Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 100 plus / cisza na AM na FM szumi normalnie

lato8 11 Maj 2007 09:57 2385 11
  • #1 11 Maj 2007 09:57
    lato8
    Poziom 16  

Dzien dobry.

Pojawil mi sie pewien problem z radiem midland alan 100 plus.

Podczas pracy na AM slychac tylko cichutkie szumy w glosniku , regulacja glosnosci nic nie daje. Cisza jest taka jak przy odlaczonym mikrofonie lub antenie.

Anteny mam dwie takze ich uszkodzenie wykluczam poniewaz poprzednio dzialaly ok.

Radio chodzilo z antena hustler, ktora kupilem jako uzywke i niestety nie zestroilem jej z radyjkiem... poprzednia antena byla zestrojona. Na hustlerze zasieg i jakosc byla bardzo dobra do czasu... poczatkowo przerywalo jak przy uszkodzonym kablu i sadzilem , ze tutaj tkwi problem.
    Pewnego razu jak wlaczylem juz byla cisza.

lampki RX/TX swieca normalnie i reaguje radio na nacisniecie klawisza w gruszce.

Specjalista od elektroniki nie jestem, ale potrafie wymienic poszczegolne czesci takze jezeli sprawa miala by polegac na przelutowaniu lub wymianie prostego elementu to jestem w stanie sobie z tym poradzic.

Wszystkie sugestie mile widziane.

• #2 11 Maj 2007 10:14
    medicb
    Poziom 28  

Zimny lut pod kubkiem VCO :D przelutuj

• #3 11 Maj 2007 11:40
    lato8
    Poziom 16  

Przelutowałem wszystkie kable, sprawdze w aucie czy dziala i dam znac.

• #4 11 Maj 2007 20:00
    Andrzej L.
    Poziom 25  

medicb napisał:
    Zimny lut pod kubkiem VCO :D przelutuj

Czy ktoś doszedł do tego którego konkretnie elementu dotyczy zimny lut?
    W tych radiach wynika, że heterodyna pracuje, bo inaczej nie było by nadawania. Przynajmniej u mnie tak jest. Odbiór jest słaby na AM (odbiera tylko lokalnych) - czyli tak jakby czułość głowicy na łeb na szyję poleciała - efekt podobny do zbyt niskiego napięcia z heterodyny wymaganego do odpowiedniego nachylenia ch-ki (wzmocnienia) mieszacza. Czy to jest może problem w tym, że sygnał heterodyny w odbiorze nie dociera do mieszacza lub dociera zbyt słaby, bo np. szeregowa pojemność łącząca heterodynę z mieszaczem ma własnie ten zimny lut?
    Gdyby heterodyna w ogóle nie pracowała nie było by mowy o żadnym odbiorze.

• #5 12 Maj 2007 00:01
    medicb
    Poziom 28  

Za dużo filozofii Andrzeju jak na takie proste radio ;) lutownica w rękę i grzać luty przy kubku od VCO, tam sygnał rozbiega się na dwie mańki do odbiornika i do nadajnika. Jeżeli chcesz możesz sprawdzić jak przebiega sygnał bawiąc się odsysaczem cyny, odlutuj pojedyńczo punkty i zobacz co zniknie ...

• #6 12 Maj 2007 01:40
    niunio
    Poziom 15  

medicb napisał:
    Za dużo filozofii Andrzeju jak na takie proste radio ;) lutownica w rękę i grzać luty przy kubku od VCO, tam sygnał rozbiega się na dwie mańki do odbiornika i do nadajnika. Jeżeli chcesz możesz sprawdzić jak przebiega sygnał bawiąc się odsysaczem cyny, odlutuj pojedynczo punkty i zobacz co zniknie ...

To nie filozofia lecz fakt. VCO w AM i FM ma taką samą częstotliwość. Moje pytanie to, co masz na myśli pisząc "...na FM szumi normalnie".

• #7 12 Maj 2007 07:55
    arturavs
    Poziom 36  

Witam

Na FM będzie szumieć detektor .Tak to jest zbudowane.A rozmawiając ostatnio ze znajomym który prowadzi sklep i serwis dowiedziałem się że bardzo często ostatnio w tych radiach pada cewka od VCO.Po prostu przerwa w uzwojeniu ,jeżeli przelutowanie VCO nic nie pomoże sprawdziłbym ciągłość uzwojenia.

Pozdrawiam
    Arturavs

• #8 12 Maj 2007 10:35
    medicb
    Poziom 28  

arturavs napisał:
    ... w tych radiach pada cewka od VCO ...
    Czasami cewka, częściej poprostu odlutowuje się pojemność co siedzi w kubku od VCO. Wystarczy przylutować.

• #9 12 Maj 2007 10:48
    sq6ade
    Poziom 40  

arturavs napisał:
    ...że bardzo często ostatnio w tych radiach pada cewka od VCO.Po prostu przerwa w uzwojeniu

Też pare razy miałem podobną awarię. A czasami jest nawet zwarcie międzyzwojowe w cewce jak "fachowiec" przelutuje radio i jest w wyniku tego zwarcie smażące cewkę.

• #10 13 Maj 2007 17:14
    lato8
    Poziom 16  

Dzieki za pomoc.

Winowajca byl drucik laczacy gniazdo antenowe od plytki.

• #11 30 Maj 2007 16:52
    Killer007
    Poziom 12  

A gdzie się znajduje ten kubek (koło syntezy?)

• #12 11 Cze 2007 13:25
    Barteckk
    Poziom 2  

Koledzy
    Mam ten sam problem. Gniazdo antenowe przelutowałem bo rzeczywiście było odlutowane od masy i od cewki (między L8 i R129), ale to nie pomogło. Nie wiem co to jest VCO. Który element mam przelutować i co jescze mogę sprawdzić?
    Pozdrawiam
    Beneck

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME