Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do ZNAWCÓW kontrolerów IDE - dysk laptop masakra pomocy!

11 Maj 2007 14:52 3231 6
  • Poziom 17  
    Witam
    Moj laptop to Chiligreen m5-d400k (Clevo D400K).
    Do ZNAWCÓW kontrolerów IDE - dysk laptop masakra pomocy!Do ZNAWCÓW kontrolerów IDE - dysk laptop masakra pomocy!

w czasie zmiany dysku z samsung 60 na seagate 120 zdazyly sie 2 rzeczy:
    -dysk mi wylecial i zawisl na tasmie troche ja masakrujac
    -potem dotknal plyty glownej - przy srubce - ktorys z tych 3ch rezystorow i walnela iskra(gorny prawy rog okienka 2 foty nizej)
    Do ZNAWCÓW kontrolerów IDE - dysk laptop masakra pomocy!Do ZNAWCÓW kontrolerów IDE - dysk laptop masakra pomocy!

od tego czasu sa takie objway:
    - dysk samsung mp0603h jest wykrywany jako RaLsTnF Lp0603H(wykrywa kazda litere jako duza, ale ja tutaj dalem duzymi literami tylko te litery ktore sa przeklamane wzgledem prawdziwej nazwy hdd)
    prosze zauwazyc ze co druga litera jest przeklamana
    co wiecej litere M zawsze widzi jako R
    a litere S zawsze widzi jako R
    - wiem to stad ze dysk Seagate 8120822A jest wykrywany jako RT8120822A a powinien byc widzialny jako ST8120.....
    - w chwili gdy powinien sie bootowac nic nie robi
    - dyski sie kreca lecz glowica sie nie rusza (podczas proby bootowania)
    - instalator windows xp widzi kazdy dysk jako 7983MB i podczas formatowania dysku na partycje fat32 po 13 % powiedzial ze nie moze formatowac bo dysk lub kontroler jest uszkodzony
    - formatowanie odnioslo jakis skutek bo z dysku zniknely 4 partycje ntfs
    - DYSKI SA SPRAWNE po wypadku i komputer kilka razy zbootowal rowniez z nowego dysku 120 w win xp tuz przed katastrofa
    - procesor ram itp itd sa raczej sprawne bo instalka linuxa i to w trybie graficznym w duzej rozdzielczosci sie nie wysypuje, a ram sprawdzalem testerem w instalce suse 10.1

Tasma wyglada tak:
    Do ZNAWCÓW kontrolerów IDE - dysk laptop masakra pomocy!

nie przewodza piny:

gorny rzad:
    -pierwszy od lewej
    -7 od lewej
    -drugi od prawej

dolny rzad:
    - pierwszy od prawej

nie wiem jaki byl stan tasmy przed incydentem

prosze o pomoc i odpowiedz na nastepujace pytania:
    1. czy niedzialajace piny tasmy sa niezbedne do prawidlowej komunikacji z dyskiem (znalazlem pinout ide 43 laptopowy w 3ch wersjach ktore sobie w zasadzie przecza)
    2. czy specjalista od protokolu przesylu hdd jest w stanie stwierdzic ze przeklamywanie nazwy dysku to wina braku ktoregos z pinow? jezeli tak to prosze o pomoc
    3. czy zakladacie ze ubita jest tasma czy kontroler?
    4. czy ktos z okolic slaska moze pozyczyc na 20 minut karte do sprawdzania bledow post port 88 na minipci? lub podobna laptopowa
    5. za pozostale uwagi i wskazowki rowniez bardzo dziekuje
    Moderowany przez TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej.
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich, a przynajmniej powinno być.
    Choć jakoś nie mogę się przekonać do tego obserwując co poniektórych ...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Moderator Samochody
    http://www.blackdown.org/hwb/connector/storage/atainternal.html (dodatkow 4 piny na końcu to zasilanie) i sobie sam zobacz od czego jest który pin - objaw masz taki, jakby Ci nie łączyła jedna linia danych.
  • Poziom 17  
    posilkuje sie tym pinoutem:
    http://www.av8n.com/computer/htm/disk-pinout.htm

dolny lewy na wtyczce to pin 44 Type (0==ATA) - bys moze nie jest potrzebny, ma ktos pewnosc?

gorny rzad 2 od prawej na wtyczce to pin 41 - slepy

gorny rzad 1 od lewej na wtyczce to pin 1 -Reset - przyjmuje ze nie jest potrzebny, ale czy ktos ma pewnosc?

