Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat lodówki Polar CZ2802

p_piotr 12 May 2007 21:06 4212 6
 • #1
  p_piotr
  Level 11  
  Witam!
  Nie ma ktoś schematu tej lodówki?
  Mam na biurku moduł zasilacza i moduł sterujący, ale nie wiem jak zasymulować czujniki temperatury (nie mam ich).
  Układ się zachowuje tak, że wyświetla '-18', a po kilku sekundach 'E'. Chciałbym jakoś 'zasymulować' te czujniki temperatury, żeby coś dalej pobadać. Jest sześć pinów parami opisanych jako 'C', 'Z', 'P'. Sprawa jest bardzo pilna.... Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
  Pozdrawiam,
  Piotr

  Dodano po 21 [minuty]:

  Wyczytałem właśnie w instrukcji, że awaria czujników temp. powoduje pracę czasową i sygnalizowany jest ten fakt prze 'A' na wyświetlaczach. U mnie mruga 'E' na obu wyświetlaczach jeśli włączę obie części tj. zamrażarkę i chłodziarkę. Więc to pewnie nie czujniki. Byłbym wdzięczny za informację, co może oznaczać mrugające 'E'....
  Pozdrawiam,
  Piotr
 • #2
  servisant
  Home appliances specialist
  Mrugajace E oznacza usterke czujnika parownika
 • #3
  p_piotr
  Level 11  
  OK, wielkie dzięki. To jest nadzieja, że to ruszy, skoro nic nie mam podpięte w miejsce czujników. Sugerując się postami z forum wymieniłem elektrolity w zasilaczu (faktycznie nie spełniały swojego zadania), no ale 'E' pozostało:). Sterownik już oddałem, nie wiem czy działa, ale pytanie moje jest nadal aktualne: jak zasymulować te 3 czujniki?
  Pozdrawiam,
  P
 • #4
  jmk
  Level 28  
  PO prostu na ich miejsce wpiąć potencjometry i pokrecić dla wymuszenia startu i zatrzymania sie sprężarek.
  Ten drugi do startu spr. chłodziarki musi załączać przy plus 5 stopni C a ten zatrzymujący spr chł.wyłączać chyba jakieś minus 20 st. c, gdyż pobiera on temperature z powierzchni płyty chłodzącej chłodziarki, ale obydwa czujnik maja kontakt z tą sama płytą!!!
  Od zamrażarki jest ten trzeci.
  Ale skoro trafiło Ci się ze obie komory nie pracują to poszukaj na płycie i to na wspólnym torze czujników jakiegoś zimnego lutu!!. a nie wal po czujnikach!!!- bo to chyba jednak one są OK!!!!!!
 • #5
  p_piotr
  Level 11  
  Hej!
  No może i te czujniki są OK, ja ich nie miałem na biurku, po prostu nic nie miałem podłączone w ich miejsce i być może stąd to 'E'... Spodziewałem się, że to termistory(tylko wartości nie znam), ale jak rozumiem jeden jest od chłodziarki, a drugi od zamrażarki. Do czego jest trzeci?
  Pozdrowienia,
  Piotr
 • Helpful post
  #6
  jmk
  Level 28  
  Z tymi czujnikami to nie tak- dwa są od chłodziarki a trzeci od zamrażarki .
  Te od chłodziarki jeden steruje startem- ten ma załaczyć przy plus 5 lub wyżej natomiast drugi od chł. wraz z potencjometrem regulacyjnym steruje punktem WYLĄCZENIA spreżarki.
  Trzeci jest od startu i stopu zamrażarki.
  I to by było na tyle.
  E jest stąd ze uklad nie widzi żadnego z nich.
 • #7
  p_piotr
  Level 11  
  OK, to mniej więcej wyjaśnia sprawę-mam w takim razie nadzieję, że wymienione elektrolity rozwiązały problem, zobaczymy:). Dzięki wielkie!