Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzeń ferrytowy kształtkowy ETD44 -kilka pytań

lyli 22 Maj 2007 07:48 7846 99
 • #61 22 Maj 2007 07:48
  gregxp
  Poziom 20  

  Zrobienie takiej stabilizacji jest wręcz banalne ale w jakim celu chcesz to zrobić przy dobrze wykonanym rdzeniu sama przetwornica bez stabilizacji działa podobnie.
  Z taśmą właśnie jest ten problem że nie zawsze można ją dostać taką jak się chce przy niewielkiej ilości jeśli się uda to świetnie, a jeśli nie to .. zwykłym drutem też można uzyskać dobre parametry tylko trzeba trochę cierpliwości :) .
  Pozdrawiam :)

 • Sklep HeluKabel
 • #62 22 Maj 2007 10:28
  lyli
  Poziom 15  

  Wstawiam ten schemat jest to rysunek odręczny więc jest jak jest ale muszę wyjaśnić na wyjściu są 2 kondensatory ale tak mi wygodniej rysować .Co do tej stabilizacji względem napięcia wejściowego myślę, że wystarczy dać dzielnik z tego napięcia i dać go na nóżkę 2 zamiast tego potencjometru.Rezystory w gasiku dałem 5,6om ale potwornie sie grzeją obawiam się że jak zapakuje to wszystko do obudowy i włożę do samochodu to nie wiem czy te rezystory wytrzymają przy takich upałach.Kolejna rzecz to dał bym jakieś transile pomiędzy dren a źródło,to by było dodatkowe zabezpieczenie.To na razie tyle z mojej strony i czekam na usprawnienie mojego schematu.

 • #63 22 Maj 2007 12:06
  petrakwap
  Poziom 17  

  lyli napisał:
  Rezystory w gasiku dałem 5,6om ale potwornie sie grzeją obawiam się że jak zapakuje to wszystko do obudowy i włożę do samochodu to nie wiem czy te rezystory wytrzymają przy takich upałach.


  mówiłem o wyższych harmonicznych!,gasisz je szeregowym R/C,amplituda dodaje się do napięcia zasilania i w końcu skopcisz rezystory,nie lepiej w z koncówek pierwotnego poprzez szybkie diody np. schotki zwrócić energię do zasilania?!

 • #64 22 Maj 2007 12:41
  lyli
  Poziom 15  

  Trochę sie pośpieszyłem i widzę że pan mi to nieźle narysował.Ale miałem dość podobne myślenie.Od początku mnie to niepokoiło i nie bardzo wiedział co z tym dale.Widzę że będzie trzeba popracować jeszcze nad schematem.Ja w swojej przetwornicy na 230V zrobiłem tak jak na moim rysunku. Ale wracając do tych gasików jakie diody mam użyć nie chodzi mi o symbol ale jakie parametry to by mi sporo pomogło.

  Pozdrawiam

 • #65 22 Maj 2007 13:01
  Dar.El
  Poziom 40  

  Witam
  Jak można by było gasić przepięcia tymi diodami podłączonymi do +zasilania to już dawno ktoś by to zastosował. Jak jeden tranzystor przewodzi to ten na drugim uzwojeniu pierwotnym ma napięcie 2x zasilanie + te nieszczęsne szpilki na początku zbocza.
  :arrow: petrakwap
  Te diody podłączone do +zasilania spowodują natychmiastowe spalenie tranzystorów.

 • Sklep HeluKabel
 • #66 22 Maj 2007 13:26
  petrakwap
  Poziom 17  

  Dar.El napisał:
  Witam
  Te diody podłączone do +zasilania spowodują natychmiastowe spalenie tranzystorów.


  jeśli spali je natychmiast to ujemna szpilką! ;),przewali złącze dren źródło,stąd do tego typu i na takie moce dobiera się ekstra klucze,pewnie że taniej będzie jak spali rezystory!
  ps.skasuję załącznik żeby nie drażnić,bo może o to chodzi?

 • #67 22 Maj 2007 13:44
  gregxp
  Poziom 20  

  Żadne _ekstra_ tranzystory tu nie pomogą ! Przykładowo górne uzwojenie pierwotne jest dla tranzystorów dolnych uzwojeniem wtórnym i w tym kierunku jest dla nich zwarte przewodzącą diodą!
  :arrow: lyli
  Możesz dać najwyżej mniejsze kondensatory w gasiku ale nie mniejsze niż 1nF.

 • #68 22 Maj 2007 13:49
  petrakwap
  Poziom 17  

  gregxp napisał:
  Żadne _ekstra_ tranzystory tu nie pomogą ! Przykładowo górne uzwojenie pierwotne jest dla tranzystorów dolnych uzwojeniem wtórnym i w tym kierunku jest dla nich zwarte przewodzącą diodą!


  jest uzwojeniem wtórnym lecz wtedy kiedy górne są w stanie wyłącz,lecz i tak ma dobre klucze bo w nich zenerka i to szybka!
  ps.niestety nie jest łatwo!,tym bardziej kiedy ruszy wypełnienie i stabilizacja!,
  patrz AT,i ATX sporo trzeba się namordować aby uformować impuls sterujący,i na koniec nie rysuję schematu do montażu lecz poglądowo,więc proszę się nie czepiać ;)
  ps.przemyślałem sobie temat,raczej nie na moje nerwy,a i okres burzowy daje się we znaki nie tylko mnie :)
  żegnam i łączę wyrazy szacunku :)

 • #69 22 Maj 2007 15:09
  lyli
  Poziom 15  

  Czyli pomysł nie bardzo z tymi diodami ale te nie szczęsne rezystory za bardzo się grzeją .Po próbuje z mniejszymi pojemnościami.Ale moje pytanko co do stabilizacja względem napięcia wejściowego.Czy to dobry pomysł z tym dzielnikiem?.Wiem że nie muszę tego robić ale jeśli np.spalił by się regulator napięcia to mogła by zaistnieć sytuacja kiedy to przetwornica zostanie zasilona co najmniej 18V a jak już sprawdziłem na własnej skórze napięcie wyjściowe może poszybować do +-90 a i nawet więcej.Tak że to by było takie zabezpieczenie.

 • #70 22 Maj 2007 15:48
  gregxp
  Poziom 20  

  Do tego wystarczy normalnie stabilizować napięcie wtedy napięcie na wyjściu będzie praktycznie niezależne od tego na wejsciu. Co do schematu R1, R2, R7, R8 są niepotrzebne,
  R9..R12 jak dla samego sg są za małe mógł ulec uszkodzeniu powinny one mieć chociaż 47 Ω,ale wtedy troche za wolno przełączały by sie mosfety więc lepiej zastosuj drivery o których pisałem.
  Widzę że sposobu regulacji napięcia wyjściowego też nie zmieniłeś :) .

 • #71 22 Maj 2007 16:16
  lyli
  Poziom 15  

  A no nie zmieniłem bo właściwie to działa i jak wcześniej pisałem nie chcę łączyć mas więc ten sposób wydaje się być najlepszym. Co do tego drivera znalazłem jakiś schemacik i spróbuję wstawić tak jak jest tam na schemacie. Na razie nie mam takich tranzystorków więc muszę czekać. Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa znalazłem takie tranzystorki irf 3205 według datashet może nawet wytrzymać 110 A ma duże rds(on)ale jak myślisz dobre będą myślę tu o 2 na stronę.Ja mam zamiar wyciągnąć z przetwornicy jakieś 500-700W.Przy dobrym wy sterowaniu prawie w ogóle nie powinny się grzać. I właściwie mi o to chodzi nie ma co tu oszczędzać.

 • #72 22 Maj 2007 20:37
  gregxp
  Poziom 20  

  Chodziło mi o to żebyś regulował napięcie poprzez zmianę wartości R14 a nie o usunięcie transoptora. Taki sposób jak masz teraz może być trochę niestabilny.

  IRF3205 Rdson mają ponad połowę mniejsze - dla pary straty też będą o połowę mniejsze ale zawsze coś za coś ich pojemność wejściowa jest za to o ponad połowę większa - wysterowanie 6,5nF za łatwe nie jest :D.
  Grzały się i tak będą dla pełnej mocy wyjściowej straty na nich przekroczą 10W, ale oczywiście bez obciążenia powinny być zimne.

  500W powinieneś osiągnąć a czy więcej to się zobaczy. Wszystko zależy od tego jak dobrze nawiniesz trafo.
  Na pierwotnym może nawet zmniejsz ilość zwojów do 3 nawijaj drutem maksymalnie 0,4 grubsze dla tej częstotliwości praktycznie tylko będą niepotrzebnie zajmować miejsce. Ilość dobierz tak żeby obydwa uzwojenia pierwotne zajęły całą warstwę na karkasie i około połowę okna (dużo tego będzie :D ). Nawijaj obydwa jednocześnie końce uzwojeń powinny wychodzić symetrycznie po obu stronach wyprowadzeń karkasu. Ilość zwojów wtórnego podam Ci jak napiszesz jakie napięcie chcesz mieć.

  A ten schemacik najlepiej pokaż albo linka do niego :D.

 • #73 22 Maj 2007 21:41
  lyli
  Poziom 15  

  W załączniku schemat tego drivera. Co to tego potencjometru zamiast R14 mam zamiar dać ale nie mam w tej chwili takiego jak mi trzeba ale umieszczę go tam. Na razie na dniach postaram się cewkę naszykować a później dalej będę działał.Jeszcze jedno wszystkie połączenia masa i plus ciągnę przewodem plecionką 6mm,starczy czy może dać jeszcze grubszy np.10mm?.

 • #74 23 Maj 2007 17:29
  lyli
  Poziom 15  

  Nawinąłem pierwotne 53X0,4 2X3 zwojów ,oj przerąbana sprawa zostało mi nie co mniej miejsca myślę że starczy. Co do napięcia wyjściowego to tak z 75 V, jak starczy miejsca jak nie to się zjedzie niżej. Jeszcze jedno pytanie jak te zwoje na pierwotnym złączyć?.

 • #75 23 Maj 2007 20:23
  gregxp
  Poziom 20  

  Cy ktoś mówił że będzie łatwo ? :D .
  Uzwojenia pierwotne do testów połączysz po prostu nad uzwojeniem wtórnym koniec jednego z początkiem drugiego. Trochę sie pewnie naskrobiesz drucików :D .

  Przy wzroście napięcia maleje też maksymalny prąd (i wymagany przekrój uzwojenia :) ) tak że z tym nie powinno być problemu.
  Jeśli chcesz symetryczne +-75V (co tym chcesz napędzać ? :D ) to trzeba by nawinąć 2x22 zwoje przynajmniej po 10x0,4, zasada ta sama co na pierwotnym.

  Co do driwera to będzie tylko możesz nie dawać rezystorów przy emiterach BD.

  Z tymi przewodami to podałeś przekrój czy średnicę? Jeśli to przekroje to 6mm^2 to trochę mało - tego kabla pewnie będzie w sumie ponad 6 metrów co dla pełnej mocy oznaczało by ponad 1 V spadku napięcia tylko na nich, dla 10mm^2 będzie około 0,6V. Oczywiście na tym pierwszym będzie działać tylko będą na nim trochę większe straty jeśli nie masz zamiaru za bardzo "katować" przetwornicy to w zupełności wystarczy.

 • #76 23 Maj 2007 20:38
  lyli
  Poziom 15  

  Co do tego przewodu to chyba średnica,tak jest napisane na izolacji.Jutro będę próbował nawinąć wtórne ale już chyba się nie zmieści ale będę próbował.I jeszcze jedno stosuje przekładki izolacyjne między uzwojeniami to dobrze w takim transformatorze czy nie.

 • #77 23 Maj 2007 21:09
  gregxp
  Poziom 20  

  Skoro średnica to na pewno wystarczy 6mm :) .
  Jeśli się nie zmieści to raczej trzeba będzie zmniejszyć ilość drutów na pierwotnym :D
  Przekładki co prawda zmniejszają pojemności między uzwojeniowe ale tu nie są konieczne

 • #78 24 Maj 2007 14:48
  lyli
  Poziom 15  

  Musiałem zmniejszyć ilość drutów do 50 żeby mi wtórne weszło,ale na razie mam problem ,brak cewki w tej ilości więc muszę coś zakombinować. Ale powoli idzie naskrobałem druty 200szt. masakra ale jakoś teraz już lepiej mi się nawinęło ,wywaliłem tą przekładkę zrobiło się od razu ciut więcej miejsca, jak się uda to nawinę 15 drutami to by było tak pewniej. Jak całość nawinę to pokaże zdjęcie wtedy ewentualnie osądzisz czy w miarę dobrze to wyszło. A i jeszcze jedno jakie radiatory na tranzystory chodzi mi o wymiar. Oczywiście zastosuje wymuszone chłodzenie ,ale chciałem umieścić je na oddzielnych radiatorach.

 • #79 24 Maj 2007 22:22
  gregxp
  Poziom 20  

  Dławik możesz nawinąć grubszymi drutami ważne jest tylko żeby całkowity przekrój był zbliżony do uzwojenia wtórnego.
  Co do radiatorów straty w tranzystorach raczej powinny być poniżej 3W na tranzystor więc nie muszą być duże. Wystarczą niewiele większe od samego tranzystora. Przy wymuszonym chłodzeniu wystarczyłyby nawet najmniejsze z tej strony:
  http://www.cyfronika.com.pl/radiatorymale.htm
  Nie zapomnij o diodach im też przyda się radiator.
  Nie prościej byłoby założyć jeden a większy? Jeśli to ma zasilać wzmacniacz to mógłby to być wspólny radiator. A właśnie jaki to ma być wzmacniacz bo dla tego napięcia to przetwornica za dużego prądu nie da ewentualnie mogłaby pracować z jednokanałowym przy obciążeniu 8Ω na dwa to trochę może jej braknąć :D.

 • #80 25 Maj 2007 07:31
  lyli
  Poziom 15  

  Co do tego wzmacniacza nie mam sprecyzowanych planów na razie chcę to zbudować przetwornice a później się pomyśli. Co do radiatora kiepsko się wyraziłem mam zamiar dać po dwa na radiator,do tej pory miałem razem i te na przekładkach mocniej się grzały więc chce z nich zrezygnować i przyczepić bezpośrednio do radiatora. W tej chwili mam płaskownik aluminiowy grubości 4mm i 20cmx6cm.Nieźle sobie to radzi ale pasuje mi je rozdzielić.

 • #81 25 Maj 2007 08:17
  gregxp
  Poziom 20  

  A zastosowałeś pastę termoprzewodzącą? To by znacznie poprawiło sytuację, A radiator to lepiej połączyć do masy.

 • #82 25 Maj 2007 09:48
  lyli
  Poziom 15  

  gregxp napisał:
  A zastosowałeś pastę termoprzewodzącą? To by znacznie poprawiło sytuację, A radiator to lepiej połączyć do masy.


  Pastę zastosowałem ale radiatora nie połączyłem do masy. W takim razie podłącze do masy ale tej do zasilania i czy jakimś grubszym przewodem czy nie koniecznie?.

 • #83 25 Maj 2007 11:57
  gregxp
  Poziom 20  

  Nie musi być gruby. Chodzi tylko oto żeby radiator nie działał jak antena :D .

 • #84 25 Maj 2007 16:09
  lyli
  Poziom 15  

  Wtórne nie udało mi się nawinąć 22 zwojów weszło kilka mniej ale to nie szkodzi i tylko 11 drucików.Teraz niestety muszę jeszcze zmniejszyć ilość drucików na pierwotnym bo jest jeszcze za dużo.Teraz moje pytanie czy zwoje mogą dotykać rdzenia czy musi zostać niewielki prześwit?.

 • #85 25 Maj 2007 16:39
  gregxp
  Poziom 20  

  Mogą dotykać ale ważne żeby później dało się dokładnie poskładać rdzeń i nie zniszczyć przy okazji izolacji na drutach.

 • #86 25 Maj 2007 19:47
  lyli
  Poziom 15  

  No nie wiem jakim cudem ale wlazło te 2x50- 0,4 drutów na pierwotne,na wtórnym 2x11-0,4. Pisałeś o dławiku i większym drucie nie mam takiego w tej chwili ale jeśli jest bardzo potrzebny to zdobędę 0,5mm. Ale teraz dławik muszę przewinąć czy ma być tyle samo zwojów (2x10) czy coś do zmiany?.

 • Pomocny post
  #87 25 Maj 2007 20:28
  gregxp
  Poziom 20  

  Nie zrozumiałeś mnie - dławik może być nawinięty takim drutem jaki masz tu istotny jest tylko przekrój całkowity - jeśli jest podobny (albo większy) do uzwojenia wtórnego to może zostać tak jak jest.
  Jeśli będziesz go jednak przewijał to możesz nawinąć więcej - 2x 12 zwojów.

  A swoją drogą będziesz miał dławik większy od transformatora :D do testów może być ale później to może trzeba by to trochę "ucywilizować" wystarczyłby tu rdzeń wielkości ETD29 lub większy, może to też być rdzeń z zasilaczy komputerowych.

 • #88 25 Maj 2007 22:04
  lyli
  Poziom 15  

  Z tym dławikiem to masz racje znajdę jakiś uszkodzony zasilacz od kompa i wymontuję ale to trochę potrwa na razie czasu brakuje praca itd. Ale tak czy siak dalej będę działał jak czas pozwoli a tym czasem trzeba nagrodzić za tak ą pomoc i wytrwanie.

  Pozdrowienia

 • #89 27 Maj 2007 10:35
  lyli
  Poziom 15  

  Witam!

  Przeszukiwałem katalogi tranzystorów i tak znalazłem dwie propozycje które cenowo nie odbiegają za to parametry zdaje się są w miarę. Mianowicie co myślisz o takich tranzystorkach IRL 3713, IRF 1405. Pierwsze co się rzuca to jaki prąd są wstanie przełączać pierwszy przy 100 stopniach 170A, a drugi 118A. Jak myślisz opłaca się takie zamontować. Cena nie jest straszna więc mógł bym sobie pozwolić na dwie sztuki na gałąź. Ale czy te drivery dadzą rade wysterować takie tranzystory?. To ma pracować w miarę bezawaryjne więc wole mieć dużo więcej zapasu na tranzystorach niż później co trochę wymieniać.

 • #90 27 Maj 2007 10:59
  gregxp
  Poziom 20  

  Pierwszy ma za niskie napięcie przebicia, ale IRF1405 by się nadawał, ale dając po jednym na gałąź to lepiej zostawić po dwa IRF3205. a jeśli dwa to trzeba będzie dać lepsze tranzystory sterujące do przełączania 11nF!
  Moim zdaniem IRF3205 są wystarczającym i pewnym rozwiązaniem ale zawsze możesz dać lepsze.