gorny rzad 7 od lewej na wtyczce to pin 13 oznaczony jako Data 2 i transmisja jest 2 kierunkowa

16 pinow przenosi dane - to by sie zgadzalo ze co 2 litera jest bledna

litere S widzi jako R
    M jako L
    U jako T
    G jako F

roznica jest tylko o jedna litere, czyli najmlodszy bit kodu ascii
    S - w ascii to 83 czyli binarnie 1010011 ale kontroler czyta R - 82 - 1010010

czyli ostatni pin zamienia sie zawsze na 0

M 77 moj kontroler czyta jako L 76 (znowu ostatni bit 1 zostal odczytany jako 0)

U 84 czyta jako T 83 (znowu to samo przeklamanie - ostatni bit)

G 71 odczytalo jako F 70 (znowu)

litery zmienione zawsze mialy nieparzysty kod binarny w ascii (1 na najmlodszym bicie), moje dyski tak sie nazywaja ze nie moge sprawdzic jak by sie zachowal kontroler gdyby litera miala parzysty kod zakonczony na 0 (jak wtedy by ja odczytal kontroler?)

jest jeszcze cos: samsung mp0603H
    jak co drugi przeklamuje to wypada ze powinno przeklamac litere H
    ale nie przeklamalo bo:
    H w ascii to 72 czyli 1001000, wiec niekontaktowanie ostatniego bitu nie zmienia litery

co wiekawsze:
    stwierdzilem ze cyfry nie ulegaja przeklamaniu
    ale powinno przeklamac cyfry:8,2,8,0 w seagate, a kazda z nich ma parzysty kod ascii

a w samsungu powinno przeklamac 0,0 a one tez maja parzysty kod ascii ktory nie jest podatny na przeklamanie

niby wszystko sie zgadza i wskazuje na tasme ktora ubija ostatni bit ascii poza dwoma szczegolami:
    1. ide to archiczny standerd na 5 V czyli bramki wejsciowe i wyjsciowe to pewnie TTL - a niepodlaczony TTL daje 1 na wejscie!!!!!!!!

2. pin 13 to data 2 czyli nie jest to najmlodszy bit! a przeklamanie bardzo wyraznie jest na najmlodszym bicie

Czy myslicie ze zalutowanie pinu 13 osobnym kabelkiem pomoze? Niechcialbym odstrzelic maszynki do konca.
  • Moderator Samochody
    ATA ma wejścia CMOS w logice 3,3V, pin niepodłączony to stan wysoki.

Jesteś 100% pewny, że dobrze liczysz te piny?
  • Poziom 17  
    studiuje elektronike 5lat
    ttl niepodlaczony to wysoki
    cmos niepodlaczony zapomnialem

(zobacz prosze na chemat tranzystorowy chocby not cmos
    ani 1 ani 0 nie sa uprzywilejowane)

jezeli logika jest "pozytywowa" to cmos dajacy stan wysoki nie pasuje do moich przemyslen

piny pomylilem!
    nie dzialaja 1,4,32,44

1,32,44 nie maja polaczenia wogole
    4 ma wyraznie polaczenie
    wzialem kawalek drucika o podobnej dlugosci co tasma i dolutowalem mostkujac polaczenie 4 (wiem, amatorka jak cholera)

pojawily sie inne pomylki

zamiast Samsung wykrylo AATSINI
    i teraz to juz wogole jest zagadka

4 to jest skrajny bit slowa - wiec przynajmniej to sie zgadza

mimo to wymiekam i dam to do naprawy ludzia ktorzy maja schematy servwosowe i sprzet odpowiedni
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam,
    Przy złączu IDE na liniach danych zazwyczaj są rezystory o rezystancji ok. 22Ω... możesz je sprawdzić zanim oddasz sprzęt do serwisu...
    Jeżeli dysponujesz dobrym miernikiem możesz też go wykorzystać -> "test diody" "+" do GND "-" do linii danych...

Mikippp
  • Moderator Samochody
    WildHunter napisał:
    studiuje elektronike 5lat
    ttl niepodlaczony to wysoki
    cmos niepodlaczony zapomnialem
    Popatrz... a ja się uczyłem że n.c. w TTL (serii 7400) to niski a n.c. w CMOS (serii 4000) to stan nieustalony z tendencją do wysokiego (elektryczność statyczna). Daj spokój teorii - IDE jest jak najbardziej w CMOS ale to nie ma najmniejszego znaczenia bo są rezystory podciągające. Napraw przerwaną ścieżkę, bo tak czy inaczej musi być przejście na wszystkich liniach danych.