI SKRYNIE widziałeś luzy wzdłuże-i że to jeszcze jeżdziło?????
  Podkładka jest typowym elementem , który "oprawca" wzmiankowanego Elektroluksa po prostu ZGUBIŁ!!
  I to by było na tyle.
 • Level 1  
 • Level 28  
  A jaki jest symbol tego 255???

  Dodano po 3 [minuty]:

  Wymiar podane w poczatkowych postach wskazuja na specjalne, dwurzędowe skośne z serii B...., które ma dzielony pierścień wewnetrzny- fotka podobnego w innym poscie ale też o elektroluksie.
 • Level 1  
 • Level 28  
  A kto to wyprodukował lub jakiego typu jest to łożysko?
 • Level 15  
  Dla jasności dodam, że łożysko wyjęte z Elektroluxa, o którym piszę ma oznaczenie 134*643DTNG*2RS a wymiar 35x68x37mm i jest "made in Poland".
 • Level 28  
  I to by było na tyle- Amen.
  podziękowania.