Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zgasła matryca, laptop nx6110

11 Maj 2007 16:50 2161 6
  • Poziom 13  
    Witam
    Zaczęło się od pewnego feralnego dnia kiedy zalałem przypadkiem matryce. Z$gasło podświetlanie ale wysuszyłem matryce i zaczęło świecić. jedynie co zostało po wypadku to widoczne pod pewnym kątem smugi gdzieś pod matrycą. W niczym to nie przeszkadzało.
    Pół roku później matryca zaczęła migotać, skakać i dziwnie się zachowywać. Stuknięcie, dotknięcie, poruszenie klapą powodowało na przemian dobre i złe działanie. w końcu problem stał się tak natarczywy, że postanowiłem laptopa rozebrać i zobaczyć co jest w środku. Dostałem się do gołej matrycy i poszukiwałem czułego miejsca. w akcie desperacji wypiąłem kabelek z podłużnej płytki pod matrycą. Kabelek miał dwa przewody i był podpięty w miejsce gdzie pisało: "caution, high voltage". Jak go wypiąłem matryca zgasła i o dziwo nie zapaliła się gdy go wpiąłem! (laptop był włączony gdy tego dokonałem), dodam że kabelek biegnie do matrycy gdzieś pod folię aluminiową. co się mogło stać? jak to naprawić?

znam się trochę na elektronice, mam lutownicę, proszę o fachową poradę

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Dobra, sam sobie odpowiem. Uszkodzilem inverter. Inverter to przetwornica niskiego na wysokie napięcie do poświetlania matrycy. Ale dalej potrzebuje pomocy. Mój inverter to YNV-01 firmy YEC. Czy na takim inverterze są bezpieczniki? Bo wydaje mi się że są. I są to dwa ostatnie elementy SMD po prawej stronie między transformatorem a gniazdkiem. Czy się nie mylę? Miał ktoś podobny problem?
  • Poziom 27  
    Witaj. Jakim medium zalales matryce? przy okazji gdy masz wyciagniety inverter posprawdzaj czy nie ma zimnych lutow, lub zasniedzialych miejsc. A tak na marginesie to uwazaj na caly uklad zasilania matrycy bo to sa "wrazliwe" elementy.Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Dzieki. Uklad zadzialal. Sam. Ponosilem go troche w rece od sklepu do sklepu bo nie moglem dostac bezpiecznikow smd. Wlasnie te elementy to kondensatory lub bezpieczniki ale do tego nie doszedlem. Zostawiam juz przetwornice w spokoju.
    Teraz zajme sie rozebraniem matrycy. Co to znaczy wrazliwe?
    Mam zamiar tam pogrzebać w tym układzie od matrycy bo tam prawdopodobnie kryje sie zrodlo mojego problemu.
    A medium to woda, mozliwe ze zabrudzona
  • Moderator
    Czy kolegę Xsid to nie razi?
    Proszę poprawić posty!
    Łamiesz podstawową zasadę w języku polskim .
    Zdania zaczynamy z wielkiej litery.
    Dziękuję ...
  • Poziom 27  
    Chodzi o podzespoly w matrycy, okablowanie itp. Musisz przy skladaniu byc ostrozny aby czegos nie zlamac.Niektorych rzeczy lepiej palcami nie dotykac.
  • Poziom 13  
    Rozbierałeś już kiedyś matrycę? Chcę rozebrać ją całą, gdyż zamierzam usunąć smugi, które powstały przy zalaniu